Tam
EskidenYeniye
 

EDOK, Halisdemir, Yarım Kalan İş

Ankara'da, FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişimi sanıkları eski Eğitim ve Doktrin Komutanlığı Muhabere ve Muharebe Eğitim Destek Komutanı Korgeneral Metin İyidil ile eski EDOK Kurmay Başkanı Tümgeneral Hamza Koçyiğit'in yeniden yargılandığı dava Temmuz, Ekim ve Kasım aylarında görülen üç duruşmayla sona erdi. 'anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüse yardım' suçundan İyidil'e 15, Koçyiğit'e ise 13 yıl hapis cezası verildi. İlk yargılamada ağırlaştırılmış müebbet olarak verilen ceza, istinaf ve yargıtay aşamalarında 12 yıl hapse ve hatta beraate bile dönüşmüştü. Verilen cezaya esas alınan gerekçenin sanıkların görevde bulundukları konumlarında darbeye engel olabilecekken buna adeta sessiz kaldıklarına yönelik oluşan kanaatin etkili olduğu tahmin ediliyor. Çünkü duruşmada tanık olarak ifade veren emekli bir tuğgeneral, darbe gelişmeleri üzerine İyidil'in kendisine 'Bu olaya taraf değiliz, müdahil olmayın' dediğini iddia etmişti. Tanığın bu sözleri, sanıkların darbe girişimine karşı pasif tavırlarını gösteren çok sayıda delille de örtüşüyordu.

Önceki haber

21.11.2022 12:10 Ankara'da, FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişimi sanıkları eski Eğitim ve Doktrin Komutanlığı Muhabere ve Muharebe Eğitim Destek Komutanı Korgeneral Metin İyidil ile eski EDOK Kurmay Başkanı Tümgeneral Hamza Koçyiğit'in yeniden yargılandığı dava Temmuz, Ekim ve Kasım aylarında görülen üç duruşmayla sona erdi.

19.07.2022 GÜNKÜ DURUŞMADA YAŞANANLAR

Mahkeme başkanı, Yargıtay 3. Ceza Dairesi'nin sanıklar hakkında, 'anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüse yardım' suçundan hüküm kurulmasında isabetsizlik bulunmadığı, ancak alt sınırdan ceza verildiği değerlendirmesinin yer aldığı ilamı okudu.

Mahkeme başkanı, buna ilişkin savunma yapmaları için sanık ve avukatlarına söz verdi.

Yargıtay'ın ilamına katılmadığını belirten İyidil, kendisiyle ilgili birçok maddi hata ve yanlış hukuki değerlendirmeler yapıldığını iddia etti.

İlamda, 15 Temmuz darbe girişimi sırasında görev ve rütbesinin gereğini yerine getirmediği nedeniyle üst sınırdan cezalandırılmasının istendiğini dile getiren İyidil, şöyle devam etti:

'O gece, bana bağlı olmayan birliklere neden gitmediğim için hesap soruluyor. Yüksek mahkemenin askeri temayül ve disiplini dikkate almadığını düşünüyorum. Bana bağlı karargah, darbecilerin eline geçmiş, gitsem onlar tarafından alıkonulacağım. Eğer karargaha gitseydim o gece Isparta'dan getirilmek istenen komando taburunun kışlasına dönmesini kim sağlayacaktı? Zırhlı Birlikler Komutanlığı'ndan tankların çıkışını kim engelleyecekti? Omzuma yıldız takılmasını beklerken bileklerime kelepçe vuruldu. O gece ulusal kanallara bağlanıp anayasa, demokrasi ve cumhuriyet bağlılığımı bildirdim ama bunlar görmezden geliniyor.'

Darbecilere karşı kendisine bağlı birlikleri karargaha gitmeden sevk ve idare ettiği için suçlandığını öne süren İyidil, 15 Temmuz akşamı dönemin Deniz Kuvvetleri Komutanı Bülent Bostanoğlu, 1. Ordu Komutanı Ümit Dündar ile Özel Kuvvetler Komutanı Zekai Aksakallı'nın da darbecilere karşı birlikleri dışarıdan sevk ettiklerini söyledi.

İsnat edilen suçlamaların somut delilere dayanmadığını, daha önce hakkında beraat veren Ankara Bölge Adliye Mahkemesi 20. Ceza Dairesi kararının da kendisini doğruladığını savunan İyidil, buna rağmen tutukluluk halinin devamına hükmedildiğini söyledi.

Mahkemeden vicdani ve hukuki bir karar beklediğini dile getiren İyidil, beraatini talep etti.

'Ben vatanı satmadım'

Dönemin EDOK Kurmay Başkanı eski Tümgeneral Hamza Koçyiğit de askerlik görevi boyunca mesleğine ve milletine karşı sadakatsizlik yapmadığını iddia ederek, 'Ben vatanı satmadım, ihanet etmedim, ihaneti de görmezden gelmedim.' dedi.

Önceki savunmalarında da bu konuya dair birçok delil sunduğunu belirten Koçyiğit, kendisiyle aynı durumda olan bazı kişilerin beraat ettiğini söyledi.

Darbe girişimi sırasında FETÖ'cülerle hareket ettiğine dair dava dosyasında bir delil bulunmadığını ileri süren Koçyiğit, 'Ancak o gece darbeye karşı verdiğimiz mücadele herkes tarafından biliniyor. Buna rağmen bugün tutuklulukta yedinci yıla girdik. Hukukun bir an önce işlemesini bekliyoruz.' diye konuştu.

