Tam
EskidenYeniye
 

Balyoz iddianamesi: 8 yeni eylem planı


Bugünlerde İstanbul 10.Ağır Ceza Mahkemesi'nde kabul edilip edilmemek için görüşülmekte olan Balyoz iddianamesinin ayrıntıları netleşmeye başladı. İddianamede, bilinen Sakal, Çarşaf, Oraj ve Suga planlarının dışında 8 eylem planı daha var. Her plan darbe karşıtı ayrı bir grubu vurmak içinmiş. Darbe karşıtı sağcılar için Yumruk, solcular için Kürek, liberaller için Testere, akademisyenler için Tırpan, Ermeni basını için Orak, dini liderler için Döküm, ST֒ler için Urgan, Azınlık liderleri için Sakal planı yapılmış. Eylem planlarının hedefinde 19 kişi ve 1 grup olduğu, hedeflere karşı 34 profesyonel askeri tim belirlendiği, tim komutanlarından birinin faili meçhul cinayet sanığı Albay Cemal Temizöz olduğu iddia ediliyor. İddianamede, ‘Tırpan’ eylem planı hariç diğerlerinde hedef kişilerin isim isim belirlendiği, yine tüm planlarda hangi personelin görevli olduğunun ismen belirtildiği kaydedildi.

15.07.2010 - Balyoz Cuntası’nın, kanlı eylemler sonrası kaos ve darbe ortamı oluştuğunda buna karşı çıkacak solcu, sağcı, liberal, akademisyen, dini grup lideri, gayrimüslim cemaat önderi ve işadamı, Ermeniler ve ‘Arı Grubu’na yönelik ayrı ayrı suikast ve eylem planladığı ortaya çıktı. Bu sekiz eylem planlarının hedefinde 19 kişi ve 1 grup olduğu, hedeflere karşı 34 profesyonel askeri tim belirlendiği, tim komutanlarından birinin faili meçhul cinayet sanığı Albay Cemal Temizöz olduğu iddia ediliyor. İddianamede “Diğer tedhiş planları” başlığı altında işlenen bu eylem planları için “Balyoz Harekat Planı kapsamında 1. Ordu Komutanlığı’na bağlı bir ast birlik gibi çalışan Jandarma unsurlarının, darbe zemini oluşturmak için hazırladıkları Sakal ve Çarşaf Eylem planlarının ve sekiz farklı eylem daha belirledikleri, bu eylemlerle bir yandan Sakal ve Çarşaf ile ulaşılmak istenen sonucu hızlandırmayı diğer yandan darbe karşıtı kesimi etkisiz hale getirmeyi planladıkları görülmektedir’’ ifadeleri kullanıldı. Eylemlerin hedefindeki kişilere yönelik planların operasyon olarak belirtildiği anlatılan iddianamede, bu operasyonlarda görevli farklı rütbelerdeki 34 askerin hedefinde toplam 19 kişi ve 1 grubun olduğunun belirlendiği kaydedildi.

Toplum etkisizleştirilecekti


İddianamede, söz konusu planlarla ilgili savcılar şu değerlendirmeyi yaptı: "Ulaşılmak istenen amacın ise anti demokratik müdahalelere karşı toplumu ve özellikle üniversite öğrencilerini bilinçlendireceği değerlendiren akademisyenlerin engellenmek istendiği, ayrıca darbe karşıtı aşırı sağ kesimde yer alan hedeflerin tamamının, darbe karşıtı liberaller ve darbe karşıtı Ermeni basında yer alan hedeflerin bazılarının Balyoz Harekat Planı kapsamında ‘gözaltına alınacak medya mensupları’ arasında da yer aldığı. Urgan eylem planıyla darbe karşısında harekete geçecek toplumsal refleksin engellenmek istendiği görülmüştür."

Suikastçiler alanında uzman


İddianamede, ‘Tırpan’ eylem planı hariç diğerlerinde hedef kişilerin isim isim belirlendiği, yine tüm planlarda hangi personelin görevli olduğunun ismen belirtildiği kaydedildi. Suikastleri yapacak kişilerin ‘tahrip ve bomba imha’ ile ‘gayri nizami harp-özel harekat’ konularında uzman oldukları vurgulandı. Hedef listesinin çoğunluğunun ise darbe karşıtı gazeteciler ve yazarlardan oluştuğu anlatılan iddianamede, söz konusu hedef listesindeki isimlere yer verilmediği görüldü.

