Tam
EskidenYeniye
 

Paralel'e de Ergenekon'a da hayır

Ergenekon davasında sanıkların çoğu bir kaç gündür çeşitli mahkemelerce tahliye edildi. Bu sanıkların, tutuklulukta 5 yılı doldurmuş ve başka bir suçtan da kesinleşmiş hapis cezası almamış olmaları tahliye kararlarındaki iki etken oldu. Bu şartlardan en az birini yerine getirmeyenlerin tahliye talepleri reddedildi. Tahliyeler medyada, 'sanıklar sanki beraat etmiş, işledikleri iddia edilen suçlar ise hiç olmamış gibi gösterildi. Tahliye sonrası sanıkların cezaevi çıkışında yaptıkları açıklamalar aktarılarak kendilerini içeri atanlardan hesap soracakmış gibi kahramanlar ve masum melekler olarak gösterildiler. Oysa bu doğru değil. Muhtemelen kasten yapılan bu yanlış yansıtma, sanıklara, yakınlarına, kamuoyuna ve mahkeme heyetine karşı büyük bir haksızlık teşkil ediyor. Ergenekon davasında gerekçeli karar önümüzdeki günlerde ya da haftalarda tamamlandığı ve dava Yargıtay'a temyiz için gidip şayet cezalar Balyoz davasında olduğu gibi orada da onaylandığı taktirde şu an tahliye edilen sanıkların tekrar cezaevine girmek durumunda kalacağı unutulmamalı. Ancak söylenebilecek başka şeyler de var. Şöyle ki, devletin içinde ayrı bir devlet gibi hareket eden, görev talimatlarını amirlerinden değil cemaat abilerinden alan paralel yapılanmanın varlığı somut çok sayıda bulgu ile ortaya çıktı. Örneğin örgüt kapsamına sokarak binlerce insanın uzun sürelerle mahkeme kararı olmadan savcılarca çeşitli soruşturmalarda dinlenmiş olması dahi tek başına bu şüpheyi ortaya koymaya yeterlidir. Bu şüpheyi doğuran somut bulgular o kadar çok ki saymak zorlaşıyor..

Önceki haber title=Sonraki haber

11.03.2014 14:52 Türkiye'de dün yargıda şiddetli bir deprem yaşandı. Daha önce benzeri yaşanmayan bu depremin merkez üssü, Ergenekon davasına bakan özel yetkili İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi oldu.

Ergenekon davasına bakan İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi, Veli Küçük, Doğu Perinçek, Tuncay Özkan, Sedat Peker, Mustafa Levent Göktaş'ın da aralarında olduğu Ergenekon davası sanığı 35 kişinin tahliye taleplerini oybirliğiyle reddetti. Mahkeme Başkanı Hasan Hüseyin Özese, gerekçe yazısında; özel yetkili mahkemelerin TBMM tarafından kaldırılmasının Anayasa'ya aykırı olduğunu, mahkemelerin kapatılmasının HSYK'nın yetkisinde olduğunu, çıkarılan son yasanın anayasaya aykırılığı nedeniyle iptali için Anayasa Mahkemesi'ne başvurduklarını söyledi. Bu açıklamaya ilk tepki HSYK'dan geldi. Mahkemenin yetki gaspı yaptığını belirten HSYK 'Mahkeme kurma-kaldırma yetkisi TBMM'dedir' dedi. HSYK, mahkemenin kanun iptali için AYM'ye başvurma yetkisine sahip olmadığını da açıkladı. Bir açıklama yapan Anayasa mahkemesi ise, mahkemeden kendilerine herhangi bir başvurunun gelmediğini belirtti. Konuyla ilgili bir başka gelişme daha yaşandı. Ergenekon sanıklarından Tuncay Özkan, Levent Göktaş ve Sedat Peker'in talebini görüşen İstanbul 21. Ağır Ceza Mahkemesi üç sanığa da tahliye kararı verdi. Dolayısıyla bu üç sanık için aynı gün aksi yönde bir karar üst mahkemeden gelmiş oldu. Kararla ilgili bir açıklama yapan mahkeme üyesi Keskin Karakurt, Ergenekon davasına bakan mahkeme heyetini eleştirerek, 'Yetkili biziz. Yedi aydır karar yazmadınız, daha ne kadar tutacaksınız!' dedi. Adalet Bakanı mahkeme heyetini eleştirerek, kapatılmuış bir mahkemenin tahliye taleplerini görüşmesinin yok hükmünde olduğunu belirtti. Bakan HSYK'yı da bu girişim ve diğer açıklamaları nedeniyle heyet hakkında inceleme başlatmaya çağırdı. Bu şok gelişmeler sonrası HSYK harekete geçti ve Ergenekon davasına bakan İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi heyeti hakkında inceleme başlatma kararı aldı. HSYK'nın heyeti davadan alabileceği de belirtiliyor.

6 Mart 2014 tarihinde Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından onaylanarak resmi gazetede yayınlanmasıyla yürürlüğe giren yeni yasa gereği özel yetkili mahkemeler kaldırıldı. Yasaya göre bu mahkemeler yeni bir karar alma durumunda olmayıp, sadece eğer tamamlamadılarsa gerekçeli kararı yazmayı tamamlayabileceklerdi. Süren ya da gerekçeli kararın yazımı biten dava dosyaları ise ağır ceza mahkemelerine ya da Yargıtay'a devredilecek.

Balyoz davasında yargıtay süreci de tamamlanıp sanıklar hakkında verilen ceza hükümleri kesinleştiği için o davada söz konusu olmadı ama Ergenekon davasında büyük bir hareketlilik yaşandı. Gerekçeli karar 7 aydır tamamlanmış değil. 6 Mart'ta uygulamaya başlayan yeni yasa gereği 5 yıllık tutukluluk süresini tamamlayan Ergenekon sanıklarının tahliye talepleri nöbetçi ağır ceza mahkemeleri tarafından değerlendirildi. Bir kaç gündür süren yoğun trafikte çok sayıda nöbetçi mahkeme tahliye taleplerini değerlendirdi. Büyük oranda tahliye kararı verilirken bazı sanıkların talepleri ise reddedildi.