Tutukluluğu nedeniyle ciddi sağlık sorunları yaşadığını belirten Koçyiğit, iyi koşullarda tedavi görmek için beraatini talep etti.

Savcı 20 yıla kadar hapis istedi

Beyanların ardından İyidil'in avukatları, yargılandığı darbe davasında beraat eden dönemin Lojistik Komutanı Korgeneral Yıldırım Güvenç'in salon dışında olduğunu, kendisinin tanık olarak dinlenmesini istedi.

Bu talebi yerinde görmeyen mahkeme heyeti, esas hakkında mütalaasını sunması için savcıya söz verdi.

Savcı, Yargıtay ilamı doğrultusunda eski generaller İyidil ile Koçyiğit'in, 'anayasal düzeni ihlal teşebbüsüne yardım' suçundan 15 yıldan 20 yıla kadar hapisle cezalandırılmasını talep etti.

Sanık ve avukatları mütalaaya karşı savunma hazırlamak için süre istedi.

Mahkeme, sanıkların tutukluluk halinin devamı kararlaştırarak duruşmayı 14 Ekim'e erteledi.

14.10.2022 GÜNKÜ DURUŞMADA YAŞANANLAR

Ankara'da, FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişimi sanıkları eski Eğitim ve Doktrin Komutanlığı Muhabere ve Muharebe Eğitim Destek Komutanı Korgeneral Metin İyidil ile eski EDOK Kurmay Başkanı Tümgeneral Hamza Koçyiğit'in yeniden yargılandığı davaya tutuklu sanık Metin İyidil'in, esas hakkında mütalaaya karşı savunmasını yapmasıyla devam edildi.

METİN İYİDİL'İN SAVUNMASI

İyidil sözlerine, "Sabah kendi kendime '7 senede kaç defa elime kelepçe takıldı' diye sordum. Bugünle tam 876 defa." ifadeleriyle başlayınca Mahkeme Başkanı, "Duruşmada kelepçe takmıyoruz." dedi. İyidil de, "Duruşmada demedim." karşılığını verdi.

Savunmasının başlangıcında TSK'ya 44 yıl hizmet ettiğini; Hulusi Akar'ın, Yaşar Güler'in, Necdet Özel'in kendisinin sicil amiri olduğunu, 2016 YAŞ'ında da birinci sıradan orgeneralliğe terfi etmesinin öngörüldüğünü anlatan İyidil şöyle devam etti:

"Darbeciler tarafından hazırlanan listede Kara Kuvvetleri Komutanlığı emrine alınmış gözüküyorum. Tutukluyum. Orgeneralliğe terfide ikinci sırada olan Erdal Öztürk darbecilerin listesinde 1. Ordu Komutanlığı'na atanmıştı, beraat etti. Terfi sıralamasında beşinci sırada olan Musa Aysever yine darbeciler tarafından emre alınmıştı, şimdi Kara Kuvvetleri Komutanı"?

Yargıtay ilamında kendisi hakkında herhangi bir suçlama olmadığını, sadece ceza uydurulmaya calışıldığını belirtip, "Ben niye buradayım? Ortada suç yok." diyen İyidil beraat ve tahliye talebinde bulundu.

Hasdal'da FETÖ-toto Oynadılar

İyidil, MİT'in kendisi hakkındaki, "FETÖ mensubu olduğu iddia edilmektedir." şeklindeki yazısına ilişkin de şunları söyledi:

"Bunun kaynağı emekli askeri savcı Zeki Üçok. Burada tanık olarak dinlendiğinde kendisi anlattı. Balyoz kumpasında tutuklandıklarında Hasdal'da FETÖ-toto oynamışlar. Bilgi amaçlı hazırladıkları bu listeler adeta delil gibi değerlendirilmiş. Nitekim buraya geldiğinde, 'Metin İyidil ve Ercan Çorbacı'da yanılmışız, bunlar FETÖ'cü değil.' dedi. Sormak hakkım değil mi, neden MİT'ten gelen evrakı buraya yazıyorsunuz da Zeki Üçok'un söylediklerini yazmıyorsunuz?"

İyidil, hakkında birtakım suçlamalarda bulunan 15 kişiyle yüzleşmek istediğini bildirirken de, "Bırakın yüzleşmeyi, ihbarcılardan biri yok bile. Bunlar çöptür, her çöp dosyama konmuştur. Ben böyle evrakları çok gördüm, tamamen FETÖ mahreçlidir. Birçok vatansever subayı böyle yediler." dedi.

Metin İyidil, kendisi ve diğer sanık Hamza Koçyiğit için "FETÖ'cü" diyen gizli tanık kod Abdullah'a ilişkin de şöyle konuştu:

"?O kobra pilotu. Sikorsky pilotu olsa uçağına binmişliğim olurdu. Hiç tanımıyorum. Bu şahıs Hulusi Akar komutanımıza da aynı iftirayı attı. Bu şerefsiz davranıştan sonra TSK ile ilişiği kesildi. Bu adamın Necdet Özel ile ilgili söyledikleri de var."

Duruşmanın öğleden sonraki bölümünde savunmasına devam eden İyidil, darbecilerin kendisinin de aralarında olduğu 93 generali/amirali emre aldığını, yani "Bunlar bizden değil" dediğini vurgularken şöyle konuştu:

"Ama anlamadığım bir sebeple birileri beni hukuki yolla oraya itelemeye çalışıyor. Önemli isimlerin hakkımdaki ifadeleri kararlara yazılmıyor, ama adı sanı belli olmayanların iddiaları yazılıyor. 'Bu hukuki mi?' diye gecelerce kafamı duvarlara vurdum."