Çetin Doğan'a bağlı hücreler


İddianamede, "Doğrudan 1. Ordu’ya bağlı olmayan Hava, Deniz ve Jandarma unsurlarının Balyoz Harekat Planı kapsamında Çetin Doğan’ın liderliğindeki örgütlenmenin birer hücresi gibi hareket ettikleri anlaşılmıştır" denildi.

Albay Cemal Temizöz operasyon timi lideri


Balyoz Darbe Planı iddianamesinin sanıkları arasında yer alan 20 faili meçhul cinayeti azmettirdiği iddiasıyla 1.5 yıldır tutuklu olarak 9 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istemiyle yargılanan Albay Cemal Temizöz de yer alıyor. Balyoz Harekat Planı kapsamında hazırlanan “Özel Görevlendirmeler” planlaması altında, darbede görevlendirilecek jandarmalara verilen görevler tek tek sıralanmış. Bazı isimler ve görevlendirmeler şöyle sıralandı: 11 Nolu CD/Jandarma/İSTANBUL BÖLGE/GÖREVLENDİRMELER isimli klasör içinde yer alan; ‘Kilit görevlere atanacak personel listesi’ adlı ‘gizli’ ibareli belgede görev kısmında, Operasyon Komutanı Cemal Temizöz, İstanbul’da operasyon timleri tarafından icra edilecek faaliyetlere emir komuta edecek. Tuğgeneral B. Ömer Mimiroğlu görevden alınması ya da atılması gereken personeli tespit edecek. Albay Hüseyin Özçoban kamuoyu oluşturulması için ihtiyaç olan konuları belirleyecek ve planlama yapacak. Toplama Timleri Koordinatörü Mustafa Koç, yakalanan kişilerin sorgu timlerine ulaşımını planlayacak. Zeki Bingöl hassas görevlerde kullanılmak üzere cezaevlerinden çıkarılacak kişileri tespit edecek. Oğuz Türksoyu ve Kahraman Dikmen’in sakıncalı/şüpheli durumda olan personeli belirleyecek. Hüseyin Polatsoy’un cezaevi olarak kullanılması planlanan yerlerle ilgili koordinasyonu sağlayacak.

Hükümet konuşmasını bile hazırlamış


Balyoz Darbe Planı iddialarına yönelik iddianamede, Balyoz Harekatı’nın ardından mevcut hükümetin devrildikten sonra yeni kabinenin planlandığı belirtildi. Kabine başkanı ve bakanların belirlendiği anlatılan iddianamede “3 Kasım 2002 seçimlerinde mecliste çoğunluğu sağlayan ve hükümeti kuran partinin; kimliği, kadroları ve yönetim tarzından rahatsızlık duyan dönemin 1. Ordu Komutanı Çetin Doğan tarafından 28 Şubat sürecinde elde edilen kazanımlardan istifade edilememesi ve 2002 seçimlerinde AK Parti’nin tek parti olarak iktidara gelmesiyle beraber ülkede hızlı bir zemin kayması nedeniyle Türkiye Cumhuriyeti devletinin laiklik karşıtı ve irticai unsurların etkisine girmeye başladığı ve bu nedenle Balyoz Komutanlığının iç hizmet kanunun kendisine verdiği Türkiye Cumhuriyetini kollama ve koruma görevinin gereği olarak bu harekat planını hazırlayıp kurulan hükümetin yıkılması ve yerine Milli Mutabakat adlı bir hükümet kurulması için çalışma başlatılmıştır” denildi. Milli Mutabakat hükümetinin konuşma metninin dahi Çetin Doğan tarafından yazıldığı ifade edildi.

İşte o planların hedefindekiler


Balyoz Darbe Planı iddianamesine giren ve bugüne kadar hiç gündeme gelmeyen 8 ayrı eylem planının her birinin hedefi ve görevli asker personeli farklı farklı. İddianameye göre, jandarmanın hazırladığı eylem planları şöyle:

SAĞCILARA ‘YUMRUK’ İNECEK


‘Yumruk’ adlı operasyonda 5 jandarma personeli görevlendirildi. Planın hedef tanımının karşısına ‘darbe karşıtı aşırı sağ kesim’ tanımlaması yapıldığı belirlendi.

DİNİ LİDERLERE ‘DÖKÜM’ YAPILACAK


‘Döküm’ adlı operasyonda 4 jandarma personelinin görevli olduğu, hedef alınan kişinin adının ise A.K., hedef tanımının da ‘dini grup lideri olarak’ yapıldığı belirtildi.

AKADEMİSYENLER ‘TIRPAN’LANACAK


‘Tırpan’ adlı operasyonda 4 jandarma personel görevli... Hedef kısmı boş bırakılırken, hedef tanımının ‘darbe karşıtı akademisyen kadro’ olarak belirlendiği görüldü.

