Tam
EskidenYeniye
 

Tanık avukat duruşmaya katılmadı

Ergenekon davasına 260. duruşma ile devam ediliyor. Tanık olarak ifade vermesi beklenen Abdullah Öcalan´ın avukatı İrfan Dündar, ´açık kimlikle ifade veremem. Can güvenliğim yok´ cevabı vererek duruşmaya katılmadı.

Önceki haber title=Sonraki haber

13.11.2012 12:45 Eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ, CHP milletvekilleri Mustafa Balbay ve Mehmet Haberal ile emekli Tuğgeneral Veli Küçük´ün de aralarında bulunduğu 65´i tutuklu 274 sanıklı ´Ergenekon´ davasının 260. duruşması başladı. İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi´nce, Silivri Ceza İnfaz Kurumları Yerleşkesi´nde oluşturulan küçük salonda görülen duruşmaya, CHP İzmir

Milletvekili Mustafa Balbay ve gazeteci Tuncay Özkan ile emekli Tuğgeneral Veli Küçük ve Danıştay saldırısı dosyası sanığı Alparslan Arslan´ın da aralarında olduğu 31 tutuklu sanık katıldı. CHP Zonguldak Milletvekili Prof. Dr. Mehmet Haberal, eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ, emekli Orgeneral Hasan Iğsız, emekli Tuğgeneral Levent Ersöz, emekli Albay Dursun Çiçek ve İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek´in de aralarında bulunduğu 34 tutuklu sanık ise duruşmaya gelmedi. Duruşmada, tutuksuz sanıklardan Abdülvahit Özkaya da hazır bulundu.

TANIK İRFAN DