Tam
EskidenYeniye
 

Fetö Yöneticilerine 100 Yıl Hapis

Adana, Ankara, Düzce, İstanbul ve Malatya'da Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) ilişkin ayrı ayrı görülen davalara devam edildi. Sonuçlanan davalarda 16 sanığa toplam 100 yıl hapis cezası verildi. Öte yandan örgütle ilgili daha önce açılmış bazı davaların görülmesine devam edilirken yeni bazı davalar da açıldı.

Önceki haber title=Sonraki haber

01.12.2022 11:09 Adana, Ankara, Düzce, İstanbul ve Malatya'da Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) ilişkin ayrı ayrı görülen davalara devam edildi. Bazı davalar sonuçlanırken örgütle ilgili daha önce açılmış bazı davaların görülmesine de devam edildi. Ayrıca örgüte yönelik yeni davalar da açılmaya devam ediliyor. İşte kronolojik sıralamayla o gelişmelerden bazıları:

SONUÇLANAN DAVALAR

İstanbul: Müvekkilleri hapis cezası alınca çıldıran avukattan hakimlere tehdit

İstanbul'da, Çağlayan Adalet Sarayı'nda bulunan Ağır Ceza Mahkemesi başkanı, üyeleri ve duruşma savcısı tutuklu bulunan FETÖ sanığını hapis cezasına çarptırınca duruşmanın sonunda avukatın tehditlerine maruz kaldı. Mahkeme heyeti duruşmanın bittiğini avukatın dışarı çıkmasını istemesine rağmen Avukat Ömer Cihad Bekaroğlu heyete yönelik tehditler savurmaya devam etti.

7 Eylül'de İstanbul Ağır Ceza Mahkemesi'nde yapılan bir duruşmada FETÖ/PDY üyesi olmaktan tutuklu olarak yargılanan Asiye E. ve Rabia Y. hakim karşısına çıktı.

Mahkeme heyeti yapılan yargılama sonunda FETÖ sanığı Rabia Y. ve Asiye E.'ye FETÖ/PDY Silahlı Terör Örgütü'ne üye olmak suçu kapsamında toplamda 6 yıl 10 ay 15 gün hapis cezasına çarptırdı.

"SİZİNLE TEK TEK GÖRÜŞECEĞİM"

Duruşmanın sona ermesinin ardından Rabia Y.'nin avukatı Ömer Cihad Bekaroğlu duruşma savcısına hitaben ''Bu kızdan ne istiyorsunuz, derdiniz ne sizin, söyleyin de anlayalım, sizinle çok net tek tek görüşeceğim, bu iş biter, ben başkasına benzemem, birebir görüşeceğim, hepinize göstereceğim'' şeklinde tehdit ve hakaretlerde bulundu.

AVUKAT HAKKINDA SORUŞTURMA

Duruşma savcısı avukata hitaben duruşmanın bittiğini belirtip, salon dışına çıkması istemesine rağmen öfkeye kapılan Bekaroğlu bu kez avukat masasına oturmaya çalışarak tehdit içerikli sözlerini sarf etmeye devam etti. "Ben kimseye benzemem, gel şimdi görüşelim dışarıda, gel gel bekliyorum, dışarıda bekliyorum, siz hâkim savcı değilsiniz, insan değilsiniz. Tek tek hepiniz hayvansınız, evet hayvansınız.'' şeklinde şok içerikli tehdit ve hakaretlerini sürdürünce, güvenlik görevlileri tarafından duruşma salonundan çıkarıldı. Heyet, zapta geçirdiği avukatın tehdit ve hakaret içerikli sözlerini İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığına göndererek suç duyurusunda bulundu.

1 YIL 6 AY 15 GÜN HAPSE ÇARPTIRILDI

Savcılık yürütülen soruşturma sonunda avukat Ömer Cihad Bekaroğlu hakkında 'Kurul Halinde Çalışan Kamu Görevlilerine Görevinden Dolayı Hakaret ve Tehdit' suçundan iddianame düzenlendi. İstanbul Ağır Ceza Mahkemesinde yapılan yargılama sonunda Bekaroğlu hakkında tehdit ve hakaret suçları kapsamında 1 yıl 6 ay 15 gün hapse mahkum edilmesine karar verildi.

Malatya: Polis abiliği ve bölge mahrem imamlığı yapan sanığın cezası onandı

Ankara'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün Malatya, Elazığ ve Tunceli?den sorumlu polis abiliğini ve bölge mahrem imamlığını yapan Ömer Hakan Kısıkkaya?ya örgüt yöneticiliğinden verilen 8 yıl 9 ay hapis cezası Yargıtayca onandı.

7 Eylül'deki gelişmede, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmenliği yaparken 15 Temmuz sonrasında KHK ile ihraç edilen FETÖ'nün Malatya, Elazığ ve Tunceli'de polislerden sorumlu mahrem imamlığını yapan Faruk kod adlı Ömer Hakan Kısıkkaya'ya Yargıtay'ın bozma kararı sonrası Malatya 2. Ağır Ceza Mahkemesi?nce verilen 8 yıl 9 ay hapis cezasını Yargıtay inceledi.

Hükme esas alınan tüm delillerin hukuka uygun elde edildiğine kanaat getiren Yargıtay, hükmün oy birliğiyle onanmasına karar verdi.

İTİRAFÇI KAYMAKAM VE FETÖ İMAMI TEŞHİS ETTİ

Kararda biri mahrem imam, diğeri eski kaymakam iki tanığın da sanıkla ilgili ifadeleri yer aldı.

Polislerden sorumlu imamlık yapan ve itirafçı olan M.Y ifadesinde, ?Polis amirleri ve memurlarından sorumludur. Ben de Adıyaman Emniyet Müdürlüğü Asayiş biriminden sorumluydum. Faruk'un sorumlu olduğu kişiler emniyetten sorumlu il imamlarıydı. Adıyaman'a emniyet müdürlüğüne gelerek örgüt içerisinde birim sorumluları, asayiş, karakol sorumluları, müdüriyet, KOM ve TEM sorumluları ile görüştü. Görüştüğü kişiler içerisinde ben de vardım. O ortamda sanık bana ?Hangi gruba bakıyorsun, gruplarda kaç kişi var, bu kişilerin himmet oranları nelerdir, kaç kişiyle ilgileniliyor' şeklinde sorular sordu. Daha önce de esnaf sorumlusuydu? dedi.

ÜÇ TELEFON HATTINDA DA BYLOCK

Tokat'ın Yeşilyurt ilçesinde Kaymakamlık yaparken kendi isteğiyle etkin pişmanlık talebinde bulunan ve hakkında takipsizlik kararı verilen C.M ise ifadesinde, ?Sanıkla tanışmadan önce de FETÖ'yle iç içeydim, toplantılarına katılıyordum, Ankara?da Suat kod isimli kişi benim sorumlumdu. Bundan böyle Faruk'un benimle ilgileneceğini söyledi. Ben de dini sohbetler veriyordum? dedi. Yargıtay sanığın kullandığı üç ayrı GSM hattında da örgütün gizli haberleşme programı ByLock bulunduğunu, şifresinin ise adı ve soyadının baş harfleri olan ?OHK987? kullanıcı adının Malatya'da yaşadığı için kod ismi ile Malatya plakasını birleştirip ?Faruk44? olarak kullandığı vurgulandı.

GÜLEN'İN KİTAPLARINA ŞİFRE: PIRLANTALARI KALDIRDIM

Sanığın başka bir FETÖ'cü ile Tango üzerinden yaptığı görüşmede bu kişinin kendisine, ?Amerika'ya gittiğimde büyüğümüz (Fetullah Gülen'i kastederek) sürecin en sıkıntılı hadisesiydi dedi? şeklinde mesaj gönderdiği, sanığın da ByLock üzerinden başka bir FETÖ'cüye gönderdiği mesajında, ?23 il ve ilçelerde dershaneler Valilik kararıyla kapatılıyor, İdare Mahkemesinde yürütmeyi durdurma kararı için başvuru yapıldı mı?? diye sorduğu bildirildi.

Yargıtay, sanığın alt birimindeki bir FETÖ'cünün kendisine şifreli mesaj yollayıp Fetullah Gülen'in kitaplarını kast ederek, ?Ben Pırlantaları kaldırdım? dediği, sanığa Eagle şifresi sorulduğunda ise ?Tango üzerinden çalışalım? diyerek Eagle'nin güvensiz olduğunu belirttiğine dikkat çekti.

TELEFONU FORMATLADI FETÖ'NÜN GİZLİ VERİLERİNİ YOK ETTİ

Yargıtay, ByLock programının MİT ve kolluk güçlerince deşifre edilmesi üzerine sanık Ömer Hakan Kısıkkaya'nın FETÖ'cülere talimat verip, ?Abi artık ByLock'u siliyoruz? diyerek Tango'yu aktif kullandığı için örgüt içinde gizliliğe büyük önem veren mahrem yapı sorumlusu olduğu yönünde kuşku bulunmadığının altını çizdi.

Sanığın yakalanmadan kısa süre önce telefonunu formatlayıp cihazın tüm hafızasını silmesini, ?Ticari sırlarımın açığa çıkmasını önlemek için yaptım? savunmasına itibar edilemeyeceğini, Din Kültürü öğretmeni olup, temayüz eden bir ticari faaliyetinin olmadığını belirten Yargıtay, telefonu formatlamasındaki asıl amacının örgütün gizli verilerini yok etmek olduğu kanaatinin hasıl olduğu ifade edildi.

BANK ASYA'YA PARAMI DEMOKRATİK TEPKİ OLARAK YATIRDIM

Bank Asya'da yüklü miktarda parası çıkan sanığın bunu savunmasında, ?Yürütme organının baskıcı tavırlarına karşı demokratik bir tepki olarak yatırdım? şeklinde izah etmeye çalışsa da, terör örgütünün çağrısı ve talimatına uyarak para yatırdığı kaydedildi.

Yargıtay, sanığın kaymakam, polis ve polis amirlerinden sorumlu mahrem imamlık yaptığı yönünde kuşku bulunmadığını, bu görevin örgüt içindeki üstleri tarafından kendisine verildiği belirtildi. Uzun süre aktif ve kritik bir konumda faaliyet yürüttüğü için ortaya çıkan tehlikenin boyutu ve orantılılık ilkesi dikkate alındığında cezasında alt sınırdan uzaklaşılarak üst sınırdan mahkûmiyet hükmü kurulmasının usul ve yasaya uygun olduğundan temyiz başvurusunun esastan reddiyle tutukluluk halinin devamına karar verildi. Sanık Ömer Hakan Kısıkkaya'nın FETÖ'nün Elazığ İl Mahrem imamı Mehmet Durakoğlu ile Muhsin Yazıcıoğlu soruşturmasıyla ilgili ByLock görüşmeleri de açığa çıkmıştı.

İstanbul: İtiraflarda Bulunan 'Ankara Bölge Sorumlusu'na 3 yıl hapis

İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) sözde 'Ankara bölge sorumlusu' olduğu iddiasıyla 'Silahlı terör örgütü yöneticiliği' suçundan yargılanan Şükrü Yıldırır, 3 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldı.