SOLCULAR ‘KÜREK’LENECEK


‘Kürek’ adlı operasyonda 4 jandarma personelinin görevli olduğu, hedef kişilerin ve hedef tanımının ‘darbe karşıtı aşırı sol kesim’ olarak yapıldığı ifade edildi.

GAYRİMÜSLİMLERİN ‘SAKAL’I ALINACAK


‘Sakal’ adlı operasyonda 4 jandarma personelinin görevli olduğu, hedeftekiler ve hedef tanımının ‘Gayrimüslim Cemaat Önderi ve İş Adamları’ olarak yapıldığı ifade edildi.

ERMENİ BASININI ‘ORAK’ BİÇECEK


‘Orak’ adlı operasyonda 3 jandarma personeli görevli. Planın hedef kişileri ve hedef tanımının ‘darbe karşıtı Ermeni basını’ olarak yapıldığı görüldü.

LİBERALLERİ ‘TESTERE’ BİÇECEK


‘Testere’ adlı operasyonda 5 jandarma personelinin görevli olduğu, hedef kişilerin ve hedef tanımının ‘darbe karşıtı liberaller’ olarak yapıldığı anlatıldı.

ST֒LER ‘URGAN’LA BAĞLANACAK


‘Urgan’ adlı operasyonda 5 jandarma personelinin görevli olduğu, hedefin ‘Arı Grubu’ olduğu, hedef tanımının ‘darbe karşıtı STÖ ve oluşumlar’ olarak belirlendiği görüldü.

CUMA VAKTİ CAMİLER VURULACAK
Balyoz Planı’nın kaos oluşturmak amacıyla 4 ayrı planını kapsadığı ortaya çıkmıştı: SAKAL EYLEM PLANI: İstanbul Beyazıt Camii’nin avlusundaki şadırvana yerleştirilecek bomba cuma namazı için ezan okunmaya başladığı anda patlatılacak. ÇARŞAF EYLEM PLANI: Çarşaf Planı ile İstanbul Fatih Camii’nde ayakkabılara yerleştirilecek bomba tam cuma namazının farzının bittiği sırada patlatılacak ve ortalık kan gölüne çevrilecek. ORAJ EYLEM PLANI: Türk askerî jetinin Yunan savaş uçaklarınca düşürülmesi sağlanacak. Olmazsa Türk Özel Filo’da görevli bir uçak kendi savaş uçağımızı vuracak.

Darbe için gücü var


Balyoz şüphelileri için “örgüt” ifadesini kullanılan iddianamede, şüphelilerin TSK mensubu oldukları belirtilerek “Şüphelilerin sayısı, emir ve komuta altındaki TSK birliklerinin sayı ve imkanlarıyla sahip oldukları silah, araç ve gereç bakımından şüphelilerin amaçlanan hükümeti devirme suçunu işlemeye elverişli imkanlara sahip olduğu” tespiti yapıldı. Darbenin, şüpheli askerlerin görevli oldukları askeri birliklerin tüm personeli tarafından değil, özel olarak seçilmiş görevlendirilmiş personelin katılımıyla planlandığı” vurgulanan iddianamede “Planın icra safhası ve sonraki aşamalarında kilit görevlere seçilmiş bu personelin getirileceği, emir komuta yetkisi olması nedeniyle örgüt örgüt vasfının oluştuğu” belirtildi.

Emeklilik planı aksattı


İddianamede, “Şüphelilerin TSK’ da görev yaptıkları dönemdeki darbe hazırlıklarının, Çetin Doğan ve kurmay heyetinin emekli olması ya da görev yerinin değiştirilmesi nedeniyle ‘ellerinde olmayan nedenlerle’ kesintiye uğradığı ve istedikleri sonucun gerçekleşmediği...” değerlendirmesi yapıldı.

Neden eksik teşebbüs?


İddianamede sanıkların “darbeye eksik teşebbüs”le suçlanmasının nedeni de şöyle açıklandı: “Planların yapıldığı dönemde yürürlükte bulunan TCK’nın 147. maddesinin uygulanmasının zorunlu olduğu, icra hareketlerinin tamamlanamamış olması sebebiyle eylemin eksik teşebbüs aşamasında kaldığı kanaatine varılmıştır.”