Sanıkların, tutuklulukta 5 yılı doldurmuş ve başka bir suçtan da kesinleşmiş hapis cezası almamış olmaları tahliye kararlarındaki iki etken oldu. Bu şartlardan en az birini yerine getirmeyenlerin tahliye talepleri ise reddedildi.

SANIKLAR GEÇİCİ SÜREYLE DIŞARIYA ÇIKTI

Tahliye kararları özellikle dün içerisinde yoğunlaştı. Onlarca tutuklu Ergenekon sanığı tahliye edildi. Bu hareketlilikte önemli bir ayrıntı ise dikkatleri çekti. Tahliyeler medyada, sanıklar sanki beraat etmiş, işledikleri iddia edilen suçlar ise hiç olmamış gibi gösterildi. Tahliye sonrası sanıkların cezaevi çıkışında yaptıkları açıklamalar aktarıldı. Kendilerini içeri atanlardan hesap soracaklarını açıklayan sanıklar, bir kısım medyada adeta kahramanlar ve masum melekler gibi gösterildi.

Oysa bu doğru değil. Muhtemelen kasten yapılan bu yanlış yansıtma, sanıklara, yakınlarına ve kamuoyuna karşı büyük bir haksızlık teşkil ediyor. Bu ve benzer detaylar tartışılabilir. Ancak bunların esasa taalluk etmediğini de görmek gerekir. Uzun tutukluluk gerekçesiyle tahliye edilen  sanıklar beraat etmiş değillerdir. Bu insanlar hakkında mahkeme suçlamaları sabit görüp ağır cezalar verdi. Bu bir gerçek. Ve Ergenekon davasında gerekçeli karar önümüzdeki günlerde ya da haftalarda -velev ki HSYK tarafından değiştirilen başka bir mahkeme heyeti ile bile olsa- tamamlandığı ve dava Yargıtay'a temyiz için gidip şayet cezalar Balyoz davasında olduğu gibi orada da onaylandığı taktirde şu an tahliye edilen sanıkların tekrar cezaevine girmek durumunda kalacağı unutulmamalı.

DAVALARA PARALEL GÖLGE DÜŞTÜ

Ancak söylenebilecek başka şeyler de var. Şöyle ki, devletin içinde ayrı bir devlet gibi hareket eden, görev talimatlarını amirlerinden değil cemaat abilerinden alan paralel yapılanmanın varlığı somut çok sayıda bulgu ile ortaya çıktı. Örneğin örgüt kapsamına sokarak binlerce insanın uzun sürelerle mahkeme kararı olmadan savcılarca çeşitli soruşturmalarda dinlenmiş olması dahi tek başına bu şüpheyi ortaya koymaya yeterlidir.

Bu şüpheyi doğuran somut bulgular o kadar çok ki saymak zorlaşıyor.. Bunu bir deneyecek olursak; yerel seçimler öncesinde bir çok ilde ve birbirinden bağımsız yolsuzluk soruşturmasının peşpeşe başlatılmış olması.. Belli ki birileri atağa geçti. Amaç yolsuzlukların üzerine gitmek değil, seçim kampanyası yürütmek.. Bunu CHP ve Ergenekon çevrelerinden vicdan sahibi kişiler dahi itiraf ediyor.

İlgili yolsuzluk soruşturmalarını yürüten savcılar hakkında ortaya çıkan şok edici bazı bilgiler.. TIR soruşturmalarında yaşanan hukuksuzluklar.. Bir kaç yıl önce başlayarak sayısı yüzbinlere ulaşan kişinin bir kaç hafta öncesine kadar savcılarca mahkeme kararı olmaksızın dinlenmesi.. Yasal dinlemelerin merkezi TİB'de tespit edilen yasadışı binlerce dinleme ve yabancı uydulara dönük çanak antenin varlığının tespit edilmesi.. Tüm bu girişimlerle paralel olarak siyasetçilere yönelik ses ve görüntü kayıtlarının internete sızdırılmakta oluşu ve bunun anlaşılıyor ki seçimin hemen öncesine kadar sürdürülecek olması.. Fethullah Gülen'in bir fahişe ile buluşmaya giden bir bürokratı şantaja uğramaması için ABD'den gece yarısı telefon ederek uyardığını ve buna benzer 10 tane daha olay sayabileceğini açıklamış olması.. Gülen'in beddua videosu ile Cumhurbaşkanı Gül'e gönderdiği ortaya çıkan mektubunda emniyetteki atamalara tepki göstermesi.. Cemaate bağlı bazı gazetecilerin, devletin ve emniyetin en üst yöneticilerinin  dahi bilmediği 17 Aralık soruşturmasındaki bazı detayları 4 ay öncesinden bildiklerini gösteren şok bilgiler.. Yine cemaate bağlı bu gazetecilerin çok gizli bir MGK belgesini medyada  yayınladıktan sonra "Bu daha bir şey değil, bavulda daha başkaları da var" diyerek hükümeti dersaneleri kapatma kararından dönmek için tehdit etmesi.. İHH ile devletin terörist gibi gösterileceği ihbarlarının TIR baskınları ile adeta göstere göstere gelmesi.. Fethullah Gülen ve diğer bazı kişilere ait şok içerikli ses kayıtlarıyla paralel yapılanmanın varlığının görülmesi.. Türkiye'deki gelişmeler üzerine soruşturma başlatan Azerbaycan devlet yetkililerinin Azerbaycan'daki bir cemaat yetkilisinin Fethullah Gülen'e yazılmış şok içerikli bir mektubu ortaya çıkarması ve paralel yapının Türkiye gibi orada da yapılanmaya çalıştığının görülmesi, Azerbaycan'lı üst düzey bir yetkilinin bunu açıkça dile getirmesi ve o ülkedeki cemaat okullarının kamuya devredilmesi..