21 Eylül'de İstanbul 24. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya, tutuksuz sanık Şükrü Yıldırır katıldı.

Son savunması sorulan Yıldırır, "Bir diyeceğim yok. Beraatimi talep ediyorum" dedi.

Mahkeme heyeti, sanık Yıldırır'ı "silahlı terör örgütü yöneticiliği" suçundan 3 yıl 6 ay hapse mahkum etti.

Etkin pişmanlık kapsamında bilgiler vermişti

Hakkında dava açıldıktan sonra etkin pişmanlık hükümlerinden yararlanmak için itirafçı olan ve FETÖ'nün sözde "Ankara bölge sorumlusu" olduğu belirtilen Şükrü Yıldırır, savcılık ifadesinde, yüzlerce FETÖ mensubundan bahsetmiş ve örgütün gizli toplantılarıyla ilgili bilgiler vermişti.

Sanık hakkında hazırlanan iddianamede Yıldırır'ın, zamanla yükseldiği örgütün hiyerarşik yapısı içerisinde örgütün amaca uygun işleyişini sağlayan, İç Anadolu Bölgesi'ndeki örgüt sorumlularına görev veren ve genel stratejiyi belirleyen bir konumda olduğu belirtilmişti.

Örgütün Türkiye'yi 5 bölgeye ayırdığı değerlendirildiğinde, sanığın bölge sorumluluğu statüsünün, örgüt içerisinde "ülke imamı" olarak değerlendirilmesi gerektiği ve bu haliyle sanığın "FETÖ yöneticiliği" suçunu işlediğinin anlaşıldığı değerlendirmesi yapılan iddianamede, hakkında kamu davası açıldıktan sonra savcılığa başvuran sanığın etkin pişmanlık hükümlerinden faydalanma talebinin mahkemede tartışılması gerektiği kaydedilmişti.

Sanığın ByLock kullandığının tespit edilmesi üzerine sadece arkadaş listesinde ekli bulunan bir kısım şahısların isimlerini beyan ettiği, bir kısım şahıslar ve ID kullanıcılarıyla yazışması olmasına rağmen bunları tanımadığını söylediği ve bu şahısların konumları, faaliyetleri hakkında beyanda bulunmadığı aktarılan iddianamede, sanığın kimi örgüt üyelerinin isimlerini veya bulunduğu görevleriyle ilgili eylemlerini gizlediği, ayrıca kendi eylemleri hakkında elde edilen mevcut deliller haricinde bilgi vermediği hususlarının göz önüne alınması gerektiği anlatılmıştı.

Yıldırır'ın, örgüt faaliyetleri çerçevesinde işlenen suçlarla ilgili yaptığı görevlerin dikkate alınması gerektiği de belirtilerek, sanıkla ilgili, "konumuyla uyumlu, samimi, yeterli ve faydalı bilgi vermediği, bundan dolayı etkin pişmanlık gösterdiğinden söz edilemeyeceği ve hakkında etkin pişmanlık hükümlerinin uygulanma imkanı bulunmadığı" ifadeleri kullanılmıştı.

İddianamede, sanık Yıldırır'ın "silahlı terör örgütü yöneticiliği" suçundan 15 yıldan 22,5 yıla kadar hapisle cezalandırılması istenmişti.

Tutuklu yargılanan Yıldırır'ın 13 Ekim 2021'de, "ev hapsi" ve "yurt dışına çıkış yasağı" adli kontrol tedbirleri uygulanarak tahliyesine hükmedilmişti.

Ankara: Mezun sorumlusuna 10 yıl hapis

Ankara'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) "Ankara mezun sorumlusu" İsa Gündüz, "silahlı terör örgütü üyeliği" suçundan 10 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

26 Eylül'de Ankara 23. Ağır Ceza Mahkemesi?ndeki duruşmaya, sanık Gündüz tutuklu bulunduğu Keskin Kapalı Ceza İnfaz Kurumundan, video konferans aracılığıyla katıldı, avukatı mahkeme salonunda hazır bulundu.

Mahkeme Başkanı Abdullah Köksal, önceki celse alınan ara karar gereği dava dosyasına gelen evrakı okudu, ardından esas hakkında mütalaasını sunması için savcıya söz verdi.

Mütalaada, sanık Gündüz?ün, uzun yıllar FETÖ yapılanmasında yer aldığı, örgüt talimatları doğrultusunda hareket ettiği, son olarak ?Ankara mezun sorumlusu? konumuna getirildiği ifade edildi.

Esas hakkındaki mütalaada, polislik, subaylık ve zabıt katipliği sınavları için mezuniyet aşamasına gelen örgüt üyesi öğrencilerle mülakat yaptığı belirtilen sanığın, birden fazla kod isim kullandığı da kaydedildi.

Sanığın, terör örgütü elebaşı Fetullah Gülen?in talimatıyla örgütün kapatılan finans kurumu Bank Asya?da çok sayıda hesap açarak para yatırdığı da aktarıldı.

Gündüz?ün aynı zamanda ByLock kullanıcısı olduğu, yazışmalarında, kendisinin yanı sıra ailesine ait özel bilgilere yer verdiği ifade edilen mütalaada, buna rağmen sanığın bu programı kullandığını inkar ettiğine işaret edildi.

Örgütsel faaliyetlerini ortaya koyan çok sayıda tanık beyanı da bulunduğu bildirilen sanığın, bu kapsamda 7 yıl 6 aydan 15 yıla kadar hapisle cezalandırılması talep edildi.

Savunma için söz alan sanık İsa Gündüz, mütalaadaki suçlamaların somut delillere dayanmadığını öne sürdü.

Tanık beyanlarının gerçeği yansıtmadığını, ByLock kullanıcısı olduğuna ilişkin tespit tutanağının hukuki dayanaktan yoksun olduğunu ileri süren Gündüz, suçsuz olduğunu iddia etti.

Sanık avukatının da beyanını alan mahkeme, ardından kararını açıkladı. Buna göre, ?silahlı terör örgütü üyeliği? suçundan 10 yıl hapisle cezalandırılan sanık Gündüz?ün tutukluluk halinin devamına karar verildi.

Adana: 'Ev abisi'ne 6 yıl hapis

Adana'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) "ev abisi" olduğu iddia edilen sanık, "silahlı terör örgütüne üye olma" suçundan 6 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırıldı.

4 Ekim'de Adana 11. Ağır Ceza Mahkemesince görülen duruşmaya tutuksuz sanık A.D. ile avukatı katıldı.

Esas hakkındaki mütalaasını açıklayan cumhuriyet savcısı, sanığın öğrencilik yıllarında FETÖ'ye ait evlerde kaldığını, örgüt üyelerinin çözümlenen ByLock yazışmalarında kendisinden "abi" olarak bahsedildiğini, "mahrem imam"ların talimatıyla "okulcu" ve en son "ev abiliği" yaptığını, örgütsel sohbet toplantılarına katıldığını belirtti.

Savcı ayrıca, sanığın dijital materyallerinde örgüt elebaşına ait fotoğraf ve yazıların bulunduğunu aktararak, A.D'nin "silahlı terör örgütüne üye olma" suçundan cezalandırılması yönünde görüş sundu.

Sanık A.D. savunmasında, FETÖ üyesi olmadığını ve ByLock kullanmadığını ileri sürerek, "Örgütsel bir konumum yoktur. Suçlamaları reddediyorum. Beraatimi istiyorum." dedi.

Mahkeme heyeti, "silahlı terör örgütüne üye olma" suçundan 6 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırdığı sanığın mevcut halinin devamına karar verdi.

Adana: 'Gaybubet' evinde yakalanan mahrem sanığa 10 yıl hapis

Adana'da, FETÖ'nün gizli haberleşme programları ByLock ve Eagle kullandığı belirlenen ve örgütün "gaybubet" olarak bilinen hücre evinde yakalanan tutuklu sanık F.A. için karar verildi. Mahkeme, sanığı 10 yıl hapis cezasına mahkum etti.

5 Ekim'de Adana 12. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, tutuklu sanık F.A. cezaevinden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla katıldı. Sanık avukatı ise mahkemede hazır bulundu.

Esas hakkındaki mütalaasını açıklayan cumhuriyet savcısı, sanığın FETÖ'nün gizli haberleşme programları ByLock ve Eagle kullandığını, FETÖ'nün "emniyet mahrem imamları" ile yoğun HTS irtibat kaydının belirlendiğini ve örgüt elebaşının talimatı sonrası Bank Asya hesabında olağan dışı artış yaşandığını belirtti.

Savcı ayrıca, sanığın FETÖ'nün "gaybubet" olarak bilinen hücre evinde yakalandığını, mahrem yapılanma içinde yer aldığını ve örgütsel görevlerinde kod isim kullandığını bildirerek, F.A'nın "silahlı terör örgütüne üye olma" suçundan alt sınırdan uzaklaşılarak cezalandırılmasını ve mevcut halinin devamına karar verilmesini talep etti.

Sanık F.A. savunmasında, mütalaayı kabul etmediğini belirterek, "FETÖ üyesi değilim. Örgütsel bir konumum yoktur. ByLock ve Eagle programlarını kullanmadım. Tahliyemi ve beraatimi talep ediyorum" ifadesini kullandı.

Mahkeme heyeti, "silahlı terör örgütüne üye olma" suçundan 10 yıl hapis cezasına çarptırdığı sanık F.A'nın tutukluluk halinin devamına karar verdi.

Adana: Sözde mahrem imamlarla görüşen eski astsubaya 6 yıl hapis

Adana'da, Fetullahçı Terör Örgütü'ne (FETÖ) yönelik davada yargılanan eski astsubay, 'silahlı terör örgütüne üye olma' suçundan 6 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırıldı.

10 Ekim'de Adana 12. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya, meslekten ihraç edilen tutuksuz sanık M.Y. ve avukatı katıldı.

Cumhuriyet savcısı, esas hakkındaki mütalaasında sanığın FETÖ'nün 'mahrem imamları' ile ankesörlü hatlar ve büfe telefonlarından periyodik ve ardışık arama sistemiyle irtibat kurduğunun belirlendiğini, örgüte ait evlerde sohbet toplantılarına katıldığını, hakkında somut ve tutarlı tanık beyanı ile teşhislerin bulunduğunu belirterek, 'silahlı terör örgütüne üye olma' suçundan cezalandırılması yönünde görüş sundu.

Sanık M.Y. savunmasında hakkındaki suçlamaları kabul etmeyerek, "Mahrem imamlarla irtibatım yoktur. Mütalaadaki hususları reddediyorum. Beraatime karar verilmesini talep ediyorum" ifadelerini kullandı.

Mahkeme heyeti, 'silahlı terör örgütüne üye olma' suçundan 6 yıl 3 ay hapis cezası verdiği sanığın mevcut halinin devamına karar verdi.

Adana: Sözde mahrem imamlarla görüşen eski astsubaya 6 yıl hapis

Adana'da, FETÖ'ye yönelik davada yargılanan eski astsubay, "silahlı terör örgütüne üye olma" suçundan 6 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırıldı.