TAM LİSTE BALYOZ SANIKLARI


AK Parti hükümetini devirmek için 2002-2003 yılında hazırlandığı iddia edilen Balyoz Eylem Planı iddianamesinde, 25’i muvazzaf olmak üzere 54 generalin yanı sıra büyük çoğunluğu ‘Albay’ rütbesinde subay ve astsubaylardan oluşan 196 ismin şüpheli olarak yer aldığı görüldü. Şüpheliler hakkında, ‘hükümeti devirmek’ suçunu düzenleyen eski TCK’nın 147 ve ‘eksik teşebbüsü’ düzenleyen 61. maddelerine göre 20 yıla kadar hapis cezası isteniyor. İddianamenin bir numaralı isminin eski 1.Ordu Komutanı Çetin Doğan olduğu görülürken, 196 kişilik şüpheli listesinde daha önce kamuoyunun bilmediği çok sayıda sürpriz ismin yer alması dikkat çekti. İşte Balyoz Planı iddianamesinde yer verilen 196 kişilik ‘şüpheli’ listesi: (Star)
 

1-E. Orgeneral Çetin Doğan
2- E. Oramiral Özden Örnek
3- E. Orgeneral İbrahim Fırtına
4- E. Orgeneral Ergin Saygun
5- Korgeneral Nejat Bek
6- Korgeneral M. Korkut Özarslan
7- E. Korgeneral Engin Alan
8- E. Orgeneral Şükrü Sarıışık
9- Korgeneral Ayhan Taş
10- Tümamiral R. Cem Gürdeniz
11- E. Tuğgeneral İzzet Ocak
12- E. Tuğgeneral Süha Tanyeri
13- E. Albay Bülent Tunçay
14- Mehmet Kemal Gönüldaş
15- Halil Yıldız
16- Binbaşı Refik Hakan Tufan
17- Orkun Gökalp
18- Erhan Kuraner
19- Yarbay Yunus Nadi Erkut
20- E. Tümgeneral N. Ali Karababa
21- E. Tuğgeneral M. Kemal Tutkun
22- Tümgeneral Gürbüz Kaya
23- E. Albay Mustafa Çalış
24- Tümgeneral Nurettin Işık
25- E. Albay H. Basri Aslan
26- Albay Ali Rıza Sözen
27- Albay İlkay Nerat
28- İhsan Çevik
29- Albay Veli Murat Tulga
30- E. Tümgeneral Behzat Balta
31- E. Tuğgeneral Halil Kalkanlı
32- E. Tümgeneral Tuncay Çakan
33- Tuğgeneral H. Fehmi Canan
34- Tuğgeneral Salim Erkal Bektaş
35- Tümgeneral Ahmet Yavuz
36- Albay Ahmet Küçükşahin
37- Albay Recai Elmaz
38- E. Albay Erdal Akyazan
39- Üsteğmen Ahmet Şentürk
40- E. Albay Mümtaz Can
41- Albay Ahmet Topdağı
42- Cemal Candan
43- Binbaşı G. Murat Üstündağ
44- Binbaşı Fatih Altun
45- E. Tuğg. F. Oktay Memioğlu
46- E. Tuğgeneral M. Kaya Varol
47- Albay Recep Yıldız
48- Tümgeneral Bekir Memiş
49- E. Albay A. İhsan Çuhadaroğlu
50- Harun Özdemir
51- Albay Mehmet Yoleri
52- Albay Namık Koç
53- E. Albay Fuat Pakdil
54- Behçet Alper Güney
55- E. Korgeneral M. Yavuz Yalçın
56- Korgeneral Yurdaer Olcan
57- Tümgeneral İhsan Balabanlı
58- E. Albay Emin Küçükkılıç
59- Tuğgeneral Kasım Erdem
60- Kemal Dinçer
61- Tuğgeneral Hakan Akkoç
62- Albay İkrami Özturan
63- Albay Burhan Göğce
64- Binbaşı Erdal Hamzaoğulları
65- Mehmet Alper Şengezer
66- Doğan Fatih Küçük