İyidil, 15 Temmuz gecesi, "Darbecileri top atışıyla vurun" emri verdiğini, ama şimdi vurulmasını istediği adamlarla aynı cezaevinde olduğunu kaydetti.

Saat 15.30 olduğunda Mahkeme Başkanı, İyidil'e savunmasının bitip bitmediğini sordu. İyidil, "Benim savunmam bitmez." karşılığını verince de Başkan, "İlelebet devam mı edecek?" dedi.

Metin İyidil, dönemin Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar'ın, Merkez Komutanı Metin Gürak'ı Etimesgut Zırhlı Birlikler'i kontrole göndermesine değinirken de şu dikkat çekici ifadeleri kullandı:

"Ankara Garnizon Komutanlığı'nda ne var? 28. Mekanize Tugay. Kara Kuvvetleri'nin en kuvvetli tugayı. Akar, şimdi 2. Ordu Komutanı olan bu korgenerale, 'Git Etimesgut'taki tankları kontrol et.' diyor. Ya kendi birliği? O gece Ankara'yı kana bulayan tanklar o birlikten çıktı. O birlik neden kontrol edilmedi?"

Saat 16.15 olduğunda Mahkeme Başkanı, İyidil'e, "Toparlasan; daha Hamza'nın da savunması var. Sabahtan beri seni dinliyoruz." uyarısında bulundu.

İyidil savunmasını şöyle sürdürdü:

"15 Temmuz'dan sonra hakkımda bazı spekülasyonlar çıkınca Yaşar Güler'e gittim, Başsavcı Vekilini arayıp benim nasıl biri olduğumu anlattı. Bana da, 'Endişe edecek bir şey yok.' dedi. Ama içim rahat etmedi, bir basın açıklamasıyla 15 Temmuz gecesi darbeye karşı neler yaptığımı tek tek anlattım. Bu açıklama iki kişiyi sıkıntıya sokmuş. Biri Zırhlı Birlikler'de darbecileri derdest etmemizden nemalanmak isteyen, diğeri Eğridir Dağ Komando Okulu'ndan Harbiyelileri çıkaran. Birilerinin tavuğuna kış demişim; Pazartesi kendimi sulh ceza hakiminin önünde buldum. 'Tankları ben çıkarttırmadım, Harbiyelileri ben döndürdüm.' dediğim için 7 senedir buradayım. Geriye dönüp baktığımda, 15 Temmuz'da içimizde erken uyumuşlar var. Rahatsızlananlar var. Acaba ben de başımı kuma gömse miydim? Ama bir asker olarak doğru olanı yaptım. Yoksa ben de, sizin eşinizin veya hakime hanımın kendisinin yaptığı yemeği yediği gibi, eşimin yemeğini yerdim. Mazgaldan uzatılan yemeği değil. Ben darbeci değilim. Bunu nasıl anlatacağımı bilemiyorum."

Saat 18.00 olduğunda Mahkeme Başkanı İyidil'i bu defa da şöyle uyardı:

"9.30'dan beri seni dinliyoruz. Son yarım saat veriyorum. Ona göre ayarla, toparla. Ondan sonra Hamza Koçyiğit'i dinleyeceğiz."

Şekeri Düştü

Başkan'ın bu uyarısından 10 dakika sonra İyidil, "Biraz dinlenebilir miyim?" dedi ve poşetinden bir şeyler aramaya başladı. Ardından şu diyalog yaşandı:

Başkan: Metin İyidil ne arıyorsun?
İyidil: Şeker ölçüm cihazını arıyorum.
(İyidil cihazı bulamayınca poşetinden bir şeker çıkarıp yedi)
Başkan: Biraz acele edersen.
İyidil'in avukatı: Biraz ara verebilir miyiz?
Başkan: 15 dakika sonra ara vereceğim. Devam edemeyeceksen?
İyidil: Edecek gibiyim. Gidebildiğim yere kadar gideceğim.
Başkan: Evet bir 15 dakika daha veriyorum. Toparla artık savunmanı.
Avukat: 15 dakika ile mi sınırlayacağız, İstenen ceza oranına baktığımızda?
Başkan: Savunmasını hiçbir şekilde kesmedik. 9.30'dan beri dinliyoruz.

Mahkeme Başkanı'nın bu son uyarısından sonra İyidil savunmasına 1 saat daha devam edince duruşmaya 19.10'da 1 saat ara verildi.

Verilen aranın ardından duruşma yeniden başladığında Mahkeme Başkanı bir kez daha, "Metin İyidil toparla artık, müdahale etmek zorunda kalıyorum." uyarısında bulundu. İyidil savunmasının devamında 16 Temmuz sabahı Isparta'dan birlik hazırlanması için talimat verdiğini anlatırken Mahkeme Başkanı, "Bak tekrar Isparta olayına döndün." dedi. İyidil de şu karşılığı verdi:

"15 Temmuz gecesi olan Harbiyeliler olayıydı. Sabahki ise başka. Genelkurmay Başkanvekili Ümit Dündar'ın emriyle Ankara'da darbe karşıtı faaliyetleri organize eden Korgeneral Yıldırım Güvenç, darbecilere operasyon ihtimali bulunduğundan bazı birliklerin hazır edilmesi talimatını verdi. Ben de bunun için Isparta'yı aradım. Sonra Vali'yi arayıp izin istedim. Darbeci olsam izin ister miyim?"

Savunmasını saat 21.25'te tamamlayan İyidil'in son sözleri şunlar oldu:

"Tek ihtiyacım var; dosyaya adil, vicdani, hukuki bakılması, belgelerin okunmasıdır. Benim hakkım beraattır. Varlığım Türk varlığına armağan olsun."