CEMAATLE HİZMET PARALELLİĞİ = CHP

Bu arada CHP'deki çok ilginç bazı gelişmelerin paralel yapılanma ile örtüşmesi de bu kapsamda sayılabilir. Şöyle ki; CHP eski liderinin bir kaset skandalıyla devrilip yerine başkasının gelmesi.. Devrilen eski liderin bu olayla ilgili ilk anda okyanus ötesini işaret etmiş olması.. Paralel yapılanmayla ilgili bir kaç yıl önce dedikleri ilk anda paranoyakça görülen ve adeta lince tabi tutulan eski emniyet müdürü Hanefi Avcı'nın da kaset olayının cemaatin işi olduğunu o günlerde açıklamış olması.. Kaset olayı sonrası CHP liderliğine gelen yeni kişinin okyanus ötesi ile uyumlu politikaları.. Onur Öymen gibi bazı CHP'li yetkililerin kaset olayı ile eski liderin devrilmesinin bir ABD projesi olduğunu o günlerde dile getirmiş olması.. Yeni liderin geçtiğimiz günlerde Başbakan ve oğlunun telefon konuşmasını şok eden bir tavırla parti oturumunda herkese dinletmesi.. Bu ses kaydının kurgulanmış bir montaj olduğunun ortaya çıkması, bunun teknik uzmanlar ve Ergenekon çevrelerinde dahi dile getirilmesi.. Bu kayıtların 17 Aralık soruşturma dosyasında olmadığının ve yasadışı şekilde yapıldığının bizzat yeni başsavcının açıklamasıyla ortaya çıkması.. Partiden meşhur bir yolsuzluk dosyası nedeniyle önceki yıllarda atılmış olan Mustafa Sarıgül'ün CHP'ye üye yapılması töreninde, bu yolsuzluk dosyasının gündeme gelmesi durumunda nasıl tavır göstereceği sorulan yeni CHP liderinin, seçim öncesinde bunun gündeme getirilmesini asla kabul etmeyeceklerini söylemesi, bu açıklamayı 17 Aralık'tan kısa süre önce yapmış olmasına karşın 17 Aralık ve sonrasındaki yolsuzluk soruşturmalarına ise hararetle destek çıkması, hatta parti meclisinde yasadışı kaydedilmiş bir ses kaydını dinleterek açıkça yasadışı bir eylemi yapmaktan, bir suçu işlemekten kaçınmaması.. Sarıgül'ün CHP'ye girmesi için ABD büyükelçisinin de aynı günlerde devreye girdiği iddiası.. Paralel yapının, inanç yapısına tamamen aykırı olmasına ve manevi liderleri saydığı Saidi Nursi'ye CHP tarafından tarihte yapılmış onca zulme karşın örneğin MHP'yi değil de seçimlerde CHP'yi destekleme kararı alması. Tabanında büyük tepkiler ortaya çıkmasına karşın bu kararında ısrar etmesi..

İşte bu bulgular, CHP ile bu yapılanmanın paralel hareket ettiğini ve bunun da son günlere mahsus olmadığını gösteriyor. Kaset skandalıyla da görüldüğü gibi bu paralel işbirliğinin daha önceye dayandığı, en üstte ABD tarafından yürütülen bir planın söz konusu olduğu şüphesi ortaya çıkmış bulunuyor.

Buna cezaevinde şüpheli şekilde hayatını kaybeden eski MİT görevlisi Kaşif Kozinoğlu'nun, AK Parti'ye karşı Kılıçdaroğlu'nun Alman istihbaratınca desteklendiği iddialarını da eklemek gerekir.

44 YILDA ÖRÜLEN HIRKA

Kopan paralel fırtınada hergün yeni örnekler ortaya çıkıyor.. Görünüşte siyasetten uzak durduğu mesajı veren paralel yapının aslında siyasetin en katısını devletin kritik kurumları içerisinde 44 yılda oluşturdukları cemaat tabanına dayalı paralel bir devlet yapılanması ile yaptığı anlaşılıyor.

CIA-MOSSAD TEHDİT ETTİ

Geçtiğimiz haftalarda paralel savcı ve hakimlere dinletildiği ileri sürülen şok bir ses kaydı gündem oldu. Yaşanan olayları anlaşılır kılması nedeniyle oldukça değerli olan ses kaydında şöyle deniliyordu:

“150 devlet içinde hizmet hareketimiz ve müesseselerimiz var. MOSSAD, CIA ve diğerleri Uzun'u götürmek istiyor. Bize de onun akılsız davranışları yüzünden '159 ülkedeki okullarınızı kapatırız ya da RTE'yi götürürsünüz' diyorlar. Hizmetimizin selameti için 1 kişi veya ülke gitse ne olur. Bu hizmetin bekaası için gerekirse Türkiye feda edilir. Türkiye'deki mücadelede ABD'nin yanında yer alırsak güçlü çıkarız. Ok yaydan çıktı bir kere. Bu safhadan sonra geri dönüş 'yok olmamız' anlamına gelir. Onun için tüm imkanlar kullanılarak taarruz tek yoldur. Önümüze kim çıkarsa ezip geçeceğiz. Seçimlerde yüzde 65 ile bile gelseler, dosyalarla götürmek zorundayız. 44 yılda ördüğümüz hırkayı 'buyrun siz giyin' diyecek değiliz. Büyük bir fayda için küçük kötülük yapılabilir.”