67- Timuçin Eraslan
68- Dursun Tolga Kaplama
69- E. Korgeneral Doğan Temel
70- E. Tümgeneral Hayri Güner
71- E. Tümgeneral R. Rıfkı Durusoy
72- E. Albay M. Fikri Kafradağ
73- E. Albay Hamdi Poyraz
74- Hasan Hakan Dereli
75- Tuğgeneral Gökhan Gökay
76- Fatih Musa Çınar
77- Albay Zafer Karataş
78- Aytekin Candemir
79- Albay Nihat Özkan
80- Albay Hasan Nurgören
81- Sırrı Yılmaz
82- Barbaros Kasar
83- Murat Ataç
84- Yarbay Bahtiyar Ersay
85- Binbaşı Mustafa Yuvanç
86- Nedim Ulusan
87- Soydan Görgülü
88- Albay İsmet Kışla
89- Albay Abdullah Zafer Arısoy
90- Tümgeneral Abdullah Dalay
91- E. Koramiral Lütfü Sancar
92- E. Koramiral A. Feyyaz Öğütçü
93- E. Tuğamiral Engin Baykal
94- E. Tümamiral Özer karabulut
95- Koramiral Mehmet Otuzbiroğlu
96- E. Tuğamiral Hasan Hoşgit
97- Koramiral Kadir Sağdıç
98- E. Tümamiral Ali Deniz Kutlu
99- E. Tümamiral M. Aydın Gürül
100- ?
101- Tuğamiral Turgay Erdağ
102- Albay Taylan Çakır
103- Tuğamiral Ayhan Gedik
104- Tuğamiral Ahmet Türkmen
105- Tuğamiral Mehmet Fatih İlğar
106- Tuğamiral Cem Aziz Çakmak
107- Albay Muharrem Nuri Alacalı
108- Albay Ali Semih Çetin
109- Şafak Duruer
110- Utku Arslan
111- Yarbay Mehmet Ferhat Çolpan
112- E. Kurmay Albay Ümit Özcan
113- Fatih Uluç Yeğin
114- Albay Levent Erkek
115- Yarbay Levent Çehreli
116- Hakan İsmail Çelikcan
117- Ahmet Necdet Doluel
118- Albay Dursun Çiçek
119- Yarbay Ertuğrul Uçar
120- Albay Ali Türkşen
121- Albay Tayfun Duman
122- Albay Nihat Altınbulak
123- Yarbay Ercan İrençin
124- Tuğamiral Mustafa Karasabun
125- Bora Serdar
126- Tuğamiral Levent Görgeç
127- Albay İbrahim Koray Özyurt
128- Albay Dora Sungunay
129- Albay Soner Polat
130- Yarbay Meftun Hıraca
131- Albay Barbaros Büyüksağanak
132- Albay Hasan Gülkaya

133- Albay Faruk Doğan
134- Albay Mücahit Erakyol
135- Albay Ergün Balaban
136- Cemalettin Bozdağ
137- E. Tümgeneral Taner Balkış
138- Tuğa. Abdullah Gavremoğlu
139- Kıvanç Kırmacı
140- E. Albay Yusuf Ziya Toker
141- Albay Cengiz Köylü
142- Albay Hanifi Yıldırım
143- Albay Cemal Temizöz
144- Tuğgeneral Ömer Mimiroğlu
145- Albay Hakan Sargın
146- Albay Hüseyin Özçoban
147- Albay Mustafa Koç
148- Ali Demir
149- Kahraman Dikmen
150- Yarbay Yusuf Kelleli
151- Yüzbaşı Hüseyin Polatsoy
152- Yüzbaşı Hüseyin Topuz
153- Kurmay Albay Murat Özçelik
154- Albay Mustafa Önsel
155- Tuğgeneral Ali Aydın
156- Hüseyin Bakır
157- Erol Ersan
158- Astsubay Selahattin Gözmen
159- Astsubay Fikret Coşkun
160- Yüzbaşı Altan Dikmen
161- Astsubay Osman Çetin
162- Astsubay Murat Balkaş
163- Üsteğmen Erdinç Atik
164- Recep Yavuz
165- Abdil Akça
166- Astsubay Uğur Üstek
167- Astsubay Duran Ayhan
168- Üsteğmen Levent Maraş
169- Hakan Öktem
170- Astsubay Mustafa Kelleci
171- Mustafa Aydın
172- Astsubay İmdat Solak
173- Astsubay Mutlu Kılıçlı
174- Hakan Yıldırım
175- Yüzbaşı Levent Güldoğuş
176- Astsubay Musa Farız
177- E. Astsubay Ertan Karagözlü
178- Başçavuş Arif Bıyıklı
179- Murat Bektaşoğlu
180- Ahmet Çetin
181- Hüseyin Durdu
182- Rifat Gürçam
183- Embiya Şen
184- Abdurrahman Başbuğ
185- Ahmet Tuncer
186- Binbaşı Gökhan Çiloğlu
187- Tümgeneral Halil Helvacıoğlu
188- E. Albay Kubilay Aktaş
189- E. Yüzbaşı Mehmet Ulutaş
190- Albay Memiş Yüksel Yalçın
191- E. Albay Suat Aytın
192- Ali Güngör
193- Albay Yüksel Gürcan
194- Taner Gül
195- İsmail Karaoğlan
196- Binbaşı Ahmet Yanaral