KOÇYİĞİT'İN SAVUNMASI

İyidil'in avukatlarının savunma için süre istemesinden sonra diğer sanık Hamza Koçyiğit'in savunmasına geçildi.

Sanık Koçyiğit de gizli tanık Abdullah kodun kendisiyle ilgili iddialarının gerçeği yansıtmadığını belirterek, "Onunla yüzleşmek istedik; ama mahkeme bizle ve avukatlarımızın olmadığı bir celsede onu dinledi, soru sormamız engellendi, adeta bizlerden kaçırıldı. Böylece kendimizi aklamamız önlenip üzerimizde şaibe kalması sağlandı." dedi.

Yargıtay ilamı ve mütalaayı okuyunca, "Bunlar doğru mu yoksa verilecek cezaya uygun bir mütalaa mı hazırlanmış?" şeklinde düşündüğünü belirten eski tümgeneral ve dönemin EDOK Kurmay Başkanı Koçyiğit bir kez daha darbe gecesi yaptığı faaliyetleri 17 başlık altında anlatıp şunları söyledi:

"Aslanlar gibi darbe karşıtı faaliyetlerimin görmezden gelinmesi adalete ve vicdana sığmaz. Eğer Sayın Savcı lütfedip tanık beyanlarını okuyup beşini yazsaydı, o zaman mütalaanın şekli değişirdi. 6 yıl 3 aydır derdimi anlatmaya çalışıyorum. Ben vatanı satmadım, satılmasına da göz yummadım, FETÖ'cü olmadım."

Koçyiğit'in savunmasının saat 23.30'da tamamlanmasının ardından Avukatı Hıfzı Çubuklu da savunma için süre istedi.

Mahkeme Başkanı, sanıkların tutukluluğunun devamıyla duruşmanın 11 Kasım'a bırakıldığını açıkladı.

11.11.2022 GÜNKÜ DURUŞMADA YAŞANANLAR

Ankara'da, FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişimi sanıkları eski Eğitim ve Doktrin Komutanlığı Muhabere ve Muharebe Eğitim Destek Komutanı Korgeneral Metin İyidil ile eski EDOK Kurmay Başkanı Tümgeneral Hamza Koçyiğit'in yeniden yargılandığı davaya devam edildi.

11 Kasım'da, Yargıtay'ın ikinci kez bozma kararının ardından Ankara 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davaya, tutuklu sanıklardan İyidil salonda hazır bulunurken, Koçyiğit ise bulunduğu cezaevinden ses ve görüntü bilişim sistemi (SEGBİS) ile katıldı.

SON SÖZLER ALINDI

Mahkeme Başkanı, esasa ilişkin savunmaların tamamlandığını belirterek, sanıkların son sözlerini alacağını açıkladı.

Söz verilen sanık İyidil, 6 yılı aşkın süredir tutuklu yargılandığını belirterek, mahkemeden adil ve vicdani bir karar vermesini talep etti. İyidil, hakkındaki suçlamaların hukuki bir temele dayanmadığını savunarak, '44 yıldır şerefle taşıdığım üniformama halel getirecek hiçbir davranışım olmamıştır. Sorumluluk duygusu ölümden ağır bir duygudur. O gece sorumluluk alanımda darbecilere karşı ilk emri veren benim.' diye konuştu.

Tutuklu sanık Koçyiğit de yargılama sonunda suçsuz olduğunun ortaya çıktığına inandığını dile getirerek, beraatini istedi.

HÜKÜM: DARBEYE YARDIM SUÇUNDAN 13 ve 15 YIL HAPİS

Avukat beyanlarının ardından kararını açıklayan mahkeme, sanık İyidil'e 'anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüse yardım' suçundan 15 yıl 10 ay hapis cezası verdi. Mahkeme, sanık Koçyiğit'i aynı suçtan 13 yıl 4 ay hapis cezasına çarptırarak, sanıkların tutukluluk halinin devamına hükmetti.

Davanın geçmişi

Darbe girişiminden sonra İyidil ve Koçyiğit ile eski Harekat Eğitim ve Öğretim Daire Başkanı Tuğgeneral Lütfi İhsan Yanıkoğlu, eski EDOK Okullar Komutanı Korgeneral Abdullah Barutcu, eski Muharebe Geliştirme Başkanı Tuğgeneral Mehmet Topçu ve Binbaşı Ersal Duman hakkında dava açıldı.

Ankara 2. Ağır Ceza Mahkemesince 27 Nisan 2018'deki karar duruşmasında, sanıklar İyidil, Koçyiğit ve Yanıkoğlu, 'anayasal düzeni ihlale teşebbüs' suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırıldı.

Sanıklar Barutcu, Topçu ve Duman ise atılı suçlardan beraat etti.

Kanun yolu incelemesi yapan Ankara Bölge Adliye Mahkemesi 20. Ceza Dairesi, İyidil'in beraatine karar verdi. Daire, diğer sanıklara ilişkin hükümleri ise hukuka uygun buldu.

Tahliye edilen İyidil, savcılığın itirazı üzerine yeniden tutuklandı.

Temyiz incelemesini yapan Yargıtay 3. Ceza Dairesi, istinaf mahkemesinin duruşma açmadan karar verilmesi nedeniyle İyidil hakkındaki beraat kararını kaldırdı.

Kararda ayrıca İyidil'in eylemlerinin 'anayasal düzeni ihlale teşebbüs suçuna yardım' kapsamında olduğu ifade edildi.