Yaptıkları yasadışı eylemleri hukuk ve basın özgürlüğü kılıfına sokmaya çalışan, 2012 MİT krizi ve 17 Aralık soruşturmalarıyla aslında bir darbe girişiminde bulunduğu hükümet tarafından farkedilip önlemler alınmaya başlandığında ise tüm gücüyle saldırıya geçen bir yapılanma söz konusu.

P2 MASON LOCASI BENZERLİĞİ

Kanaatimizce bu yapı bir yönden Ergenekon ve Balyoz darbecilerinden daha tehlikeli ve sinsi.. Daha önceki bir haberimizde dile getirmiştik. ABD ve onun istihbarat teşkilatı CIA'nın kontrolünde olduğu her geçen gün ortaya çıkan somut bulgularla anlaşılan bu yapı, tıpkı 1990 sonunda İtalya'da ortaya çıkarılan Gladio teşkilatının daha üst yapılanması olan "P2 Mason Locası" isimli paralel devlet yapılanmasına benziyor. Hayret verici bir benzerlik söz konusu. Bu benzerlik belki tesadüftür belki de değildir..

PARALEL'E DE ERGENEKON'A DA HAYIR!

Ancak daha tehlikeli ve sinsi de olsa, paralel yapılanmanın varlığı Ergenekon ve benzer yapılanmaların varlığını yok kabul etmeyi gerektirmez. Kontrgerilla ve Ergenekon yapılanmalarının varlığı apaçık belgelerle, ses kayıtlarıyla, silahlarla ortaya çıkmış bulunuyor. Belki bazı delillerin tartışılmasının yeniden yapılması gerekebilir. Kamuoyunun vicdanının rahat etmesi için bu bizce de gereklidir. Ancak bunlar davaların esasını etkilemeyecek delillerdir. “Delil tartışmaları” bölümümüzde bu tartışmaları ayrıntılı olarak yapmıştık. Yapmaya da devam ediyoruz. Hiç bir yerde olmadığı kadar geniş bilgi yer alıyor burada. Kimseye haksızlık yapmak istemiyoruz. Kimseyi karalamak istemiyoruz. Kişilerin şeref ve haysiyeti herşeyin üstündedir. Bu yapının varlığı, davalar üzerinde de bir şüphe doğurmuş bulunuyor. Kanaatimizce davalar ya tümden ya da hiç olmazsa tartışılan bazı deliller açısından yeniden görülmeli. Ama bu süreçte, hiç bir tartışma yaşanmayan delillerin varlığı, ses kayıtları ve örgütsel faaliyet sonucu hayatını kaybetmiş insanların varlığı da, esasa taalluk etmeyen bazı itirazlar nedeniyle gözden kaçırılmamalı. Ayrıca tahliye edilen insanlar da sanki beraat etmiş masum melekler gibi gösterilmemeli. Aksi halde Ergenekon örgütünün yaptığı konusunda kamuoyunda şüphe bulunmayan Danıştay’a yapılan saldırıda öldürülen hakim Mustafa Yücel Özbilgin'in oğlu bir kez daha baba acısıyla yıkılır.

KATLEDİLEN HAKİMİN OĞLU: BEN DE BABAMI İSTİYORUM

Babasını öldüren sanık Alparslan Arslan'ın dünkü tahliyesine tepki gösteren oğul Gökhan Özbilgin şunları söylüyor: “Babam yargı eliyle yine şehit oldu. Dünya üzerinde bir yüksek mahkemeyi basıp da böyle bir şey yapan hiç kimseye 8 yıl tutuklu demezler. Hangi vicdan kabul eder bunu… Demek ki kabul eden vicdanlar varmış. İki kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası ve 90 yıl hapis cezası almış birisi tahliye ediliyor. Şimdi madalya takarak karşılasınlar. Mutlu olanlar da vardır bu karardan. Peki mağdurların haklarını kim koruyacak. Danıştay saldırısı dünyanın gözü önünde oldu. Hangi vicdan, hangi hukuk bunu kabul eder biri bana anlatsın. Madem böyle bir karar verilebiliyorsa ben de babamı istiyorum.”

BİRİ EMRETMİŞ, BİRİ PLANLAMIŞ, BİRİ VURMUŞ, BİRİ KARARTMIŞ, BİRİ DE ÖRTMÜŞ

Oğul Özbilgin'in acısına katılmamak mümkün mü?.. Ancak olayı sadece tetikçi Arslan'ın üzerine yıkmak da bir haksızlık.. Hoşa gitmeyecek bir benzetme olabilir. Şöyle ki, nasıl bir maçta herkes koşar, katkı yapar ancak golü atan eller üstünde tutulursa, tersi de doğru. Danıştay saldırısını tetikçi Arslan'ın tek başına yaptığı bir eylem olarak görmek mümkün değil. Özellikle kameraların karartıldığının ortaya çıkması, Sıhhiye orduevi kameralarının da ne tesadüfse o günlerde kameralarının kayıt yapmaması, tetikçi Arslan'ın diğer sanıklarla ortaya çıkan bağlantıları ve daha sayılabilecek bir çok delil Ergenekon davası sürecinde ortaya çıktı. Bunu Ergenekon çevreleri de kabul ediyor. Danıştay saldırısının planlamasından örtülmesine kadar birbiriyle uyumlu gerçekleşen gelişmeler, “Biri emretmiş, biri planlamış, biri vurmuş, biri karartmış, biri de örtmüş..” deyişine neden oldu. Mahkeme de haklı olarak bunu gördü ve hükmünü verdi. Ne yani kameraları mahkeme heyeti mi kararttı?.. Önceki mahkeme saldırıya uğrayan diğer hakimlerin ifadesini almak gibi en temel yargılama şartını yerine getirmemişken sonraki getirmişse yanlış mı yaptı?.. Önceki mahkeme dinci kalkışma deyip davayı kısa sürede sonuçlandırmışken sonraki, tetikçi Arslan'ın dincilikle alakasının olmadığını ortaya çıkardıysa yanlış mı yaptı?.. Önceki mahkeme Arslan'ın diğer Ergenekon sanıklarıyla bağlantısı kendisine daha yargılama bitmemişken Ergenekon savcısı tarafından bir mektupla bildirilmesine rağmen hiç dikkate almadıysa, sonraki mahkeme ise bunu ortaya çıkardıysa yanlış mı yaptı?.. Yargıtay Ceza Kurulu somut gerekçelerle Danıştay davasını bozup davayı Ergenekon davasıyla birleştirdiyse yanlış mı yaptı?..