Balyoz'da şu ana kadar gözaltına alınanlar ve son durumları | Balyoz Planı manşetlerimiz

(15 Temmuz 2010, 15:45)

ŞOK! TSK'daki Fetö'den darbe

15.07.2016 22:46 Türkiye, 15 Temmuz saat 22:00'den beri şok dakikalar yaşıyor.. İlk önce Jandarmadan bazı birliklerin İstanbul'un iki yakasını birbirine bağlayan köprüleri tanklarla ulaşıma kapattığı haberleri geldi. İlerleyen dakikala..
Tamamı 15.7.2016

İşte çılgınlıklarının nedeni

17.07.2016 14:13 TSK'daki Fetö'cülerin darbe girişimi "çılgınca" ve "gözü dönmüş" olarak değerlendiriliyor. Bir çok detay bu değerlendirmeye yol açıyor. Örneğin Meclis'in bombalanması.. Örneğin TRT'yi ele geçirirken canlı yayında darbe..
Tamamı 17.07.2016

İşte Paralel'in 81 il imamı

20.01.2015 21:02 Fetullah Gülen cemaatinin Marmara bölge imamı ile birlikte 8 il imamı olduğu iddia edildi. Bu isimlerin fotoğraflı özgeçmişleri yayınlandı. Bu imamların bir devlet memuru gibi terfi alarak kademe kademe yükseldiği iddia ediliyor..
Tamamı 20.01.2015

Paralel'e de Ergenekon'a da hayır

11.03.2014 14:52 Türkiye'de dün yargıda şiddetli bir deprem yaşandı. Daha önce benzeri yaşanmayan bu depremin merkez üssü, Ergenekon davasına bakan özel yetkili İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi oldu. Ergenekon davasına bakan İstanbul ..
Tamamı 11.3.2014

Büyükanıt: Huzurum kalmadı!

19.12.2015 23:00 Abdullah HARUN / kontrgerilla.com - 27 Nisan e-muhtırası soruşturmasında 'şüpheli' olarak sorgulanan dönemin Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt'ın ifadesi ortaya çıktı. Kontrgerilla.com'un ulaştığı iki sayfalık ifaded..
Tamamı 19.12.2015

Fehmi Koru sitemize taş attı

12.10.2015 19:46 Maişet derdi nedeniyle yaklaşık 1 yıldır günlük yerine haftalık haber girişine geçmek zorunda kaldık. Dikkat edenler bunu farketmiştir. Saatlerdir süren bu haftalık haber girişini de az önce tamamlamış ve internet..
Tamamı 12.10.2015

Şok!!! Savcı Öz yurtdışına kaçtı

18.08.2015 20:19 HSYK tarafından haklarında terör örgütü üyeliği suçlamasıyla soruşturma başlatılan, ardından mahkemece yakalama kararı çıkarılan savcılar Zekeriya Öz ve Celal Kara'nın yurtdışına kaçtıkları ortaya çıktı. Mahkeme eski s..
Tamamı 18.08.2015

Balyoz Planı gerçek: 7 beraate itiraz

09.10.2016 13:55 Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, Orgeneral Çetin Doğan'ın da aralarında bulunduğu 7 sanığın beraat kararının bozulması yönünde görüş bildirdi. 6 Ekim'de yaşanan gelişmeye göre, Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı adına B..
Tamamı 9.10.2016

Belgesel: Gezi'nin ardındakiler

24.06.2013 11:20 Taksim Gezi olaylarına katılanlar.. Haber, açıklama ve attıkları twitlerle destek verenler.. 'Çapulcu' olduklarını açıkça belirtenler.. 'Mesele Gezi değil sen hala anlamadın mı?' diyerek hükümeti bir ayaklanma ile devirmeye destek verenler..
Tamamı 24.06.2013

7 sanıklı Balyoz davası kapandı mı?