Ağırlaştırılmış müebbet hapse çarptırılan Koçyiğit ile beraatine hükmedilen Barutcu hakkındaki kararı da bozan daire, diğer 3 sanık yönünden kararları onadı.

Bunun üzerine İyidil, Koçyiğit ve Barutcu, yeniden Ankara 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde hakim karşısına çıktı.

Bozma kararının ardından dosyayı 2 Şubat 2021'de ikinci kez karara bağlayan Ankara 2. Ağır Ceza Mahkemesi, bu kez 3 sanığı, aynı suçtan 12 yıl 6'şar ay hapis cezasına çarptırdı.

Bu kararı da temyiz eden Yargıtay 3. Ceza Dairesi, 'anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüse yardım' suçundan sanık Barutcu'ya verilen 12 yıl 6 ay hapis cezasını onadı.

Daire, İyidil ve Koçyiğit'e alt sınırdan ceza verildiği gerekçesiyle dosyayı ikinci kez bozarak, iki sanık yönünden Ankara 2. Ağır Ceza Mahkemesine gönderdi.

BU OLAYA TARAF DEĞİLİZ, KARIŞMAYIN!

Mahkemede bugün verilen cezanın gerekçesi henüz açıklanmış değil. Gerekçede, sanıkların görevde bulundukları konumlarında darbeye engel olabilecekken buna adeta sessiz kaldıklarına yönelik oluşan kanaatin etkili olduğu tahmin ediliyor. Çünkü duruşmada tanık olarak ifade veren emekli bir tuğgeneral, darbe gelişmeleri üzerine İyidil'in kendisine 'Bu olaya taraf değiliz, müdahil olmayın' dediğini iddia etmişti.

5 Ocak 2021 tarihli duruşmada, olay tarihinde İstanbul'daki Tuzla Piyade Okul Komutanı olarak görev yapan emekli Tuğgeneral İrfan Can, tanık sıfatıyla dinlenmişti. Can, 16 Temmuz 2016'da Samsun'da bulunduğunu, gece saat 02.00-03.00 sularında sanık İyidil'in kendisini arayarak mevcut durumu bildirdiğini ve izinlerin iptal edildiğini belirterek okula dönmesi emrini verdiğini aktardı. Emir üzerine yola çıktığını, Sabiha Gökçen Havalimanı'nda gözaltına alınarak tutuklandığını ifade eden Can, ilerleyen süreçte hakkında takipsizlik kararı verildiğini ve emekliye sevk edildiğini söyledi.

Tanık Can, olay günü İyidil'in kendisine darbe girişimi sırasında hangi emirleri verdiğinin sorulması üzerine, 'Birliklerden hiçbir personel ve silahın çıkmamasını, bu olaya taraf olmadığımızı açık ve net bir şekilde söyledi. 'Bu olaya taraf değiliz, müdahil olmayın.' dedi.' ifadelerini kullandı.

Tanığın bu sözleri, sanıkların darbe girişimine karşı pasif tavırlarını gösteren çok sayıda diğer delillerle de örtüşüyordu. Ellerinde darbeye karşı durma imkanları varken bunu kullanmayan ve bu şekilde adeta darbeye geçit veren bu TSK komutanlarının ilk yargılamada müebbet olan hapis cezalarını istinaf mahkemesi masumiyet karinesi gereği beraate çevirmiş, yargıtay ise darbeye yardım suçu olarak 15 yıla kadar hapis cezası verilmesi gerektiğini belirtmişti. Bu skandal gelişmelere göre, gelecekte yaşanabilecek bir başka darbe girişiminde ülkeyi koruması gereken TSK komutanlarının darbeyi yapanların kimliğine göre konum almalarının hafif bir ceza ile geçiştirilebileceği, adeta paçayı sıyırabilecekleri ilan edilmiş oluyor.

Sanıkların son aldıkları 13 yıl hapis cezasının bir kaç yıl içinde sona erip serbest kalacakları, ülkeye yönelik 250 şehidin verildiği darbe dosyasının darbenin kimden geldiğine ve kime yönelik olduğuna bakarak karar verdiği şüphesini taşıyan adil (!) üst yargı tarafından kapatılmış olacağı söylenebilir.

Askerin biri başına gelecekleri bile bile komutanının emrini yerine getiriyor, darbecilere silahıyla saldırıyor ve akabinde şehit ediliyor, diğer bir komutansa 'bizi ilgilendirmez bırakın karışmayın' diyebiliyor. Gazeteci Abdurrahman Dilipak 28 Şubat darbecileri için 'onbaşı bile olamayacakların general olduğu ülke' yazısını kaleme almıştı da başına gelmeyen kalmamıştı. Bereket o tür generallere kalmadı ülke o gece. Vatandaş işi bitirdi. Belki de işin bittiği söylenemez, yarım kalmış da olabilir.. (Abdullah Harun / kontrgerilla.com)

Korg. İyidil: Darbede taraf değiliz!
Müebbetlik Darbeciye Beraat!
Edok'taki Darbecilere 3 müebbet
Paralel yapı-15 Temmuz (2016)-13 Haziran (2017) 'Ankara 7 sanık Darbe Yap./EDOK Komutanları' davası (bitti)
Paralel yapıya açılan ve sonuçlanan davalar

(21 Kasım 2022, 12:10

HABERLE İLGİLİ ŞİKAYET, DÜZELTME GİBİ TALEPLERİNİZİ İLETMEK İÇİN TIKLAYIN

HABERLE BAĞLANTILI OLABİLECEK LİNKLER:

PARALEL YAPI KONULU HABER GRUPLARINDAN KISA BİR BÖLÜM: (TÜMÜ ve LİNKLER İÇİN TIKLAYIN)  
Paralel Yapıya yönelik hemen hemen tüm operasyonlar ve açılan davalar
Paralel yapıya açılan ve sonuçlanan davalar
Paralel yapı ve diğer kurum kuruluşlarla bağlantıları
Başbakan Erdoğan'ın paralel yapıyla ilgili açıklamaları
Paralel yapı-Abdullah Gül
Paralel yapı-Taksim Gezi Parkı olayları bağlantısı
Paralel yapı-Çeşitli davalardaki kumpaslar
Paralel yapı-Ergenekon
Paralel yapı-Behçet Oktay intiharı
Paralel yapı-Hablemitoğlu cinayeti
Paralel yapı-Üzeyir Garih cinayeti
Paralel yapı-Cevzet Soysal cinayeti
Paralel yapı-Gaffar Okkan cinayeti
Paralel yapı-Paris cinayetleri
Paralel yapı-Haydar Meriç cinayeti
Paralel yapı-15 Temmuz (2016) 'TSK'daki Fetö'cülerin darbe girişimine açılan davalar'
Paralel yapı-Fenerbahçe/Şike soruşturması
Paralel yapı-Ses kayıtları
Paralel yapı-Hanefi Avcı'nın cemaat iddiaları
Paralel yapı-Sabri Uzun'un cemaat iddiaları
Paralel yapı-28 Şubat süreci
Paralel yapı-Kaset olaylarıyla bağlantısı
Paralel yapı-Rusya Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov suikasti
Paralel yapı-1990 Uğur Mumcu vd. Laiklik suikastleri soruşturmasında kumpas
Paralel yapı-TSK'daki Fetö'cülerin 15 Temmuz askeri darbe girişimi ile bağlantısının delilleri
Paralel yapı-15 Temmuz askeri darbe girişimindeki rollerini saptırma gayretleri
Paralel yapı-Yargılandıkları davalarda Fetö'nün terör örgütü olduğunu kabul etmeyen sanıklar
Paralel yapıya karşı devlet kurumlarının attığı adımlar
Paralel yapı-Deşifreyi ve soruşturmaları engelleme çabaları
Paralel yapı-Kamikaze tahliye girişimleri
Paralel yapı-Teslim olmayıp saklanan ya da yurtdışına firar eden şüpheliler
Paralel yapıya dair hukuki deliller
Paralel yapı mensuplarından gelen itiraflar
Paralel yapı-Suç duyuruları
Paralel yapı-Abdullah Harun
Paralel yapı-Dış ülke bağlantıları
Paralel yapı-Vatana ihanet
Paralel yapı-Misyonerlik/Dinlerarası Diyalog Bağlantıları
Paralel yapı-İslami açıdan sapkın görüşleri
Paralel yapı-Fetullah Gülen'in bedduaları
Paralel yapı-Örgüt mensuplarının intiharları
Paralel yapı konulu kitaplar
Paralel yapı konulu filmler
Paralel yapı bahanesiyle kontrgerilla yapılanmalarının gözden kaçırılma çabaları ... (TÜMÜ ve LİNKLER İÇİN TIKLAYIN)

http://www.kontrgerilla.com/mnsetgoster.asp?haber_no=15331    yazdır/print

ŞOK! TSK'daki Fetö'den darbe

15.07.2016 22:46 Türkiye, 15 Temmuz saat 22:00'den beri şok dakikalar yaşıyor.. İlk önce Jandarmadan bazı birliklerin İstanbul'un iki yakasını birbirine bağlayan köprüleri tanklarla ulaşıma kapattığı haberleri geldi. İlerleyen dakikala..
Tamamı 15.7.2016

İşte çılgınlıklarının nedeni

17.07.2016 14:13 TSK'daki Fetö'cülerin darbe girişimi "çılgınca" ve "gözü dönmüş" olarak değerlendiriliyor. Bir çok detay bu değerlendirmeye yol açıyor. Örneğin Meclis'in bombalanması.. Örneğin TRT'yi ele geçirirken canlı yayında darbe..
Tamamı 17.07.2016

İşte Paralel'in 81 il imamı

20.01.2015 21:02 Fetullah Gülen cemaatinin Marmara bölge imamı ile birlikte 8 il imamı olduğu iddia edildi. Bu isimlerin fotoğraflı özgeçmişleri yayınlandı. Bu imamların bir devlet memuru gibi terfi alarak kademe kademe yükseldiği iddia ediliyor..
Tamamı 20.01.2015

Paralel'e de Ergenekon'a da hayır

11.03.2014 14:52 Türkiye'de dün yargıda şiddetli bir deprem yaşandı. Daha önce benzeri yaşanmayan bu depremin merkez üssü, Ergenekon davasına bakan özel yetkili İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi oldu. Ergenekon davasına bakan İstanbul ..
Tamamı 11.3.2014

Büyükanıt: Huzurum kalmadı!