17 Ekim'de Adana 11. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya, meslekten ihraç edilen tutuksuz sanık O.Ö. ve avukatı katıldı.

Cumhuriyet savcısı, esas hakkındaki mütalaasında, sanığın FETÖ'nün "mahrem imamları" ile ankesörlü hatlar ve büfe telefonlarından periyodik ve ardışık arama sistemiyle irtibat kurduğunun belirlendiğini, örgüte ait evlerde sohbet toplantılarına katıldığını, hakkında somut ve tutarlı tanık beyanı ile teşhislerin bulunduğunu belirterek, "silahlı terör örgütüne üye olma" suçundan cezalandırılması yönünde görüş sundu.

Sanık O.Ö. savunmasında, hakkındaki suçlamaları kabul etmeyerek, "Mahrem imamlarla irtibatım yoktur. Mütalaadaki hususları reddediyorum. Beraatime karar verilmesini talep ediyorum." ifadelerini kullandı.

Mahkeme heyeti, "silahlı terör örgütüne üye olma" suçundan 6 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırdığı sanığın mevcut halinin devamına karar verdi.

Düzce: Yargıdan FETÖ?nün mahrem imamıyla ilgili üç farklı karar

Düzce'de, FETÖ?nün vali yardımcısı ve kaymakamlardan sorumlu mahrem imamlığını yapan din öğretmeni A.Y. ile eşi hapis cezasına çarptırıldı. İstinaf Mahkemesi hükmü kaldırıp tahliye etti. Yargıtay ise hükmü oy birliğiyle bozdu.

19 Ekim'deki gelişmeye göre, FETÖ'nün mülkiye mahrem yapı imamı A.Y. ile eşi A.Y., Düzce Ağır Ceza Mahkemesinde yargılandı. Her ikisinin de ByLock kullanıcısı olduğu, örgüt elebaşının çağrısına uyarak Bank Asya'ya para yatırdıkları, çocuklarını FETÖ ile iltisaklı okullara gönderdikleri tespit edildi.

56 VALİ VE KAYMAKAMI TEŞHİS ETTİ

Mahrem imam A.Y'nin yakalandıktan sonra etkin pişmanlıktan yararlanabilmek için itirafçı olup 56 vali ve kaymakamı fotoğraflarından teşhis ederek haklarında adli ve idari soruşturma açılmasının önünü açtığı belirtildi. Bunların bazılarının KHK ile ihraç oldukları, bazılarının görevde olduğu kaydedildi. A.Y. ceza indirimi almak için mahkemeye şu itiraflarda bulundu:

?KAMUDAKİ YOLSUZLUKLARI TAKİP EDİYORDUM?

Kamu kurumlarındaki yolsuzlukları takip edip AKP'yle ilgili konuları anında üst sorumluya iletiyordum. 17/25 Aralık sonrası tedbirler artırıldı. 7 kişilik vali, kaymakam sohbet grupları 2'ye düştü. Yeni atanan kaymakamlarla bire bir ben ilgileniyordum.

?TENHA YERLERDE GÖRÜŞÜRDÜK?

Çocuklarını FETÖ okullarına göndermelerini yasakladık. Amacımız hizmetten olanların örgütle iltisaklı olmadıklarını sağlamaktı. Kızılcahamam'da Fetullah Gülen'in gelen önemli talimatları okunurdu, küçük ilçelerde dikkat çekmemek için kaymakam ve vali yardımcılarıyla park halinde özel otomobil içinde tenha yerlerde görüşürdük.

?FETÖ HALEN DEVLETİN İÇİNDE?

FETÖ, AKP'nin kendisini bitirmeye kararlı olduğunu görünce karşı hamle yapılarak hükümetin bulaştığı yolsuzluk ve hırsızlıklar gündeme taşındı. 15 Temmuz gecesi mülkiyelilerin kullandığı Viber programına gece mesaj düştü ve darbe girişimi nedeniyle dışarı çıkmamamız talimatı verildi. Çok pişmanım ancak ne yazık ki, halen devletimizin içinde FETÖ unsurlarının olduğunu görüyoruz.

MAHKEME: PİŞMANLIK ŞARTLARI OLUŞMADI

Mahkeme, mahrem imam A.Y.'nin pişmanlık yasasından yararlanabilmesi için gönüllü teslim olup, örgüt hakkında bilgiler vermesi, yargılama tamamlanıncaya kadar samimi itiraflarından vazgeçmemesi gerektiğini belirterek, ?Pişman olması yeterli değildir, konumuna göre örgütü çökertecek bilgiler vermesi gerekir? diyerek yasadan yararlanamayacağını belirtti.

Sanığı 11 yıl 3 ay hapisle cezalandırıp tutukluluk halinin devamını kararlaştırdı. Eşi A.Y. de terör örgütü üyesi olmaktan 8 yıl 3 ay hapisle cezalandırıldı.

İSTİNAF CEZAYI 4 YILA DÜŞÜRDÜ

Ankara Bölge İstinaf Mahkemesi 4. Ceza Dairesi ise Düzce Ağır Ceza Mahkemesinin kararını kaldırdı. Mahkeme, sanığın örgütün mülkiye yapılanmasının açığa çıkarılmasında çok faydalı bilgiler verdiğini ve bu bilgilerin doğru olup birbiriyle örtüştüğünü belirterek etkin pişmanlıktan yararlanması gerektiği yönünde tam bir vicdani kanaat oluştuğundan sanık hakkındaki mahkumiyet hükmünün kaldırılarak 4 yıl 8 ay 7 gün hapisle cezalandırıp tahliyesine karar verdi. Öğretmenlik yapan eşinin cezası ise 6 yıl 3 aya indirilerek her ikisine de yurtdışına çıkış yasağı kararıyla dosya Yargıtay'a gönderildi.

?İKİSİNİ AYNI AVUKATIN SAVUNMASI MENFAAT ÇATIŞMASI OLUR?

İstinaf Ağır Ceza Mahkemesi kararını bozarken, Yargıtay 3. Ceza Dairesi de İstinaf kararını bozdu.

Yargıtay, eş olsalar bile sanıkların aynı avukat tarafından savunulmasının menfaat çatışması yaratacağına dikkat çekti. Yargıtay, sanıklardan birinin savunulmasının diğeri yönünden savunmada zafiyet yaratacağını, telefonda ByLock kullanmalarının delillerin değerlendirilmesi açısından sorun teşkil edeceğinden ayrı ayrı avukatlar tarafından savunulmaları gerekirken aynı avukat ile savunulmalarının avukatlık kanununa aykırılık teşkil ettiğinden hükmün oy birliğiyle bozulmasına karar verdi.

Muğla: Futbolcu Zafer Biryol saklandığı evde yakalandı

İstanbul'da, FETÖ'nün futbol yapılanmasına yönelik düzenlenen operasyonda, silahlı terör örgütüne üye olmak suçundan aranan eski futbolcu Zafer Biryol yakalandı.

20 Ekim'de, İstanbul Organize Şube polisi ve istihbarat ekipleri, FETÖ'nün futbol yapılanması içinde olduğu iddiasıyla hakkında yakalama kararı olan Zafer Biryol'un yakalanması için başlattıkları çalışmalarda, şüphelinin Büyükçekmece'de saklandığını belirledi.

Örgütün gizli haberleşme ağı ByLock kullanıcısı olduğu ve örgüte ait olduğu gerekçesiyle kapatılan Bank Asya'da hesabı olduğu, örgütün toplantılarına katıldığı ve 2006 yılında örgüt elebaşını ziyaret ettiği tespit edilen eski futbolcunun kaldığı eve operasyon düzenlendi.

Operasyonda gözaltına alınan FETÖ'cü eski futbolcu Biryol, çıkarıldığı mahkemece tutuklanarak cezaevine gönderildi.

İstanbul: Futbolcu Ersin Güreler yakalandı

İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ/PDY) üyesi olduğu gerekçesiyle hakkında yakalama kararı ve kesinleşmiş hapis cezası bulunan eski futbolcu Ersin Güreler Beylikdüzü?nde yakalandı.

22 Ekim'deki gelişmeye göre, İstanbul Emniyet Müdürlüğü Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, terör örgütünün faaliyetlerinin deşifre edilmesine yönelik çalışma yürüttü. Ekipler, FETÖ'nün futbol yapılanmasına ilişkin davada yargılanan ve 6 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırılan eski futbolcu Ersin Güreler'in Beylikdüzü'nde olduğunu tespit etti.

Kapatılan Bank Asya'da artıran hesabı olan ve örgütün toplantılarına katıldığına dair hakkında beyan bulunan Güreler, düzenlenen operasyonla yakalandı.

Emniyetteki işlemleri tamamlanan hükümlü, sevk edildiği adliyede tutuklandı.

İstanbul 32. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen FETÖ'nün futbol yapılanmasına ilişkin davada yargılanan Ersin Güreler 20 Ocak 2020de verilen kararda, "silahlı terör örgütüne üye olmak" suçundan 6 yıl 3 ay hapisle cezalandırılmıştı. Yargıtay 3. Ceza Dairesi, mahkumiyet kararlarına ilişkin temyiz incelemesini tamamlamış, 20 Temmuzda verdiği kararda, Ersin Gürelere verilen 6 yıl 3er ay hapis cezasını onamıştı.

Paralel yapı-13 Haziran (2018) 'İstanbul 6 sanık Futbol Yapılanması' davası (bitti)

Adana: Sözde mahrem imama 10 yıl hapis

Adana'da, Fetullahçı Terör Örgütü'ne (FETÖ) yönelik davada örgütün "mahrem imamları" arasında yer aldığı iddiasıyla yargılanan sanık, 10 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

27 Ekim'de Adana 12. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya, tutuksuz sanık S.K. katılmazken avukatı mahkemede hazır bulundu.

Cumhuriyet savcısı, esas hakkındaki mütalaasında, sanığın FETÖ'nün şifreli haberleşme programı ByLock'u 2 GSM hattı üzerinden kullandığını, örgütle iltisak ve irtibatı nedeniyle kapatılan şirketlerde SGK kaydı bulunduğunu ve FETÖ'nün emniyet mahrem yapılanmasında yer aldığını belirtti.

Savcı ayrıca FETÖ elebaşının talimatı sonrası Bank Asya hesabında olağandışı artış yaşandığını, örgüt üyelerine yönelik sohbet toplantısı düzenlediğini, "Selim" kod adını kullandığını, örgüt üyeleriyle HTS irtibat kaydının tespit edildiğini ve FETÖ içerisinde son olarak "mahrem imam" sıfatıyla örgütsel faaliyet yürüttüğünü belirterek, S.K.'nin "silahlı terör örgütüne üye olma" suçundan cezalandırılması ve mevcut halinin devamına karar verilmesini istedi.

Sanık S.K'nin avukatı savunmasında, müvekkilinin FETÖ üyesi olmadığını ve örgütsel bir konumunun bulunmadığını öne sürdü.