16.12.2018 11:00 İstanbul'da, Fetö yargısının etkin olduğu dönemde açılan ve 237 sanığın müebbet hapse mahkum edildiği, Fetö ile mücadelenin başlamasının ardından davanın kumpas olduğuna dair somut delillerin ortaya çıkması üzerine..
Tamamı 16.12.2018

Humeyni planı suya düştü

08.11.2014 13:58 Yıllardır ABD'de yaşayan Türk vatandaşı Fetullah Gülen'in Türkiye'ye dönmekten kesinlikle vazgeçtiği ileri sürülüyor. Gülen cemaatinin liderliğini yapan Fetullah Gülen, kendisine DGM tarafından dava açılmadan hemen önc..
Tamamı 8.11.2014

Gülen: 28 Şubat MGK'sı sevaptı

01.11.2014 17:35 Erdoğan'ın ilk kez 'Cumhurbaşkanı' sıfatıyla başkanlık ettiği Ekim ayı MGK toplantısı 10 saati aşarak en uzun MGK rekorunu kırdı. 28 Şubat süreci kararlarının alındığı MGK toplantısı ise 8 saat sürmüştü. MGK'da paralel..
Tamamı 1.11.2014

Ayrıntılarıyla 7 Şubat krizi

08.02.2014 15:18 Tarih: 7 Şubat 2012.. Ankara, Cumhuriyet tarihinde benzeri görülmemiş bir olayla sarsıldı. MİT Müsteşarı Hakan Fidan dahil 5 MİT yöneticisi hakkında savcılık tarafından yakalama kararı çıkartıldı.. Sabah gazetesinden A..
Tamamı 8.2.2014

Beddua etti, suç duyurusu yağdı

27.01.2014 13:03 Fetullah Gülen'in avukatı: Psikolojik harekâtta yeni aşamaya geçildi.. Fetullah Gülen Hocaefendi'nin avukatı Nurullah Albayrak, müvekkili hakkında ortaya atılan iftiraların suç duyurusu şeklinde yargıya taşınması suret..
Tamamı 27.1.2014

Paralel Yapı = P2 Locası

14.01.2014 15:48 Gülen cemaatinin lideri Fethullah Gülen'in paralel yapıyı uzaktan yönetmek için yaptığı telefon görüşmeleri bugün internette yayınlandı. (1) Görüşmelerde Gülen'in, bir dini cemaat liderinin ötesine geçerek siyaset..
Tamamı 14.1.2014

Özkök ve Yalman'dan şok inkar

03.11.2014 19:23 Balyoz davasında Anayasa Mahkemesi'nin verdiği 'hak ihlali' kararı üzerine yeniden yargılama başladı. Duruşma, Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nce Anadolu Adalet Sarayı'ndaki 450 kişilik Şehit Hakan Kılıç Konferans Salo..
Tamamı 3.11.2014

Yabancı vakıflara suç duyurusu

02.12.2013 16:57 Sivil Toplum Kuruluşu Adalet Platformu, Türkiye'de faaliyet gösteren yabancı vakıflar hakkında, yasak olmasına karşın Türkiye'deki siyasi olaylara müdahale ettikleri gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu. Suç duyurusund..
Tamamı 2.12.2013

Düşünen adam da olacak mı?

19.06.2013 17:17 Taksim Gezi olayları 19 günlük bir süreç sonra polisin Gezi parkını boşaltmasıyla sona erdi. Ancak artçı gelişmeler sürüyor. İki gündür 'duran adam' eylemi gündemde. Hükümeti protesto eden ve Gezi eylemcilerine destek ..
Tamamı 19.6.2013

Fetö'nün Şok Mangasına dava

21.11.2022 14:22 Ankara'da, Cumhuriyet Başsavcılığı, FETÖ'cü olmayan askeri öğrencilerin "şok mangası" yöntemiyle fiziki ve psikolojik şiddet uygulayarak okulu bırakmalarına neden oldukları ileri sürülen 8 eski asker hakkında "işkence ..
Tamamı 21.11.2022

Kara Kuvvetleri: 80 Müebbet Onandı

29.11.2022 10:33 Ankara'da, FETÖ'nün darbe girişimi sırasında Kara Kuvvetleri Komutanlığı (KKK) karargahında yaşanan olaylara ilişkin aralarında 4 eski generalin de bulunduğu 132 sanıklı dava dosyasının istinaf incelemesi tamamlandı..
Tamamı 29.11.2022

Kars: 12 Müebbetin Gerekçesi

30.11.2022 13:13 Kars'ta, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimine katıldıkları ve örgütün kentteki sözde 'ana komuta kademesi'nde yer aldıkları iddia edilen, aralarında örgütün sözde 'sıkıyönetim komutanı' ve dönemin 14. Me..
Tamamı 30.11.2022

Yakalanan İlk Darbeciye Müebbet

29.11.2022 11:03 Bursa'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz hain darbe girişimi sırasında Bursa'da sözde 'sıkıyönetim komutanı' olmayı beklerken 'yakalanan ilk darbeci' olan dönemin İl Jandarma Komutanı Yurdakul Akkuş'un da..
Tamamı 29.11.2022