19.12.2015 23:00 Abdullah HARUN / kontrgerilla.com - 27 Nisan e-muhtırası soruşturmasında 'şüpheli' olarak sorgulanan dönemin Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt'ın ifadesi ortaya çıktı. Kontrgerilla.com'un ulaştığı iki sayfalık ifaded..
Tamamı 19.12.2015

Fehmi Koru sitemize taş attı

12.10.2015 19:46 Maişet derdi nedeniyle yaklaşık 1 yıldır günlük yerine haftalık haber girişine geçmek zorunda kaldık. Dikkat edenler bunu farketmiştir. Saatlerdir süren bu haftalık haber girişini de az önce tamamlamış ve internet..
Tamamı 12.10.2015

Şok!!! Savcı Öz yurtdışına kaçtı

18.08.2015 20:19 HSYK tarafından haklarında terör örgütü üyeliği suçlamasıyla soruşturma başlatılan, ardından mahkemece yakalama kararı çıkarılan savcılar Zekeriya Öz ve Celal Kara'nın yurtdışına kaçtıkları ortaya çıktı. Mahkeme eski s..
Tamamı 18.08.2015

Balyoz Planı gerçek: 7 beraate itiraz

09.10.2016 13:55 Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, Orgeneral Çetin Doğan'ın da aralarında bulunduğu 7 sanığın beraat kararının bozulması yönünde görüş bildirdi. 6 Ekim'de yaşanan gelişmeye göre, Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı adına B..
Tamamı 9.10.2016

Belgesel: Gezi'nin ardındakiler

24.06.2013 11:20 Taksim Gezi olaylarına katılanlar.. Haber, açıklama ve attıkları twitlerle destek verenler.. 'Çapulcu' olduklarını açıkça belirtenler.. 'Mesele Gezi değil sen hala anlamadın mı?' diyerek hükümeti bir ayaklanma ile devirmeye destek verenler..
Tamamı 24.06.2013

7 sanıklı Balyoz davası kapandı mı?

16.12.2018 11:00 İstanbul'da, Fetö yargısının etkin olduğu dönemde açılan ve 237 sanığın müebbet hapse mahkum edildiği, Fetö ile mücadelenin başlamasının ardından davanın kumpas olduğuna dair somut delillerin ortaya çıkması üzerine..
Tamamı 16.12.2018

Humeyni planı suya düştü

08.11.2014 13:58 Yıllardır ABD'de yaşayan Türk vatandaşı Fetullah Gülen'in Türkiye'ye dönmekten kesinlikle vazgeçtiği ileri sürülüyor. Gülen cemaatinin liderliğini yapan Fetullah Gülen, kendisine DGM tarafından dava açılmadan hemen önc..
Tamamı 8.11.2014

Gülen: 28 Şubat MGK'sı sevaptı

01.11.2014 17:35 Erdoğan'ın ilk kez 'Cumhurbaşkanı' sıfatıyla başkanlık ettiği Ekim ayı MGK toplantısı 10 saati aşarak en uzun MGK rekorunu kırdı. 28 Şubat süreci kararlarının alındığı MGK toplantısı ise 8 saat sürmüştü. MGK'da paralel..
Tamamı 1.11.2014

Ayrıntılarıyla 7 Şubat krizi

08.02.2014 15:18 Tarih: 7 Şubat 2012.. Ankara, Cumhuriyet tarihinde benzeri görülmemiş bir olayla sarsıldı. MİT Müsteşarı Hakan Fidan dahil 5 MİT yöneticisi hakkında savcılık tarafından yakalama kararı çıkartıldı.. Sabah gazetesinden A..
Tamamı 8.2.2014

Beddua etti, suç duyurusu yağdı

27.01.2014 13:03 Fetullah Gülen'in avukatı: Psikolojik harekâtta yeni aşamaya geçildi.. Fetullah Gülen Hocaefendi'nin avukatı Nurullah Albayrak, müvekkili hakkında ortaya atılan iftiraların suç duyurusu şeklinde yargıya taşınması suret..
Tamamı 27.1.2014

Paralel Yapı = P2 Locası

14.01.2014 15:48 Gülen cemaatinin lideri Fethullah Gülen'in paralel yapıyı uzaktan yönetmek için yaptığı telefon görüşmeleri bugün internette yayınlandı. (1) Görüşmelerde Gülen'in, bir dini cemaat liderinin ötesine geçerek siyaset..
Tamamı 14.1.2014

Özkök ve Yalman'dan şok inkar

03.11.2014 19:23 Balyoz davasında Anayasa Mahkemesi'nin verdiği 'hak ihlali' kararı üzerine yeniden yargılama başladı. Duruşma, Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nce Anadolu Adalet Sarayı'ndaki 450 kişilik Şehit Hakan Kılıç Konferans Salo..
Tamamı 3.11.2014

Yabancı vakıflara suç duyurusu

02.12.2013 16:57 Sivil Toplum Kuruluşu Adalet Platformu, Türkiye'de faaliyet gösteren yabancı vakıflar hakkında, yasak olmasına karşın Türkiye'deki siyasi olaylara müdahale ettikleri gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu. Suç duyurusund..
Tamamı 2.12.2013

Düşünen adam da olacak mı?

19.06.2013 17:17 Taksim Gezi olayları 19 günlük bir süreç sonra polisin Gezi parkını boşaltmasıyla sona erdi. Ancak artçı gelişmeler sürüyor. İki gündür 'duran adam' eylemi gündemde. Hükümeti protesto eden ve Gezi eylemcilerine destek ..
Tamamı 19.6.2013

Fetö'nün Şok Mangasına dava

21.11.2022 14:22 Ankara'da, Cumhuriyet Başsavcılığı, FETÖ'cü olmayan askeri öğrencilerin "şok mangası" yöntemiyle fiziki ve psikolojik şiddet uygulayarak okulu bırakmalarına neden oldukları ileri sürülen 8 eski asker hakkında "işkence ..
Tamamı 21.11.2022