Sadece Arslan'ın tahliyesini eleştirip o saldırıda rol alan diğerlerine ses çıkarmayanlar, hatta onları kahramanlar ve masum melekler gibi göstermeye çalışanlar oğul Özbilgin'in yüzüne nasıl bakacaklar?..

TAHLİYELER BERAAT DEĞİL

Tahliye edilen sanıklar beraat etmiş değiller. Ergenekon çevrelerince muhtemelen kasten yapılan bu yanlış yansıtma, örgütün saldırılarında hayatını kaybedenlerin yakınlarına, sanıklara, sanık yakınlarına ve kamuoyuna karşı büyük bir haksızlık teşkil ediyor. Bu durum, onları yargılayan hakim ve savcılara karşı da büyük bir haksızlık oluşturuyor. Ergenekon davasında yargılama çok şeffaf ve kanaatimizce adil oldu. Elbette tartışılan yönler olabilir. Özellikle gerekçenin bu kadar uzun süredir yazılmamış olması kamuoyu vicdanında bir yara haline geldi. Dava dosyasının büyüklüğü gecikmeyi haklı gösterebilir. Ancak aksini söyleyen hukukçular da var.

Bu ve benzer detaylar tartışılabilir. Ancak bunlar esasa taalluk etmez. Uzun tutukluluk gerekçesiyle tahliye edilen  sanıklar beraat etmiş değillerdir. Bu insanlar hakkında mahkeme suçlamaları sabit görüp ağır cezalar verdi. Bu bir gerçek. Ve Ergenekon davasında gerekçeli karar önümüzdeki günlerde ya da haftalarda -velev ki HSYK tarafından değiştirilen başka bir mahkeme heyeti ile bile olsa- tamamlandığı ve dava Yargıtay'a temyiz için gidip şayet cezalar Balyoz davasında olduğu gibi orada da onaylandığı taktirde şu an tahliye edilen sanıkların tekrar cezaevine girmek durumunda kalacağı unutulmamalı. Cemaat tabanlı paralel yapılanmaya hayır derken kısa süre öncesine kadar peşpeşe yaşadığımız darbe girişimlerini de hatırlamalı.. Sadece cemaat paralel yapılanmasına değil Kontrgerilla ve Ergenekon gibi diğer paralel devlet yapılanmalarına da hayır demeli.. (Abdullah Harun / kontrgerilla.com)

(11 Mart 2014, 14:52)

HABERLE İLGİLİ ŞİKAYET, DÜZELTME GİBİ TALEPLERİNİZİ İLETMEK İÇİN TIKLAYIN

HABERLE BAĞLANTILI OLABİLECEK LİNKLER:

Şok!!! Ergenekon, yargıyı sarstı

Ergenekon: Sanıklara ceza yağdı

Flaş!!! Mütalaa: Ergenekon var

Ergenekon ve benzer davaları engelleme girişimleri

Ergenekon, Balyoz ve benzer davalarda delil tartışmaları

Ergenekon ve bağlantılı iddianamelerde arama yap


PARALEL YAPILANMA İLE İLGİLİ MANŞETLERİMİZ

Paralelciler bir bir ABD'ye kaçıyor

Azerbaycan: Cemaate geçit yok

Erdoğan: Montajı o gün görecekler

Şok!!! 509 bin kişi dinlenmiş

Azerbaycan´dan cemaate darbe

Başbakan: Operasyon çok yakında

Nöbet ısrarı darbeyi önledi

Paralel dinlemede yeni liste

FBI ajanı: Gülen, CIA operasyonu

Erdoğan: Saidi Nursi kaçmadı

Paralel polis suçüstü yakalandı

MGK´dan paralel yapıya savaş

Erdoğan: Hoca, ülkeyi karıştırma!

TIR soruşturmasına engel çabaları

Askeri savcıdan TIR baskısı

Flaş!!! TIR olayında 2 gözaltı

Tübitak'ta 5 şüpheli

Kılıçdaroğlu:Evet, Ayman:Hayır

Böcek kriptolu telefonda

Flaş!!! TIR baskıncılarına baskın

Başsavcı, telekulağı doğruladı

Mütalaa: Zirve=Ergenekon

Gülen, CIA kontrolünde mi?

7 bin kişiye paralel şok!

Böcekçilere kırmızı bülten

Paralel komutana soruşturma

Paralel yargı: Direneceğiz!

Savaşa gider gibi TIR bastılar

7 Şubat krizinde şok toplantı

´Beddualarınız tutmuyor´ fırçası

Böcek soruşturmasında 4 ifade

TIR baskınları karşı casusluk

Paralel´e şok: O komiser göreve

Savcı Öz´e şok: Bursa´ya atandı

Başbakan: Gülen, örgüt lideri

Ayrıntılarıyla 7 Şubat krizi

TIR komplosu çözülüyor

Paralel muhbir itiraf etti

Gül´den Gülen´e şok cevap

Gülen´e ananas soruşturması

Flaş!!! Taraf'a paralel soruşturma

Paralel Devlet´e 2. soruşturma

Paralel soruşturma endişeli başladı

Böcek soruşturması başladı

Paralel yargı imamı o mu?

Gülen'den yeni ses kayıtları

Taraf, şok suçlamalara sessiz

90 savcının görevi değişti!