Darbeci Yaver'in Müebbeti Onandı

29.11.2022 10:43 Ankara'da, FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişimi akşamı Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan'ın kaldığı oteli darbecilere bildirdiği belirlenen eski başyaver Ali Yazıcı'ya verilen ağırlaştırılmış müebbet ile eski Dalaman Deni..
Tamamı 29.11.2022

Çatı Davada Müebbetler Değişmedi

29.11.2022 10:22 Ankara'da, Yargıtay'ın 15 Temmuz darbe girişiminden önce açılan FETÖ çatı davasında, örgütün tepe yöneticileri eski Samanyolu Yayın Grubu Başkanı Hidayet Karaca, eski milletvekili İlhan İşbilen, keski Zaman Gazetesi İm..
Tamamı 29.11.2022

Askeri Hakimlere Müebbet Onandı

02.12.2022 09:55 Ankara'da, Yargıtay 3. Ceza Dairesi, Ankara 25. Ağır Ceza Mahkemesince FETÖ'nün darbe girişiminde yer alan dönemin Genelkurmay Başkanlığı adli müşavirleri Hayrettin Kaldırım ve Muharrem Köse'nin de aralarında bulundu..
Tamamı 2.12.2022

Poyrazköy Kumpası: 1. Dava Başladı

28.11.2022 13:39 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün "Poyrazköy'de ele geçirilen mühimmat, Kafes eylem planı, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD), Amirallere Suikast" gibi davalardaki usulsüzlüklere ilişkin polis mem..
Tamamı 28.11.2022

Poyrazköy Kumpası: 2. Dava Yargıya

28.11.2022 15:42 İstanbul'da, kamuoyunda 'Poyrazköy davası' olarak bilinen dava ve soruşturmalarda görev alan 48 eski hakim ve savcı hakkında 'gizliliği ihlal', 'iftira', 'suç delillerini yok etme', 'kişisel verileri hukuka aykırı olar..
Tamamı 28.11.2022

1985'teki Sınav Hırsızlığına Dava

02.12.2022 12:37 Ankara'da, FETÖ irtibatı nedeniyle hakkında dava açılan eski Albay Cengiz C.'nin, 1985'te yapılan askeri lisesi sınav sorularını, 'örgüt abisi' aracılığıyla önceden aldığını itiraf etmesi, verdiği bilgilerin doğru çı..
Tamamı 2.12.2022

Pinhan Restaurant'a 9 Hapis

30.11.2022 12:08 İstanbul'da, Fetullah Gülen liderliğindeki terör örgütü (Fetö) adına faaliyetlerde bulunulduğu gerekçesiyle kayyum atanan örgütün karargahı konumundaki Maltepe Pinhan Restoran yapılanmasına dair 45 sanıklı davaya devam..
Tamamı 30.11.2022

Zırhlı Tugay Darbe davası

30.11.2022 12:40 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimine ilişkin aralarında muvazzafların da bulunduğu 28'si tutuklu 138 askerin 'kamu malına zarar verme' suçundan altışar yıl ile 'Anayasal düzeni ort..
Tamamı 30.11.2022

Darbede Valilik İşgali davası

30.11.2022 12:29 İstanbul'da, FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişiminde İstanbul Valiliğinin işgalini konu alan 90 sanıklı davada ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası Yargıtay tarafından bozulan eski Yarbay Recep Karaçam'ın yeniden yargılan..
Tamamı 30.11.2022

Donanma Darbe davası

28.11.2022 13:24 Kocaeli'de, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimi sırasında Donanma Komutanlığındaki eylemlere ilişkin davada dosyaları ayrılan 6'sı tutuksuz, 13'ü firari 19 sanığın yargılanmasına devam edildi..
Tamamı 28.11.2022

Adana Yasadışı Dinleme davası

21.11.2022 12:10 Adana'da, Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) üyeliğinden hüküm giyen eski İl Emniyet Müdürü Ahmet Zeki Gürkan ile terörden sorumlu emniyet müdür yardımcısı İsmail Bilgin'in, Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) mensubunu yasa ..
Tamamı 21.11.2022

Tır Kumpası Organizatörleri davası

21.11.2022 11:57 Adana ve Hatay'da MİT tırlarının durdurulması ve aranmasını organize ettikleri gerekçesiyle haklarında 2'şer kez ağırlaştırılmış müebbet ve 50 yıl 5'er ay hapis cezası istemiyle dava açılan Fetullahçı Terör Örgütü'nün ..
Tamamı 21.11.2022

13.08.2001'den beri ziyaretçi sayısı:
63.436.420