Kara Kuvvetleri: 80 Müebbet Onandı

29.11.2022 10:33 Ankara'da, FETÖ'nün darbe girişimi sırasında Kara Kuvvetleri Komutanlığı (KKK) karargahında yaşanan olaylara ilişkin aralarında 4 eski generalin de bulunduğu 132 sanıklı dava dosyasının istinaf incelemesi tamamlandı..
Tamamı 29.11.2022

Kars: 12 Müebbetin Gerekçesi

30.11.2022 13:13 Kars'ta, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimine katıldıkları ve örgütün kentteki sözde 'ana komuta kademesi'nde yer aldıkları iddia edilen, aralarında örgütün sözde 'sıkıyönetim komutanı' ve dönemin 14. Me..
Tamamı 30.11.2022

Yakalanan İlk Darbeciye Müebbet

29.11.2022 11:03 Bursa'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz hain darbe girişimi sırasında Bursa'da sözde 'sıkıyönetim komutanı' olmayı beklerken 'yakalanan ilk darbeci' olan dönemin İl Jandarma Komutanı Yurdakul Akkuş'un da..
Tamamı 29.11.2022

Darbeci Yaver'in Müebbeti Onandı

29.11.2022 10:43 Ankara'da, FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişimi akşamı Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan'ın kaldığı oteli darbecilere bildirdiği belirlenen eski başyaver Ali Yazıcı'ya verilen ağırlaştırılmış müebbet ile eski Dalaman Deni..
Tamamı 29.11.2022

Çatı Davada Müebbetler Değişmedi

29.11.2022 10:22 Ankara'da, Yargıtay'ın 15 Temmuz darbe girişiminden önce açılan FETÖ çatı davasında, örgütün tepe yöneticileri eski Samanyolu Yayın Grubu Başkanı Hidayet Karaca, eski milletvekili İlhan İşbilen, keski Zaman Gazetesi İm..
Tamamı 29.11.2022

Askeri Hakimlere Müebbet Onandı

02.12.2022 09:55 Ankara'da, Yargıtay 3. Ceza Dairesi, Ankara 25. Ağır Ceza Mahkemesince FETÖ'nün darbe girişiminde yer alan dönemin Genelkurmay Başkanlığı adli müşavirleri Hayrettin Kaldırım ve Muharrem Köse'nin de aralarında bulundu..
Tamamı 2.12.2022

Poyrazköy Kumpası: 1. Dava Başladı

28.11.2022 13:39 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün "Poyrazköy'de ele geçirilen mühimmat, Kafes eylem planı, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD), Amirallere Suikast" gibi davalardaki usulsüzlüklere ilişkin polis mem..
Tamamı 28.11.2022

Poyrazköy Kumpası: 2. Dava Yargıya

28.11.2022 15:42 İstanbul'da, kamuoyunda 'Poyrazköy davası' olarak bilinen dava ve soruşturmalarda görev alan 48 eski hakim ve savcı hakkında 'gizliliği ihlal', 'iftira', 'suç delillerini yok etme', 'kişisel verileri hukuka aykırı olar..
Tamamı 28.11.2022

1985'teki Sınav Hırsızlığına Dava

02.12.2022 12:37 Ankara'da, FETÖ irtibatı nedeniyle hakkında dava açılan eski Albay Cengiz C.'nin, 1985'te yapılan askeri lisesi sınav sorularını, 'örgüt abisi' aracılığıyla önceden aldığını itiraf etmesi, verdiği bilgilerin doğru çı..
Tamamı 2.12.2022

Pinhan Restaurant'a 9 Hapis

30.11.2022 12:08 İstanbul'da, Fetullah Gülen liderliğindeki terör örgütü (Fetö) adına faaliyetlerde bulunulduğu gerekçesiyle kayyum atanan örgütün karargahı konumundaki Maltepe Pinhan Restoran yapılanmasına dair 45 sanıklı davaya devam..
Tamamı 30.11.2022

Zırhlı Tugay Darbe davası

30.11.2022 12:40 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimine ilişkin aralarında muvazzafların da bulunduğu 28'si tutuklu 138 askerin 'kamu malına zarar verme' suçundan altışar yıl ile 'Anayasal düzeni ort..
Tamamı 30.11.2022

Darbede Valilik İşgali davası

30.11.2022 12:29 İstanbul'da, FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişiminde İstanbul Valiliğinin işgalini konu alan 90 sanıklı davada ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası Yargıtay tarafından bozulan eski Yarbay Recep Karaçam'ın yeniden yargılan..
Tamamı 30.11.2022

Donanma Darbe davası

28.11.2022 13:24 Kocaeli'de, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimi sırasında Donanma Komutanlığındaki eylemlere ilişkin davada dosyaları ayrılan 6'sı tutuksuz, 13'ü firari 19 sanığın yargılanmasına devam edildi..
Tamamı 28.11.2022

Adana Yasadışı Dinleme davası

21.11.2022 12:10 Adana'da, Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) üyeliğinden hüküm giyen eski İl Emniyet Müdürü Ahmet Zeki Gürkan ile terörden sorumlu emniyet müdür yardımcısı İsmail Bilgin'in, Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) mensubunu yasa ..
Tamamı 21.11.2022

Tır Kumpası Organizatörleri davası

21.11.2022 11:57 Adana ve Hatay'da MİT tırlarının durdurulması ve aranmasını organize ettikleri gerekçesiyle haklarında 2'şer kez ağırlaştırılmış müebbet ve 50 yıl 5'er ay hapis cezası istemiyle dava açılan Fetullahçı Terör Örgütü'nün ..
Tamamı 21.11.2022

13.08.2001'den beri ziyaretçi sayısı:
64.253.573