Paralel Hakim = Hasan Şatır

Paralel Belge davası görülüyor

Beddua etti, suç duyurusu yağdı

Durmazlarsa ateş edin!

Böcek´çiler yakında açıklanıyor

Paralel Devlet´e suç duyurusu

Suç duyurusu & Basın açıklaması

Balyoz hakimi değişti

Pensilvanya onaycısı zarfta

TIR´cı komutana paralel kollama

Paralel verginin adı: Himmet

Fethullah Gülen´e suç duyurusu

Savcılık: Van olayında İHH yok

Flaş!!! Yakalama kararları kalktı

Flaş!!! 20 savcı yer değiştirdi

Flaş!!! Emniyet´ten suç duyurusu

Koç suç duyurusunda şok iddia

Diğer ülkelere paralel uyarı

İşte paralel suç delilleri

Paralel Yapı = P2 Locası

Paralel devlet böyle yönetiliyor

ABD Yargısı: Gülen, menfaatimize

Bu kutu da ABD´yi sarsacak

Hanefi Avcı haklı çıktı

Avcı, Paralel Tehlikeyi anlattı

Casusluk davası durmayacak

Hanefi Avcı´dan şok açıklamalar

12.12.2013: Hanefi Avcı´dan cemaate tepki

Hanefi Avcı´nın kitabında ileri sürdüğü iddiaları konulu manşetlerimiz

Baykal´a kaset komplosu manşetlerimiz

Türkiye´nin gündemi Savcı Öz

Başsavcı, Savcı Öz´ü uyardı

Öz´ün intikamı belirginleşiyor

Hakim paralel devleti anlattı

Adalet Bakanı´ndan HSYK´ya şok

İhsası rey var, HSYK inceleyemez

Ergenekon hakiminden şok itiraf

Savcı Öz, Bakırköy´e atandı

Önceki dönem HSYK'sına ait tartışmalar

Esed sandılar, Paralel çıktı

TIR komplosu da cemaat işi

Komplo geliyorum dedi, geldi

Yargıtay İmamı´na soruşturma

Emniyet İmamı için şok iddialar

İşte cemaatin polis imamı

Yargıtay´a Pensilvanya onayı

6 ilden Erdoğan´a destek

Flaş!!! Savcı: Darbeye direnin

Hükümete yaygara, Koç´a örtbas

Adli cunta iddiası doğrulandı

Dosya, Savcı Akkaş´tan alındı

Paralel yapının polis evleri

AKP: HSYK bildirisi korsan

Adli Cunta´nın izi sürülüyor

HSYK´dan savcılara inceleme

Başsavcı 2. darbeyi önledi

Hukukçular: Savcılar çekilmeli

Erdoğan: İnlerine gireceğiz

CHP: Başbakan´ı hedef aldılar

Operasyonlara suç duyurusu

İşte ´Adli Cunta´nın delili

Adli Cunta için suç duyurusu

Adalet Platformu ile ilgili manşetlerimiz

Erdoğan: Boyun eğmeyeceğiz

Taraf´a 3 suç duyurusu

Baransu´nun haberine tepki

Dersane tartışmalarıyla ilgili manşetlerimiz

CHP: Cemaat okulları araştırılsın

97 STK´dan cemaate tepki

Dersaneler=Cemaat mi?

Erdoğan: Darbe hükümeti değiliz

Belgeleriyle Gezi´nin Ardındakiler

Taksim gezi olaylarıyla ilgili manşetlerimiz

İskenderun´da İsrail izi netleşiyor

Türkiye´den İsrail´e misilleme

İsrail´in PKK bağlantıları ve Türkiye´deki terörde rolü manşetlerimiz

İkinci 7 Şubat krizi

Cemaat-MİT çatışması mı yaşanıyor?

Hükümet sivil darbeyi engelledi

Erdoğan: Fidan´ı yedirmem

MİT müsteşarı Fidan hedefte

Odatv-Aydınlık-İsrail´in hedefi: Fidan

´Mesaja mesaj´ ses kaydı

MİT görevlilerinin ifadeye çağrılması krizi manşetlerimiz

Cemaat hala Gezi´de mi?

Cemaat de Gezi´de mi?

http://www.kontrgerilla.com/mnsetgoster.asp?haber_no=5887    yazdır/print

ŞOK! TSK'daki Fetö'den darbe

15.07.2016 22:46 Türkiye, 15 Temmuz saat 22:00'den beri şok dakikalar yaşıyor.. İlk önce Jandarmadan bazı birliklerin İstanbul'un iki yakasını birbirine bağlayan köprüleri tanklarla ulaşıma kapattığı haberleri geldi. İlerleyen dakikala..
Tamamı 15.7.2016

İşte çılgınlıklarının nedeni

17.07.2016 14:13 TSK'daki Fetö'cülerin darbe girişimi "çılgınca" ve "gözü dönmüş" olarak değerlendiriliyor. Bir çok detay bu değerlendirmeye yol açıyor. Örneğin Meclis'in bombalanması.. Örneğin TRT'yi ele geçirirken canlı yayında darbe..
Tamamı 17.07.2016

İşte Paralel'in 81 il imamı

20.01.2015 21:02 Fetullah Gülen cemaatinin Marmara bölge imamı ile birlikte 8 il imamı olduğu iddia edildi. Bu isimlerin fotoğraflı özgeçmişleri yayınlandı. Bu imamların bir devlet memuru gibi terfi alarak kademe kademe yükseldiği iddia ediliyor..
Tamamı 20.01.2015

Paralel'e de Ergenekon'a da hayır

11.03.2014 14:52 Türkiye'de dün yargıda şiddetli bir deprem yaşandı. Daha önce benzeri yaşanmayan bu depremin merkez üssü, Ergenekon davasına bakan özel yetkili İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi oldu. Ergenekon davasına bakan İstanbul ..
Tamamı 11.3.2014

Büyükanıt: Huzurum kalmadı!