Suçlamaları kabul etmediklerini belirten sanık avukatı, "Müvekkilimin FETÖ'nün mahrem yapılanmasıyla bir bağlantısı bulunmamaktadır. Beraatini talep ederiz" dedi.

Mahkeme heyeti, "silahlı terör örgütüne üye olma" suçundan 10 yıl hapis cezasına çarptırdığı S.K.'nin mevcut halinin devamına karar verdi.

Adana: Sözde mahrem imamlarla görüşen 3 sanığa 6'şar yıl hapis

Adana'da, FETÖ'nün sohbet toplantılarına katıldıkları ve "mahrem imamlar" ile görüşme kayıtlarının olduğunu belirlenen tutuksuz 5 sanıktan 3'ü için karar verildi. Mahkeme 3 sanığı da 6 yıl üçer ay hapis cezasına mahkum etti.

11 Kasım'da Adana 11. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, tutuksuz sanıklar T.S, A.B, M.K, H.D. ve M.T. ile avukatları katıldı.

Cumhuriyet savcısı esas hakkındaki mütalaasında, sanıkların örgüt elebaşının talimatı sonrası Bank Asya hesaplarında olağan dışı artış yaşandığını, örgütün sohbet toplantılarına katıldıklarını, "örgüt üyeliği" suçundan işlem yapılan "mahrem imamlar" ile görüşme kayıtlarının olduğunu ve FETÖ iltisakları gerekçesiyle KHK ile kapatılan dernekte üyelik kayıtlarının bulunduğunu belirterek, "silahlı terör örgütüne üye olma" suçundan cezalandırılmalarını istedi.

SUÇLAMALARI KABUL ETMEDİ

Sanık A.B. savunmasında, FETÖ üyesi olmadığını iddia ederek, "Örgütsel bir konumum yoktur. Terör örgütüne finansal destekte bulunmadım. Tahliyeme ve beraatıma karar verilmesini talep ederim" dedi.

Diğer sanıklar da örgüt üyesi olmadıklarını öne sürerek, beraat talebinde bulundu.

Mahkeme heyeti, "silahlı terör örgütüne üye olma" suçundan sanıklar T.S, A.B. ve M.K'yi 6 yıl üçer ay hapis cezasına çarptırdı, diğer sanıkların ise "delil yetersizliği" gerekçesiyle beraatına hükmetti. Sanıkların mevcut tutuksuzluk hallerinin devamına da karar verildi.

DEVAM EDEN DAVALAR

Ankara: Sözde 'jandarma mahrem imamı'nın davası

Ankara'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) Jandarma Genel Komutanlığındaki yapılanmasında "mahrem imam" olduğu öne sürülen Mehmet Sağlam'ın, "silahlı terör örgütü kurma veya yönetme" suçundan yargılanmasına devam edildi.

7 Eylül'de Ankara 2. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, tutuklu sanık Sağlam ve avukatı katıldı.

Mahkeme başkanı, gelen evrakı okuduktan sonra sanığa savunma yapması için söz verdi.

Sağlam, avukatının değiştiğini, yeni avukatıyla görüşme imkanı bulunmadığını belirterek, savunma için süre istedi.

Uzun süredir tutuklu olduğunu belirten Mehmet Sağlam, "Sağlık problemlerim ve ailevi durumumdan dolayı tutuksuz yargılanmak istiyorum. Kaçma şüphem yoktur. Dosyada toplanacak delil de kalmamıştır. Adli kontrol şartıyla tahliyemi istiyorum." diye konuştu.

Sanık avukatı da müvekkilinin tahliyesini talep etti.

Mahkeme, sanığın tutukluluğunun devamına hükmederek, duruşmayı 5 Ekim'e erteledi.

İddianame

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının FETÖ'nün Jandarma Genel Komutanlığı mahrem yapılanmasına yönelik soruşturmasında hakkında yakalama kararı çıkarılan Mehmet Sağlam, 23 Aralık 2021'de yurt dışına kaçma hazırlığındayken, Muğla'nın Köyceğiz ilçesinde yakalanmıştı.

Ankara 2. Ağır Ceza Mahkemesince kabul edilen iddianamede, FETÖ'nün Jandarma Genel Komutanlığı mahrem imamlarından olduğu belirtilen sanık Sağlam'ın, "silahlı terör örgütü kurma veya yönetme" suçundan 22 yıl 6 aya kadar hapisle cezalandırılması talep ediliyor.

Ankara: FETÖ'nün Orta Asya sorumlusu Orhan İnandı'nın 22.5 yıl hapsi istendi

Ankara'da, Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) tarafından Kırgızistan?dan Türkiye'ye getirilen ve FETÖ'nün Orta Asya sorumlusu Orhan İnandı'nın tutuklu yargılandığı davada savcı mütalaasını açıkladı. İnandı?nın 22.5 yıl hapisle cezalandırılması istendi.

9 Eylül'de, Ankara 23. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya, tutuklu sanık İnandı ameliyat olduğu gerekçesiyle katılmazken, avukatı salonda hazır bulundu.

Mahkeme Başkanı Abdullah Köksal, önceki celse alınan ara karar gereği dinlenmesi istenen bazı tanıkların yurt dışında olduğu için kendilerine ulaşılamadığını, bu nedenle bu kişilerin mahkemeye çağrılmasından vazgeçildiğini açıkladı.

Ardından söz alan savcı, esas hakkındaki mütalaayı sundu. Mütalaada etkin pişmanlık hükümlerinden yararlanmak istemeyen İnandı'nın FETÖ'nün Orta Asya sorumlusu olduğu belirtilerek, sanığın 1985'te örgüte katıldığı ve 'Bilal' kod adını kullandığı aktarıldı.

Örgüt hiyerarşisinde farklı görevler alan sanığın 1993-1995 yılları arasında FETÖ'nün Türkiye'deki eğitim kurumlarında öğretmen ve müdür yardımcısı olarak çalıştığı, daha sonra Kırgızistan'da görevlendirildiği belirtilen mütalaada; örgütün, bu ülkedeki çatı yapılanması Sebat Eğitim Kurumları A.Ş.'de sırasıyla genel müdür yardımcılığı, yönetim kurulu başkan yardımcılığı ve yönetim kurulu başkanlığı yaptığı ifade edildi.

Üst sınırdan cezalandırılması istendi

Sanığın ilerleyen süreçte Kırgızistan'da sözde 'ülke imamı' olarak görevlendirildiği anlatılan mütalaada; FETÖ'nün 15 Temmuz'daki darbe girişiminden sonra da örgütsel faaliyetlerine devam ettiği ve ülke imamlığından sözde 'kıta imamlığına' terfi ettirildiği belirtilerek, şu değerlendirmeye yer verildi:

"Sanığın FETÖ elebaşına doğrudan bağlı örgüt terminolojisinde 'kıta imamı' olarak adlandırılan konumda örgütün yapılanmasını ve koordinesini sağladığı, kendisine bağlı Orta Asya coğrafyası içerisindeki ülke imamları ile görüşmeler gerçekleştirdiği, yakalandığı tarihe kadar 'Orta Asya mesulü' olarak örgüt içinde faaliyet gösterdiği, elebaşı Gülen'in 'en iyi gönül eri' tanımına giren, örgütün en üst düzey yönetim organı 'başyüceler' ile örgütsel kararların alındığı toplantılara katıldığı, belirli zaman aralıklarında ABD'ye gittiği, en son 2021 yılı mart ayında olmak üzere, örgüt lideri Fetullah Gülen ile görüştüğü belirlenmiştir. Sanığın FETÖ'nün yönetici kadrosu içinde yer aldığı, örgüt içinde karar veren, organize eden, örgüt üyelerini yönlendiren, emir ve talimat veren sanığın üzerine atılı 'silahlı terör örgütünü yöneticiliği suçunu' işlediği, sanık savunmaları, ByLock değerlendirme tutanağı, tanık beyanları ve dosya kapsamındaki delillerle anlaşılmaktadır."

Sanığın; yargılama boyunca örgütsel tutumunu sürdürdüğüne, örgüt elebaşına sahip çıktığına, FETÖ'yü terör örgüt olarak kabul etmediğine dikkat çekilen mütalaada, İnandı'nın 'silahlı terör örgütü yöneticiliği' suçundan 15 yıldan 22 yıl 6 aya kadar hapisle cezalandırılması istendi.

Mütalaada, üst sınırdan cezalandırılması istenen sanık hakkında ayrıca takdiri indirim yapılmaması talep edildi.

Sanık avukatı, mütalaaya karşı savunma yapmak için süre talep etti. Mahkeme heyeti, sanığın tutukluluk halinin devamına karar vererek, duruşmayı erteledi.

Muğla: Uzman çavuşla tartışan FETÖ sanığı doktor hakim karşısında


Muğla'da, Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Servisi'nde bir uzman çavuşla aralarında yaşananlarla gündeme gelen ve memurluktan ihraç edilen doktorun, FETÖ'ye üye olduğu gerekçesiyle yargılanmasına başlandı.

20 Eylül'de Muğla 2. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, tutuksuz yargılanan sanık Tahir Tarımer ile avukatları katıldı.

Söz verilen sanık savunmasında, FETÖ ile irtibatının 2011'de Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesini kazanmasıyla başladığını ifade etti.

Kayıt için Gaziantep'e ilk gittiğinde yanına gelen kişilerin broşür vererek yurt veya evlerinde kalabileceğini söylediklerini anlatan sanık, "Üniversiteye 500 metre uzaklıkta bir yurt vardı, oraya kayıt yaptırdım. O zaman cemaat olarak bilinen FETÖ ile iltisaklı bir yapının yurduydu. Fiyatının ucuz olması, ailemin muhafazakar bir yapıda olması ve KYK'dan da yurt çıkmaması nedeniyle oraya yerleştim." dedi.Sanık, daha sonra yurtta kaldığı arkadaşlarıyla cemaat evine çıktığını dile getirdi.

Üç arkadaşıyla 2014'te çıktıları cemaat evinde yaklaşık bir yıl kaldıklarını aktaran Tahir Tarımer, şöyle devam etti:

"Bu evde ara ara sohbetler oluyordu. Ben de birkaç defa katıldım. Sohbetlerde FETÖ elebaşının kitapları okunuyor ve videoları izletiliyordu. Sohbeti dışardan gelen biri veriyordu. Evde kilitli bir oda vardı, içeride ne olduğunu bilmiyorduk. Bir yıl sonra evde kalmak istemediğimi söyledim. Ancak maddi durumumuz nedeniyle başka bir ev ayarlayamadım ve tekrar FETÖ evine döndüm."

FETÖ ile ilişkili bir görev alamadığını ve bir yapılanmada bulunmadığını iddia eden Tahir Tarımer, sadece eğitim hayatında yaşadığı maddi zorunluluk nedeniyle örgütün evlerinde ve yurtlarında mecburi olarak kaldığını savundu.

Mahkeme başkanın çağrı üzerine "Bank Asya'ya para yatırarak destek oldunuz mu?" sorusuna sanık, "Bank Asya'ya kredi kartı almak için müracaat ettim. Kartlardan ücret kesimi olmadığı için 200 lira yatırdım daha sonra ailem karşı çıktığı için buradaki paramı çektim ve kartı da almadım." diye cevap verdi.