19.12.2015 23:00 Abdullah HARUN / kontrgerilla.com - 27 Nisan e-muhtırası soruşturmasında 'şüpheli' olarak sorgulanan dönemin Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt'ın ifadesi ortaya çıktı. Kontrgerilla.com'un ulaştığı iki sayfalık ifaded..
Tamamı 19.12.2015

Fehmi Koru sitemize taş attı

12.10.2015 19:46 Maişet derdi nedeniyle yaklaşık 1 yıldır günlük yerine haftalık haber girişine geçmek zorunda kaldık. Dikkat edenler bunu farketmiştir. Saatlerdir süren bu haftalık haber girişini de az önce tamamlamış ve internet..
Tamamı 12.10.2015

Şok!!! Savcı Öz yurtdışına kaçtı

18.08.2015 20:19 HSYK tarafından haklarında terör örgütü üyeliği suçlamasıyla soruşturma başlatılan, ardından mahkemece yakalama kararı çıkarılan savcılar Zekeriya Öz ve Celal Kara'nın yurtdışına kaçtıkları ortaya çıktı. Mahkeme eski s..
Tamamı 18.08.2015

Balyoz Planı gerçek: 7 beraate itiraz

09.10.2016 13:55 Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, Orgeneral Çetin Doğan'ın da aralarında bulunduğu 7 sanığın beraat kararının bozulması yönünde görüş bildirdi. 6 Ekim'de yaşanan gelişmeye göre, Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı adına B..
Tamamı 9.10.2016

Belgesel: Gezi'nin ardındakiler

24.06.2013 11:20 Taksim Gezi olaylarına katılanlar.. Haber, açıklama ve attıkları twitlerle destek verenler.. 'Çapulcu' olduklarını açıkça belirtenler.. 'Mesele Gezi değil sen hala anlamadın mı?' diyerek hükümeti bir ayaklanma ile devirmeye destek verenler..
Tamamı 24.06.2013

7 sanıklı Balyoz davası kapandı mı?

16.12.2018 11:00 İstanbul'da, Fetö yargısının etkin olduğu dönemde açılan ve 237 sanığın müebbet hapse mahkum edildiği, Fetö ile mücadelenin başlamasının ardından davanın kumpas olduğuna dair somut delillerin ortaya çıkması üzerine..
Tamamı 16.12.2018

Humeyni planı suya düştü

08.11.2014 13:58 Yıllardır ABD'de yaşayan Türk vatandaşı Fetullah Gülen'in Türkiye'ye dönmekten kesinlikle vazgeçtiği ileri sürülüyor. Gülen cemaatinin liderliğini yapan Fetullah Gülen, kendisine DGM tarafından dava açılmadan hemen önc..
Tamamı 8.11.2014

Gülen: 28 Şubat MGK'sı sevaptı

01.11.2014 17:35 Erdoğan'ın ilk kez 'Cumhurbaşkanı' sıfatıyla başkanlık ettiği Ekim ayı MGK toplantısı 10 saati aşarak en uzun MGK rekorunu kırdı. 28 Şubat süreci kararlarının alındığı MGK toplantısı ise 8 saat sürmüştü. MGK'da paralel..
Tamamı 1.11.2014

Ayrıntılarıyla 7 Şubat krizi

08.02.2014 15:18 Tarih: 7 Şubat 2012.. Ankara, Cumhuriyet tarihinde benzeri görülmemiş bir olayla sarsıldı. MİT Müsteşarı Hakan Fidan dahil 5 MİT yöneticisi hakkında savcılık tarafından yakalama kararı çıkartıldı.. Sabah gazetesinden A..
Tamamı 8.2.2014

Beddua etti, suç duyurusu yağdı

27.01.2014 13:03 Fetullah Gülen'in avukatı: Psikolojik harekâtta yeni aşamaya geçildi.. Fetullah Gülen Hocaefendi'nin avukatı Nurullah Albayrak, müvekkili hakkında ortaya atılan iftiraların suç duyurusu şeklinde yargıya taşınması suret..
Tamamı 27.1.2014

Paralel Yapı = P2 Locası

14.01.2014 15:48 Gülen cemaatinin lideri Fethullah Gülen'in paralel yapıyı uzaktan yönetmek için yaptığı telefon görüşmeleri bugün internette yayınlandı. (1) Görüşmelerde Gülen'in, bir dini cemaat liderinin ötesine geçerek siyaset..
Tamamı 14.1.2014

Özkök ve Yalman'dan şok inkar

03.11.2014 19:23 Balyoz davasında Anayasa Mahkemesi'nin verdiği 'hak ihlali' kararı üzerine yeniden yargılama başladı. Duruşma, Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nce Anadolu Adalet Sarayı'ndaki 450 kişilik Şehit Hakan Kılıç Konferans Salo..
Tamamı 3.11.2014

Yabancı vakıflara suç duyurusu

02.12.2013 16:57 Sivil Toplum Kuruluşu Adalet Platformu, Türkiye'de faaliyet gösteren yabancı vakıflar hakkında, yasak olmasına karşın Türkiye'deki siyasi olaylara müdahale ettikleri gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu. Suç duyurusund..
Tamamı 2.12.2013

Düşünen adam da olacak mı?

19.06.2013 17:17 Taksim Gezi olayları 19 günlük bir süreç sonra polisin Gezi parkını boşaltmasıyla sona erdi. Ancak artçı gelişmeler sürüyor. İki gündür 'duran adam' eylemi gündemde. Hükümeti protesto eden ve Gezi eylemcilerine destek ..
Tamamı 19.6.2013

Fetö'nün Şok Mangasına dava

21.11.2022 14:22 Ankara'da, Cumhuriyet Başsavcılığı, FETÖ'cü olmayan askeri öğrencilerin "şok mangası" yöntemiyle fiziki ve psikolojik şiddet uygulayarak okulu bırakmalarına neden oldukları ileri sürülen 8 eski asker hakkında "işkence ..
Tamamı 21.11.2022

Kara Kuvvetleri: 80 Müebbet Onandı

29.11.2022 10:33 Ankara'da, FETÖ'nün darbe girişimi sırasında Kara Kuvvetleri Komutanlığı (KKK) karargahında yaşanan olaylara ilişkin aralarında 4 eski generalin de bulunduğu 132 sanıklı dava dosyasının istinaf incelemesi tamamlandı..
Tamamı 29.11.2022

Kars: 12 Müebbetin Gerekçesi

30.11.2022 13:13 Kars'ta, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimine katıldıkları ve örgütün kentteki sözde 'ana komuta kademesi'nde yer aldıkları iddia edilen, aralarında örgütün sözde 'sıkıyönetim komutanı' ve dönemin 14. Me..
Tamamı 30.11.2022

Yakalanan İlk Darbeciye Müebbet

29.11.2022 11:03 Bursa'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz hain darbe girişimi sırasında Bursa'da sözde 'sıkıyönetim komutanı' olmayı beklerken 'yakalanan ilk darbeci' olan dönemin İl Jandarma Komutanı Yurdakul Akkuş'un da..
Tamamı 29.11.2022

Darbeci Yaver'in Müebbeti Onandı

29.11.2022 10:43 Ankara'da, FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişimi akşamı Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan'ın kaldığı oteli darbecilere bildirdiği belirlenen eski başyaver Ali Yazıcı'ya verilen ağırlaştırılmış müebbet ile eski Dalaman Deni..
Tamamı 29.11.2022

Çatı Davada Müebbetler Değişmedi

29.11.2022 10:22 Ankara'da, Yargıtay'ın 15 Temmuz darbe girişiminden önce açılan FETÖ çatı davasında, örgütün tepe yöneticileri eski Samanyolu Yayın Grubu Başkanı Hidayet Karaca, eski milletvekili İlhan İşbilen, keski Zaman Gazetesi İm..
Tamamı 29.11.2022

Askeri Hakimlere Müebbet Onandı

02.12.2022 09:55 Ankara'da, Yargıtay 3. Ceza Dairesi, Ankara 25. Ağır Ceza Mahkemesince FETÖ'nün darbe girişiminde yer alan dönemin Genelkurmay Başkanlığı adli müşavirleri Hayrettin Kaldırım ve Muharrem Köse'nin de aralarında bulundu..
Tamamı 2.12.2022

Poyrazköy Kumpası: 1. Dava Başladı

28.11.2022 13:39 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün "Poyrazköy'de ele geçirilen mühimmat, Kafes eylem planı, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD), Amirallere Suikast" gibi davalardaki usulsüzlüklere ilişkin polis mem..
Tamamı 28.11.2022

Poyrazköy Kumpası: 2. Dava Yargıya

28.11.2022 15:42 İstanbul'da, kamuoyunda 'Poyrazköy davası' olarak bilinen dava ve soruşturmalarda görev alan 48 eski hakim ve savcı hakkında 'gizliliği ihlal', 'iftira', 'suç delillerini yok etme', 'kişisel verileri hukuka aykırı olar..
Tamamı 28.11.2022

1985'teki Sınav Hırsızlığına Dava

02.12.2022 12:37 Ankara'da, FETÖ irtibatı nedeniyle hakkında dava açılan eski Albay Cengiz C.'nin, 1985'te yapılan askeri lisesi sınav sorularını, 'örgüt abisi' aracılığıyla önceden aldığını itiraf etmesi, verdiği bilgilerin doğru çı..
Tamamı 2.12.2022

Pinhan Restaurant'a 9 Hapis

30.11.2022 12:08 İstanbul'da, Fetullah Gülen liderliğindeki terör örgütü (Fetö) adına faaliyetlerde bulunulduğu gerekçesiyle kayyum atanan örgütün karargahı konumundaki Maltepe Pinhan Restoran yapılanmasına dair 45 sanıklı davaya devam..
Tamamı 30.11.2022

Zırhlı Tugay Darbe davası

30.11.2022 12:40 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimine ilişkin aralarında muvazzafların da bulunduğu 28'si tutuklu 138 askerin 'kamu malına zarar verme' suçundan altışar yıl ile 'Anayasal düzeni ort..
Tamamı 30.11.2022

Darbede Valilik İşgali davası

30.11.2022 12:29 İstanbul'da, FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişiminde İstanbul Valiliğinin işgalini konu alan 90 sanıklı davada ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası Yargıtay tarafından bozulan eski Yarbay Recep Karaçam'ın yeniden yargılan..
Tamamı 30.11.2022

Donanma Darbe davası

28.11.2022 13:24 Kocaeli'de, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimi sırasında Donanma Komutanlığındaki eylemlere ilişkin davada dosyaları ayrılan 6'sı tutuksuz, 13'ü firari 19 sanığın yargılanmasına devam edildi..
Tamamı 28.11.2022

Adana Yasadışı Dinleme davası

21.11.2022 12:10 Adana'da, Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) üyeliğinden hüküm giyen eski İl Emniyet Müdürü Ahmet Zeki Gürkan ile terörden sorumlu emniyet müdür yardımcısı İsmail Bilgin'in, Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) mensubunu yasa ..
Tamamı 21.11.2022

Tır Kumpası Organizatörleri davası

21.11.2022 11:57 Adana ve Hatay'da MİT tırlarının durdurulması ve aranmasını organize ettikleri gerekçesiyle haklarında 2'şer kez ağırlaştırılmış müebbet ve 50 yıl 5'er ay hapis cezası istemiyle dava açılan Fetullahçı Terör Örgütü'nün ..
Tamamı 21.11.2022

13.08.2001'den beri ziyaretçi sayısı:
64.675.582