Sanık, iddianamede yer alan, "Adına kayıtlı iki GSM hattını, örgütün jandarma mahrem yapılanmasında görev yapan iki kişiye verdiği" yönündeki suçlamayı görünce şaşırdığını anlattı.

Söz konusu hatların kendisine ait olmadığını ileri süren Tahir Tarımer, "Telefonum kayboldu. Sonra yeni telefon aldım. Evrak imzaladım. Kendime başka bir hat almadım, kimseye vermedim. Bana farkında olmadan abonelik sözleşmesi imzalatmış olabilirler, bilmiyorum ama sadece telefon aldım. Hat almadım." diye konuştu.

Tarımer, üniversite hayatı boyunca ara ara FETÖ evlerinde kaldığını belirterek şunları söyledi: ?Tekrar okula döndüm evde kalmak istemedim. Maddi imkansızlığım nedeniyle bir arkadaşımla başka eve çıkmaya çalıştım. FETÖ?yle iltisaklı olmayan bir eve çıktık. Maddi olarak imkanım olmadığı için idare edemedik. Tekrar FETÖ iltisaklı eve geçtim. Bu evlere uyum sağlayamıyordum. Diğer arkadaşlarımda kalıyordum. Ara ara gidiyordum? dedi.

Tarımer, iddianamede yer alan üniversitede öğrencilerin sorumluluğunu üstlendiği M.G. ile yoğun şekilde irtibat kurmasına yönelik soruya ise, M.G. ile irtibat kurduğunu ancak örgütteki yetkisini bilmediğini belirtti. Tarımer, ?Üniversite yıllarının sonlarına doğru FETÖ evlerinde kaldım. Üniversite hayatım boyunca ara ara FETÖ iltisaklı evlerde kaldım. Ancak M.G. ile irtibatımı koparamadım. Benden yaşça büyük ve vefalı olduğum için. Ancak beni telefonla arıyordu. Ben de meşgul olduğumu söylüyordum. Bu konuşmalarda FETÖ ile ilgili konuşmuyorduk. FETÖ evinden neden ayrıldığımı sordu. Ben de yapamadığımı söyledim? diye konuştu.

Bank Asya'ya hesap açtırma sorusuna cevap veren Tarımer, ?Okulda arkadaşlarımla para kazanmak için network işi yapıyorduk. Bunun için de kredi kartına ihtiyacım vardı. Bu banka da kesinti yapmıyordu. Hesap açtırdım, 200 TL yatırdım. Ancak ailem buna karşı çıktı. Sonra parayı çektim. Hesabı kapattım? ifadelerini kullandı.

Tarımer iddianamede yer alan, adına kayıtlı iki GSM hattını, örgütün jandarma mahrem yapılanmasında görev yapan iki kişiye verdiği yönündeki ifadeleri görünce şok olduğunu söyledi. Tarımer, ?Hatlar bana ait değil, bu durumdan haberim yok. Telefonum kayboldu. Sonra ben telefon almaya gittim ve telefon aldım. Evrak imzaladım. Kendim bir hat almadım, kimseye vermedim. Bana farkında olmadan abonelik sözleşmesi imzalatmış olabilirler, bilmiyorum ama sadece telefon aldım. Hat almadım? dedi.

Pişmanlık hükümlerinden faydalanmak istemediğini belirten Tarımer, ?Ben FETÖ ile ilişkili bir görev almadım, herhangi bir yapılanmanın içinde yer almadım. Maddi zorluk nedeniyle kaldım. Ailem muhafazakar olduğu için, maddi yetersizliğim nedeniyle mecburiyetten kaldım. Zaten çok kalmadım. Pişmanlık hükümlerinden faydalanmak istemiyorum. Ben bunların anayasal düzene kastedeceğini bilmiyordum o zamanlar anlayamadım yani? ifadelerini kullandı.

Tanıklar T.O., İ.E., O.H., M.D. ve M.Ö. de sanık Tarımer?in, FETÖ ile ilişkisi olmadığını söyledi, ara ara evlerinde kaldığını doğruladı. Sanığın ağzından FETÖ ile ilgili olumlu ya da olumsuz bir şey duymadıklarını belirtti.

Tanıklardan S.C. ise Tarımer'i tanımadığını, Bylock yazışmalarında sadece ismini duyduğunu ve hiçbir şekilde yüz yüze görüşmediğini ve telefon ile de iletişime geçmediğini dile getirdi.

Mahkeme heyeti M.F.M., S.B. ve M.G.K.?nin tanık olarak dinlenmesine, iddia edilen konunun Gaziantep ilinde gerçekleştiği için pişmanlık yasasından faydalanıp faydalanmaması konusunda Gaziantep İl Emniyet Müdürlüğüne yazı yazılmasına, sanık Tarımer'in adli kontrol ve yurt dışına çıkma yasağının devamına karar vererek, duruşmayı 13 Aralık 2022'ye erteledi.

Olay

Acil serviste görevli doktor Tahir Tarımer ile 14 Mart'ta hastaneye apandisit şüphesiyle tedaviye gelen Jandarma Uzman Çavuş A.A. arasında tartışma çıkmıştı. A.A'nın doktoru darbettiği öne sürülmüştü.

A.A, olay sonrasında hakkında adli ve idari işlem başlatıldığı için tedbiren görevinden uzaklaştırılmıştı. Soruşturma kapsamında güvenlik kamerası kayıtları ayrıntılı şekilde incelenmiş ve dosyadaki tüm delillerle değerlendirilerek A.A. görevine iade edilmişti.

Uzman çavuşun elinden evrak almaya çalıştığı güvenlik kamerasında görülen doktor Tahir Tarımer hakkında ise idari soruşturma başlatılmıştı.

Muğla Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen FETÖ soruşturmasında adı geçen Tahir Tarımer, 2 ay açığa alınmış, Sağlık Bakanlığınca görevlendirilen müfettişin raporunun ardından da memurluktan ihraç edilmişti.

Sanık hakkında "terör örgütüne üye olma" suçlamasıyla 5 yıldan 10 yıla kadar hapis cezası istemiyle hazırlanan iddianame mahkemece kabul edilmişti.

Diyarbakır: Vali yardımcısının yargılanmasına başlandı

Diyarbakır'da, operasyonel hatlarla FETÖ'nün Mülkiyelilerden sorumlu mahrem yapı imamlarıyla şifreli iletişim kurduğu iddiasıyla meslekten ihraç edilen ve 5 ay önce tutuklanan eski Mardin Vali Yardımcısı Coşkun Öztürk'ün yargılanmasına başlandı.

14 Kasım'da Diyarbakır Ağır Ceza Mahkemesi?ndeki duruşmada hazır bulunan tutuklu vali yardımcısı, adli ve idari soruşturmaya konu olan ardışık aranmaların belirlenen kriterlerin hiçbirine uymadığını belirterek, şöyle konuştu:

Şifreli aramadan bahsedilmektedir, benim telefonumun son 2 hanesinin numaraları değiştirilerek arandığı söylenmektedir, bu aramalar kesinlikle şifreli aramalar ve örgütsel aramalar değildir.

Benimde içinde bulunduğum 36 kişinin ismini veren Mustafa Güzel'i tanımıyorum. Benimle ilgili ?Yapı içinde olduğunu hatırlıyorum, ama yüzde yüz emin değilim' demiş, sonrası ifadesinde ise ?Kimsenin hakkına girmek istemiyorum.

Coşkun Öztürk'ün yapı içinde olduğuna dair bilgim yok' demiştir. Bence dinlenilmesine de gerek yoktur.

Örgütün kaymakamlara gizli namaz kılmaları, eşlerinin başlarını açmaları ve vakıf harcamalarının seçimden sonra yapılması yönünde talimat verdiği belirtilmiş olsa da, ben açıktan namazını kılan 3-4 kişiden biriyim. İdari personele de sorulabilir.

Eşim de evlendiğimizden sonraki yıl kendi rızasıyla başını örtmüştür. Gönen Kaymakamlığı yaparken de vakıf harcamaları ve sosyal yardımları da seçimden önce yaptım. Örgüt toplantılarına katılmadım, bu yapıyla bir bağım yok.

Mahkeme, sanığın tahliyesine, aleyhine ifade veren ve etkin pişmanlıktan yararlanan tanıkların da dinlenilmelerine karar verip duruşmayı ileri bir tarihe erteledi.

BTK GÖNDERDİ KOM VE TEM DAİRE BAŞKANLIKLARI TESPİT ETTİ

İddianamede, Bilgi Teknolojileri Kurumundan gönderilen HTS ve baz bilgileri incelendiğinde vali ve kaymakamlardan sorumlu mülkiye teşkilatı mahrem yapılanmasında yer alan 33 kişinin tespit edildiği, bu kişilerin operasyonel hat olarak kullandıkları GSM numaralarının incelenmesiyle örgütün farklı bir iletişim yöntemi olan ankesör ve ardışık aramalarda kullanıldığı belirtildi.

SON İKİ RAKAMIN YERİNİ DEĞİŞTİRİP ŞİFRELEME YAPMIŞLAR

Sanık vali yardımcısının kullandığı telefon hattının İstanbul ve Ankara'da iki farklı ankesörlü sabit hattan arandığı belirtildi.

Sanık Coşkun Öztürk'e ait GSM hatları üzerinden 2 mülkiye mahrem imamının kullandığı operasyonel hatlardan 79 kez, farklı bir mahrem yapı sorumlusunun hattından da 8 kez irtibat kurulduğu iddianamede yer aldı.

Mahrem yapıdaki imamların kullandığı ve vali yardımcısı Öztürk'ü aradıkları hatların sadece örgütsel görüşmelerde kullanılan operasyonel hatlar olduğu vurgulandı.

Mülkiye imamlarının sanığın telefon numarasının son iki rakamının yerini değiştirerek şifreleme yaparak kendi telefonlarına kaydettikleri, ancak arayan kişinin şifreleme yaptığı kaydetmeyi unutarak son 2 rakamı yer değiştirmeden hatalı arama yaptığı, bunu fark edince de tekrar son iki numarayı yer değiştirip sanığı aradığı tespit edildi.

Sanığın haklarında FETÖ'den soruşturma bulunan kişilerle de para transferleri yaptığı, Bank Asya'da hesabının bulunduğu kaydedildi.

Sanığın arandığı operasyonel hatlarla ilgili yapılan görüşmelere açıklık getiremediği ve 2009 yılından beri örgütle olan bağını koparmadığı kaydedildi.

MAKAM ŞOFÖRÜ TANIK OLDU

İddianamede sanığın makam şoförlüğünü yapan A.A'nın tanık olarak alınan ifadesine de yer verildi. A.A'nın vali yardımcısı ile ilgili ifadeleri şöyle:

Gönen Kaymakamlığı yaparken ben de makam şoförüydüm. Kendisi çok sert mizaçlı biriydi. 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında izne ayrıldığı halde Gönen'den ayrılmadığını duydum.

15 Temmuz gecesi olaylar yaşanırken vatandaşlarla dışarıdaydık, ama Coşkun Öztürk'ü hiçbir şekilde görmedim. FETÖ'nün Gönen teşkilatı olarak bilinen kişilerden Burç Yurdu sorumluları makama gelirdi. Odanın kapısı kapandığı için ne konuşulurdu bilmiyorum. Görüşmeler 20 dakika sürerdi.

Ankara: Özbekistan?dan getirilen FETÖ terör örgütü sanığı Gürbüz Sevilay için 15 yıl hapis istemi

Ankara'da, Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) Başkanlığının operasyonuyla yurt dışında yakalanıp Türkiye'ye getirilen Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) sanığı Gürbüz Sevilay için yargılandığı davada 15 yıla kadar hapis istendi.

15 Kasım'da FETÖ sanığı Gürbüz Sevilay, Ankara 2. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, başka bir ilden tutuksuz sanık olarak video konferans yöntemi ile katıldı.

Mahkeme heyeti başkanı, mahkeme salonunda önceki duruşmada alınan ara karar nedeniyle dava dosyasına gelen evrakı okudu.

Ardından esas hakkında mütalaasını sunması için savcıya söz verdi. Mütalaada, Özbekistan?da yakalanıp Türkiye?ye getirilen Sevilay?ın "örgüte silah sağlamak" ve "silahlı terör örgütüne üye olmak" ile suçlandığı belirtildi. Mütalaada, Sevilay'ın terör örgütü PKK mensuplarına mühimmat temin ettiği suçlaması için yeterli delil bulunmadığı ifade edilirken sanığın FETÖ irtibatının tespit edildiği aktarıldı.

Sanık hakkında "silahlı terör örgütüne üye olmak" suçundan 7 yıl 6 aydan 15 yıla kadar hapisle cezalandırılması istendi.

Duruşma, Sevilay ve avukatının mütalaaya karşı savunma hazırlamak için süre talep etmesi nedeniyle 17 Ocak 2023'e ertelendi.

AÇILAN VEYA AÇILACAK DAVALAR

Gaziantep: FETÖ?cü komisere ?soruları çaldığı? gerekçesiyle dolandırıcılık davası açıldı

Gaziantep'te, Fetullahçı Terör Örgütüne üye olmak suçundan 6 yıl 3 ay hapisle cezalandırılan komiser M.A. hakkında soru çalarak komiser olduğu gerekçesiyle 'nitelikli dolandırıcılık' suçundan da ayrıca dava açıldı. İddianamede sanığın 10 yıla kadar hapisle cezalandırılması istendi.

12 Ağustos'taki gelişmeye göre, Gaziantep'te görev yaparken FETÖ terör örgütü üyesi olmak suçundan meslekten ihraç edilen ve 6 yıl 3 ay hapisle cezalandırılan komiser M.A. ile ilgili İçişleri Bakanlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğünün şikâyeti üzerine dolandırıcılık suçundan ikinci bir dava açıldı.

2010 yılındaki komiserlik sınavında soruların çalındığı listede yer aldığı tespit edilen M.A.'nın ayrıca komiserliğe geçtikten sonra maaşındaki farkların da kamuyu zarara uğrattığı gerekçesiyle faiziyle birlikte geri ödenmesi istendi.

Gaziantep Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede, iki ihbarcının şikâyeti üzerine başlatılan soruşturmada FETÖ mensubu emniyet kadrosundaki kişilere komiser ve komiser yardımcılığı sınavındaki soruların çalınarak önceden bu kişilere dağıtıldığı bunlardan birinin de sanık M.A olduğu bildirildi.

KURAN'A EL BASTIRIP SORULARI VERDİLER

İhbarlar üzerine Emniyet Genel müdürlüğünce TEM ve İstihbarat Daire Başkanlıkları ile Teftiş Kurullarınca da bu konuda tespitler yapıldığı belirtildi.

İddianamede, FETÖ üyesi polislerin komiserlik sınavı öncesinde rapor veya senelik izin aldıkları, bu dönem içinde örgüte ait evlerde sınavlara hazırlandıkları kaydedildi.

Yanlarına örgüt abisi, imam veya polislerin gelerek kendilerine soruları vermeden önce yemin ettirildikleri, Kuran-ı Kerim'e el bastırıp sadakatlerini bildirdikten sonra da Polis Akademisi Başkanlığı tarafından hazırlanan 80 sorunun gösterildiği ve bu soruların sınava girecek kişilere A4 çıktısı olarak verildiği kaydedildi.

?ÖRGÜTE SADAKATİ EN ÜST SEVİYEDE KİŞİ?

Bazı FETÖ'cü polislere projeksiyon cihazıyla duvara yansıtılarak soruların gösterildiği, bazılarına da CD veya Flash bellekte teslim edildiği, bu şekilde yazılı sınav sorularını ve cevaplarını sınav öncesi ele geçirip haksız ve hileli şekilde sınavı geçerek yüksek meblağda maaş alarak devlet hazinesini zarara uğrattıkları ifade edildi.

Emniyet mahrem yapı imamlarının, tüm emniyet mensuplarını fişlediği listelerin ele geçirilmesiyle emniyet içindeki FETÖ'cü personelin de deşifre olduğu, bu listede adı geçenlerin yüzde 78'inin komiserlik sınavını haksız biçimde kazanan FETÖ'cüler olduğu belirlendi.

Mahrem imamlarda ele geçen FETÖ'cü polislerin kayıtlarının tutulduğu veri inceleme raporuna göre, örgüt imamlarının sanık hakkında A5 kodlamasıyla, FETÖ mensubiyeti olan, teslimiyeti, sadakati ve bağlılığı en üst seviyede olan kişi olarak kayıtlara geçirildiği belirtildi.

HAKSIZ MAAŞLAR ALARAK HAZİNEYİ ZARARA UĞRATTI

Sanığın soru ve cevapları elde ederek cevap kâğıdına önceden öğrendiği soruların cevaplarını yazarak başkalarını aldatacak şekilde düzenlediği, sınava giren diğer adayların zararına, kendi yararına olacak şekilde sınavı kazandığına dair resmi belgeyi düzenlettirdiği kaydedildi.

İddianamede, sanığın sınavı kazanmasıyla Emniyet Genel Müdürlüğünce düzenlenen kursa katılıp İçişleri Bakanlığınca komiser yardımcısı olarak atandığı, usulsüzce atandığı kamu görevi nedeniyle haksız şekilde maaşlar alarak kamuyu zarara uğrattığı için nitelikli nitelikli dolandırıcılık suçundan cezalandırılması istendi.

2010?daki Polislikten Komiserliğe Geçiş Sınavı?nda yazılı sınav öncesinde sorulara erişerek bunları örgüt mensuplarına verdiklerinin tespiti üzerine yüzlerce polis hakkında ?FETÖ üyeliğinden? davalar açılmış ve birçoğu ceza almıştı.

İstanbul: Eski Büyükelçi FETÖ'nün Çatı dosyasından çıktı

İstanbul'da, Türkiye?nin eski Gana Büyükelçisi Şentürk Uzun hakkında, FETÖ soruşturması kapsamında, "silahlı terör örgütüne üye olmak" suçundan 15 yıla kadar hapis cezası istemiyle açılan davada savcı sanık hakkında 6 yıl 10 ay 15 gün hapis talep etti.

13 Eylül'deki gelişmeye göre, Türkiye'nin eski Gana Büyükelçisi Şentürk Uzun hakkında, FETÖ soruşturması kapsamında, ''silahlı terör örgütüne üye olmak'' suçundan 15 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açılmıştı. Sanığın yakalandığı adreste yapılan aramada, bilgisayarda yazılan arama esnasında yapılabilecekler başlıklı arkalı önlü talimatların yer aldığı bir kağıt ile Cumhuriyet Başsavcılığına hitaben aramaya katılan kolluk görevlilerinin şikayet edilerek "görevi kötüye kullanmak, tehdit ve hakaret" suçunu işlediklerine dair 3 sayfalık bilgisayar çıktısı ele geçirildiği belirtildi.

BYLOCK KULLANIYORDU

İddianamede, sanığın cep telefonunda 9 Kasım 2014'ten itibaren örgütün şifreli haberleşme programı ByLock kullandığı, Ankara Başsavcılığının FETÖ ana çatı soruşturması kapsamında örgütün üst düzey yetkililerinden Osman Karakuş, Sait Aksoy, Mustafa Muhammed Güner, Ahmet Can ve Abdullatif Kaplan ile irtibatlı olduğu belirtildi.

6 YIL 10 AY HAPSİ İSTENDİ

İstanbul Ağır Ceza Mahkemesi tarafından yapılan yargılama kapsamında duruşma savcısı sanık Şentürk Uzun'un esas hakkında mütalaasını verdi. Cumhuriyet savcısı eski Gana Büyükelçisi Şentürk Uzun hakkında 6 yıl 10 ay 15 gün mahkumiyete dair hüküm kurdu. Dava ileri bir tarihe ertelendi.

Ankara: Firari emniyet mahrem imamı 5 yıl sonra yakalandı

Ankara'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) emniyet mahrem imamlarından firari Ömer Yolalan, hakkında gözaltı kararı çıkarıldıktan 5 yıl sonra yakalandı.

19 Eylül'deki gelişmeye dair gelen bilgilere göre, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, örgütün emniyet mahrem yapılanmasına yönelik soruşturması kapsamında 2 Ağustos 2017'de Yolalan için gözaltı kararı verdi.

O tarihte ikametgahında bulunamayan ve hakkında tutuklamaya yönelik yakalama kararı çıkarılan Yolalan, 13 Eylül'de Yenimahalle İlçe Emniyet Müdürlüğü ekiplerince evinde gözaltına alındı.

Ankara 25. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki sorgusunda, yakalama kararından haberinin olduğunu belirten Yolalan, psikolojik nedenlerden dolayı bugüne kadar teslim olmadığını söyledi.

Firar olduğu süre boyunca adına kayıtlı ikametgahında kaldığını iddia eden Yolalan, tutuksuz yargılanmayı talep etti.

Mahkeme, "silahlı terör örgütü yöneticiliğiyle" suçlanan Yolalan'ı tutukladı.

Mahrem yapıda müdür

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının iddianamesine göre, Elbistan Cumhuriyet Başsavcılığınca 2017'de yürütülen soruşturma kapsamında hakkında işlem yapılan bir örgüt mensubu, Yolalan'ı teşhis etti.

Bunun üzerine yapılan araştırmada Yolalan'ın, Faruk kod adıyla FETÖ'nün sözde Ankara emniyet mahrem yapılanmasında "A vasfında müdür" olarak görevli olduğu belirlendi.

Örgütsel iletişim için başkaları adına kayıtlı hatların yanı sıra ByLock kullanan Yolalan, 15 Temmuz darbe girişiminden sonra Milli Eğitim Bakanlığından ihraç edildi.

Sanık Ömer Yolalan'ın, 15 yıldan 22 yıl 6 aya kadar hapsi isteniyor.

Adana: FETÖ hükümlüsünün itirafları sonrası yeniden dava açıldı

Adana'da, Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) üyeliği suçlamasıyla yargılandığı davada etkin pişmanlık hükümleri kapsamında 2 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırılan eski öğretim görevlisi hakkında, karar duruşmasında 2010 yılındaki Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitim Giriş Sınavı (ALES) sorularını örgütün "mahrem imamı"ndan aldığını itiraf etmesi üzerine 15 yıla kadar hapis cezası istemiyle yeniden dava açıldı.

19 Ekim'deki gelişmeye göre, Çukurova Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümünde 2010?da araştırma görevlisi olan ve hakkındaki FETÖ soruşturması kapsamında 2017?de meslekten ihraç edilen A.E, 7 Mayıs 2019?da Adana 12. Ağır Ceza Mahkemesince yargılandığı davada ?silahlı terör örgütüne üye olma? suçundan etkin pişmanlık hükümleri kapsamında 2 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Tutuksuz sanık hakkında, karar duruşmasında 2010 yılındaki ALES sorularını FETÖ?nün ?mahrem imamı?ndan aldığını itiraf etmesi sonucu Adana Cumhuriyet Başsavcılığınca yeniden soruşturma başlatıldı.

Soruşturmanın ardından hazırlanan ve Adana 11. Ağır Ceza Mahkemesince kabul edilen iddianamede, A.E. için ?resmi belgede sahtecilik?ten 5, ?zincirleme olarak kamu kurum ve kuruluşlarının zararına dolandırıcılık? suçundan 10 yıla kadar olmak üzere 15 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı.

İddianamede, FETÖ?nün yapısı, işleyişi, mali kaynakları, kamu kurumlarına sızma stratejisi ayrıntılı şekilde anlatılarak, delil olarak müşteki Çukurova Üniversitesinden elde edilen belgeler ile sanığın sınav, mesleğe kabul ve maaş belgelerine yer verildi.

İddianamede, A.E?nin karar duruşmasındaki şu itiraflarına yer verildi:

FETÖ ile ilk olarak 2001?de tanıştım. 2008?de bana ?Alim? kod adı verildi. 2010 bahar dönemi ALES?ten önce H.Ö. beni Konya?da bir eve çağırdı.

Bana önceden hazırlanmış bir yemin metnini okutarak, ?Sana göstereceğim şeyleri hiç kimseye söylemeyecek ve bu konuda yemin edeceksin.? şeklinde telkinde bulundu.

Söylediği şekilde yemin ettim. Yemin sonrasında evin farklı bir odasında cebinden harici bellek çıkardı.

Kendi yanında getirdiği bilgisayara taktı. Bir yazı çıkınca oraya şifre girdi. Sonra klasör açıldı. Oradan da ayrı bir dosya açtı. Bu arada odanın içinde projeksiyon kurulmuştu.

Projeksiyondan yaklaşık 70 soru ve yorumlu cevap yazılarının bulunduğu sayfalar açıldı. Projeksiyon üzerinden ALES sınav soruları ve cevaplarını açarak ezberlememi istedi.

Ben de ezberledim. Evden çıkarken aynı şekilde kimseye söylememem konusunda beni sıkıca uyardı. H.Ö. sınava girdikten hemen sonra ?hayırlı olsun? diyerek beni tebrik etti. 70 sorunun tamamı bu sınavda çıktı. Sınavdan 83 puan aldım.

Çukurova Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümünde 2010?da araştırma görevlisi olarak göreve başladım. Ben bu yapının terör örgütü olduğunu anladım ve bildiklerimi samimi bir şekilde anlattım.

İddianamede, H.Ö?nün örgütün ?mahrem imamı? olduğu belirtilerek, şunlar kaydedildi:

A.E?nin bu sınavda haksız yere elde ettiği puanla 1 Eylül 2010?da Çukurova Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümünde öğretim görevlisi kadrosuna atamasının yapıldığı, görevden ayrıldığı 16 Ekim 2017 yılına kadar toplamda 255 bin 380 lira maaş almak suretiyle kamuyu zarara uğrattığı, iradesini FETÖ?ye terk ederek örgüt adına hareket ettiği, cevap kağıdını içerik itibarıyla başkalarını aldatacak şekilde sahte olarak düzenlediği, oluşturduğu sahte belgeyi hile unsuru olarak kullanıp kamu kurumu niteliğindeki Çukurova Üniversitesini aldatarak sınava giren diğer adayların zararına ve kendi yararına olacak şekilde sınavı kazandığına dair resmi belgeyi düzenlettirmeyi amaçladığı, görevine usulsüzce atandığı, kamu görevi nedeniyle haksız kazanç elde ettiği ve üzerine atılı cürümleri FETÖ faaliyetleri çerçevesinde işlediği dikkate alınarak sanığın ?resmi belgede sahtecilik? ve ?zincirleme olarak kamu kurum ve kuruluşlarının zararına dolandırıcılık? suçlarından cezalandırılması talep olunur.

Sanığın yargılanmasına ilerleyen günlerde başlanacak.

Öte yandan, A.E?nin ?silahlı terör örgütüne üye olma? suçundan etkin pişmanlık hükümleri kapsamında 2 yıl 6 ay hapse çarptırıldığı dosyanın istinaf incelemesi sürüyor.

Paralel yapı-13 Haziran (2018) 'İstanbul 6 sanık Futbol Yapılanması' davası (bitti)
Paralel yapıya açılan ve sonuçlanan davalar

(01 Aralık 2022, 11:09)

HABERLE İLGİLİ ŞİKAYET, DÜZELTME GİBİ TALEPLERİNİZİ İLETMEK İÇİN TIKLAYIN

HABERLE BAĞLANTILI OLABİLECEK LİNKLER:

PARALEL YAPI KONULU HABER GRUPLARINDAN KISA BİR BÖLÜM: (TÜMÜ ve LİNKLER İÇİN TIKLAYIN)  
Paralel Yapıya yönelik hemen hemen tüm operasyonlar ve açılan davalar
Paralel yapıya açılan ve sonuçlanan davalar
Paralel yapı ve diğer kurum kuruluşlarla bağlantıları
Başbakan Erdoğan'ın paralel yapıyla ilgili açıklamaları
Paralel yapı-Abdullah Gül
Paralel yapı-Taksim Gezi Parkı olayları bağlantısı
Paralel yapı-Çeşitli davalardaki kumpaslar
Paralel yapı-Ergenekon
Paralel yapı-Behçet Oktay intiharı
Paralel yapı-Hablemitoğlu cinayeti
Paralel yapı-Üzeyir Garih cinayeti
Paralel yapı-Cevzet Soysal cinayeti
Paralel yapı-Gaffar Okkan cinayeti
Paralel yapı-Paris cinayetleri
Paralel yapı-Haydar Meriç cinayeti
Paralel yapı-15 Temmuz (2016) 'TSK'daki Fetö'cülerin darbe girişimine açılan davalar'
Paralel yapı-Fenerbahçe/Şike soruşturması
Paralel yapı-Ses kayıtları
Paralel yapı-Hanefi Avcı'nın cemaat iddiaları
Paralel yapı-Sabri Uzun'un cemaat iddiaları
Paralel yapı-28 Şubat süreci
Paralel yapı-Kaset olaylarıyla bağlantısı
Paralel yapı-Rusya Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov suikasti
Paralel yapı-1990 Uğur Mumcu vd. Laiklik suikastleri soruşturmasında kumpas
Paralel yapı-TSK'daki Fetö'cülerin 15 Temmuz askeri darbe girişimi ile bağlantısının delilleri
Paralel yapı-15 Temmuz askeri darbe girişimindeki rollerini saptırma gayretleri
Paralel yapı-Yargılandıkları davalarda Fetö'nün terör örgütü olduğunu kabul etmeyen sanıklar
Paralel yapıya karşı devlet kurumlarının attığı adımlar
Paralel yapı-Deşifreyi ve soruşturmaları engelleme çabaları
Paralel yapı-Kamikaze tahliye girişimleri
Paralel yapı-Teslim olmayıp saklanan ya da yurtdışına firar eden şüpheliler
Paralel yapıya dair hukuki deliller
Paralel yapı mensuplarından gelen itiraflar
Paralel yapı-Suç duyuruları
Paralel yapı-Abdullah Harun
Paralel yapı-Dış ülke bağlantıları
Paralel yapı-Vatana ihanet
Paralel yapı-Misyonerlik/Dinlerarası Diyalog Bağlantıları
Paralel yapı-İslami açıdan sapkın görüşleri
Paralel yapı-Fetullah Gülen'in bedduaları
Paralel yapı-Örgüt mensuplarının intiharları
Paralel yapı konulu kitaplar
Paralel yapı konulu filmler
Paralel yapı bahanesiyle kontrgerilla yapılanmalarının gözden kaçırılma çabaları ... (TÜMÜ ve LİNKLER İÇİN TIKLAYIN)

http://www.kontrgerilla.com/mnsetgoster.asp?haber_no=15324    yazdır/print

ŞOK! TSK'daki Fetö'den darbe

15.07.2016 22:46 Türkiye, 15 Temmuz saat 22:00'den beri şok dakikalar yaşıyor.. İlk önce Jandarmadan bazı birliklerin İstanbul'un iki yakasını birbirine bağlayan köprüleri tanklarla ulaşıma kapattığı haberleri geldi. İlerleyen dakikala..
Tamamı 15.7.2016

İşte çılgınlıklarının nedeni

17.07.2016 14:13 TSK'daki Fetö'cülerin darbe girişimi "çılgınca" ve "gözü dönmüş" olarak değerlendiriliyor. Bir çok detay bu değerlendirmeye yol açıyor. Örneğin Meclis'in bombalanması.. Örneğin TRT'yi ele geçirirken canlı yayında darbe..
Tamamı 17.07.2016

İşte Paralel'in 81 il imamı

20.01.2015 21:02 Fetullah Gülen cemaatinin Marmara bölge imamı ile birlikte 8 il imamı olduğu iddia edildi. Bu isimlerin fotoğraflı özgeçmişleri yayınlandı. Bu imamların bir devlet memuru gibi terfi alarak kademe kademe yükseldiği iddia ediliyor..
Tamamı 20.01.2015

Paralel'e de Ergenekon'a da hayır

11.03.2014 14:52 Türkiye'de dün yargıda şiddetli bir deprem yaşandı. Daha önce benzeri yaşanmayan bu depremin merkez üssü, Ergenekon davasına bakan özel yetkili İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi oldu. Ergenekon davasına bakan İstanbul ..
Tamamı 11.3.2014

Büyükanıt: Huzurum kalmadı!

19.12.2015 23:00 Abdullah HARUN / kontrgerilla.com - 27 Nisan e-muhtırası soruşturmasında 'şüpheli' olarak sorgulanan dönemin Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt'ın ifadesi ortaya çıktı. Kontrgerilla.com'un ulaştığı iki sayfalık ifaded..
Tamamı 19.12.2015

Fehmi Koru sitemize taş attı

12.10.2015 19:46 Maişet derdi nedeniyle yaklaşık 1 yıldır günlük yerine haftalık haber girişine geçmek zorunda kaldık. Dikkat edenler bunu farketmiştir. Saatlerdir süren bu haftalık haber girişini de az önce tamamlamış ve internet..
Tamamı 12.10.2015

Şok!!! Savcı Öz yurtdışına kaçtı

18.08.2015 20:19 HSYK tarafından haklarında terör örgütü üyeliği suçlamasıyla soruşturma başlatılan, ardından mahkemece yakalama kararı çıkarılan savcılar Zekeriya Öz ve Celal Kara'nın yurtdışına kaçtıkları ortaya çıktı. Mahkeme eski s..
Tamamı 18.08.2015

Balyoz Planı gerçek: 7 beraate itiraz

09.10.2016 13:55 Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, Orgeneral Çetin Doğan'ın da aralarında bulunduğu 7 sanığın beraat kararının bozulması yönünde görüş bildirdi. 6 Ekim'de yaşanan gelişmeye göre, Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı adına B..
Tamamı 9.10.2016

Belgesel: Gezi'nin ardındakiler

24.06.2013 11:20 Taksim Gezi olaylarına katılanlar.. Haber, açıklama ve attıkları twitlerle destek verenler.. 'Çapulcu' olduklarını açıkça belirtenler.. 'Mesele Gezi değil sen hala anlamadın mı?' diyerek hükümeti bir ayaklanma ile devirmeye destek verenler..
Tamamı 24.06.2013

7 sanıklı Balyoz davası kapandı mı?

16.12.2018 11:00 İstanbul'da, Fetö yargısının etkin olduğu dönemde açılan ve 237 sanığın müebbet hapse mahkum edildiği, Fetö ile mücadelenin başlamasının ardından davanın kumpas olduğuna dair somut delillerin ortaya çıkması üzerine..
Tamamı 16.12.2018

Humeyni planı suya düştü

08.11.2014 13:58 Yıllardır ABD'de yaşayan Türk vatandaşı Fetullah Gülen'in Türkiye'ye dönmekten kesinlikle vazgeçtiği ileri sürülüyor. Gülen cemaatinin liderliğini yapan Fetullah Gülen, kendisine DGM tarafından dava açılmadan hemen önc..
Tamamı 8.11.2014

Gülen: 28 Şubat MGK'sı sevaptı

01.11.2014 17:35 Erdoğan'ın ilk kez 'Cumhurbaşkanı' sıfatıyla başkanlık ettiği Ekim ayı MGK toplantısı 10 saati aşarak en uzun MGK rekorunu kırdı. 28 Şubat süreci kararlarının alındığı MGK toplantısı ise 8 saat sürmüştü. MGK'da paralel..
Tamamı 1.11.2014

Ayrıntılarıyla 7 Şubat krizi

08.02.2014 15:18 Tarih: 7 Şubat 2012.. Ankara, Cumhuriyet tarihinde benzeri görülmemiş bir olayla sarsıldı. MİT Müsteşarı Hakan Fidan dahil 5 MİT yöneticisi hakkında savcılık tarafından yakalama kararı çıkartıldı.. Sabah gazetesinden A..
Tamamı 8.2.2014

Beddua etti, suç duyurusu yağdı

27.01.2014 13:03 Fetullah Gülen'in avukatı: Psikolojik harekâtta yeni aşamaya geçildi.. Fetullah Gülen Hocaefendi'nin avukatı Nurullah Albayrak, müvekkili hakkında ortaya atılan iftiraların suç duyurusu şeklinde yargıya taşınması suret..
Tamamı 27.1.2014

Paralel Yapı = P2 Locası

14.01.2014 15:48 Gülen cemaatinin lideri Fethullah Gülen'in paralel yapıyı uzaktan yönetmek için yaptığı telefon görüşmeleri bugün internette yayınlandı. (1) Görüşmelerde Gülen'in, bir dini cemaat liderinin ötesine geçerek siyaset..
Tamamı 14.1.2014

Özkök ve Yalman'dan şok inkar

03.11.2014 19:23 Balyoz davasında Anayasa Mahkemesi'nin verdiği 'hak ihlali' kararı üzerine yeniden yargılama başladı. Duruşma, Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nce Anadolu Adalet Sarayı'ndaki 450 kişilik Şehit Hakan Kılıç Konferans Salo..
Tamamı 3.11.2014

Yabancı vakıflara suç duyurusu

02.12.2013 16:57 Sivil Toplum Kuruluşu Adalet Platformu, Türkiye'de faaliyet gösteren yabancı vakıflar hakkında, yasak olmasına karşın Türkiye'deki siyasi olaylara müdahale ettikleri gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu. Suç duyurusund..
Tamamı 2.12.2013

Düşünen adam da olacak mı?

19.06.2013 17:17 Taksim Gezi olayları 19 günlük bir süreç sonra polisin Gezi parkını boşaltmasıyla sona erdi. Ancak artçı gelişmeler sürüyor. İki gündür 'duran adam' eylemi gündemde. Hükümeti protesto eden ve Gezi eylemcilerine destek ..
Tamamı 19.6.2013

Fetö'nün Şok Mangasına dava

21.11.2022 14:22 Ankara'da, Cumhuriyet Başsavcılığı, FETÖ'cü olmayan askeri öğrencilerin "şok mangası" yöntemiyle fiziki ve psikolojik şiddet uygulayarak okulu bırakmalarına neden oldukları ileri sürülen 8 eski asker hakkında "işkence ..
Tamamı 21.11.2022

Kara Kuvvetleri: 80 Müebbet Onandı

29.11.2022 10:33 Ankara'da, FETÖ'nün darbe girişimi sırasında Kara Kuvvetleri Komutanlığı (KKK) karargahında yaşanan olaylara ilişkin aralarında 4 eski generalin de bulunduğu 132 sanıklı dava dosyasının istinaf incelemesi tamamlandı..
Tamamı 29.11.2022

Kars: 12 Müebbetin Gerekçesi

30.11.2022 13:13 Kars'ta, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimine katıldıkları ve örgütün kentteki sözde 'ana komuta kademesi'nde yer aldıkları iddia edilen, aralarında örgütün sözde 'sıkıyönetim komutanı' ve dönemin 14. Me..
Tamamı 30.11.2022

Yakalanan İlk Darbeciye Müebbet

29.11.2022 11:03 Bursa'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz hain darbe girişimi sırasında Bursa'da sözde 'sıkıyönetim komutanı' olmayı beklerken 'yakalanan ilk darbeci' olan dönemin İl Jandarma Komutanı Yurdakul Akkuş'un da..
Tamamı 29.11.2022

Darbeci Yaver'in Müebbeti Onandı

29.11.2022 10:43 Ankara'da, FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişimi akşamı Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan'ın kaldığı oteli darbecilere bildirdiği belirlenen eski başyaver Ali Yazıcı'ya verilen ağırlaştırılmış müebbet ile eski Dalaman Deni..
Tamamı 29.11.2022

Çatı Davada Müebbetler Değişmedi

29.11.2022 10:22 Ankara'da, Yargıtay'ın 15 Temmuz darbe girişiminden önce açılan FETÖ çatı davasında, örgütün tepe yöneticileri eski Samanyolu Yayın Grubu Başkanı Hidayet Karaca, eski milletvekili İlhan İşbilen, keski Zaman Gazetesi İm..
Tamamı 29.11.2022

Askeri Hakimlere Müebbet Onandı

02.12.2022 09:55 Ankara'da, Yargıtay 3. Ceza Dairesi, Ankara 25. Ağır Ceza Mahkemesince FETÖ'nün darbe girişiminde yer alan dönemin Genelkurmay Başkanlığı adli müşavirleri Hayrettin Kaldırım ve Muharrem Köse'nin de aralarında bulundu..
Tamamı 2.12.2022

Poyrazköy Kumpası: 1. Dava Başladı

28.11.2022 13:39 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün "Poyrazköy'de ele geçirilen mühimmat, Kafes eylem planı, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD), Amirallere Suikast" gibi davalardaki usulsüzlüklere ilişkin polis mem..
Tamamı 28.11.2022

Poyrazköy Kumpası: 2. Dava Yargıya

28.11.2022 15:42 İstanbul'da, kamuoyunda 'Poyrazköy davası' olarak bilinen dava ve soruşturmalarda görev alan 48 eski hakim ve savcı hakkında 'gizliliği ihlal', 'iftira', 'suç delillerini yok etme', 'kişisel verileri hukuka aykırı olar..
Tamamı 28.11.2022

1985'teki Sınav Hırsızlığına Dava

02.12.2022 12:37 Ankara'da, FETÖ irtibatı nedeniyle hakkında dava açılan eski Albay Cengiz C.'nin, 1985'te yapılan askeri lisesi sınav sorularını, 'örgüt abisi' aracılığıyla önceden aldığını itiraf etmesi, verdiği bilgilerin doğru çı..
Tamamı 2.12.2022

Pinhan Restaurant'a 9 Hapis

30.11.2022 12:08 İstanbul'da, Fetullah Gülen liderliğindeki terör örgütü (Fetö) adına faaliyetlerde bulunulduğu gerekçesiyle kayyum atanan örgütün karargahı konumundaki Maltepe Pinhan Restoran yapılanmasına dair 45 sanıklı davaya devam..
Tamamı 30.11.2022

Zırhlı Tugay Darbe davası

30.11.2022 12:40 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimine ilişkin aralarında muvazzafların da bulunduğu 28'si tutuklu 138 askerin 'kamu malına zarar verme' suçundan altışar yıl ile 'Anayasal düzeni ort..
Tamamı 30.11.2022

Darbede Valilik İşgali davası

30.11.2022 12:29 İstanbul'da, FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişiminde İstanbul Valiliğinin işgalini konu alan 90 sanıklı davada ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası Yargıtay tarafından bozulan eski Yarbay Recep Karaçam'ın yeniden yargılan..
Tamamı 30.11.2022

Donanma Darbe davası

28.11.2022 13:24 Kocaeli'de, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimi sırasında Donanma Komutanlığındaki eylemlere ilişkin davada dosyaları ayrılan 6'sı tutuksuz, 13'ü firari 19 sanığın yargılanmasına devam edildi..
Tamamı 28.11.2022

Adana Yasadışı Dinleme davası

21.11.2022 12:10 Adana'da, Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) üyeliğinden hüküm giyen eski İl Emniyet Müdürü Ahmet Zeki Gürkan ile terörden sorumlu emniyet müdür yardımcısı İsmail Bilgin'in, Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) mensubunu yasa ..
Tamamı 21.11.2022

Tır Kumpası Organizatörleri davası

21.11.2022 11:57 Adana ve Hatay'da MİT tırlarının durdurulması ve aranmasını organize ettikleri gerekçesiyle haklarında 2'şer kez ağırlaştırılmış müebbet ve 50 yıl 5'er ay hapis cezası istemiyle dava açılan Fetullahçı Terör Örgütü'nün ..
Tamamı 21.11.2022

13.08.2001'den beri ziyaretçi sayısı:
64.675.226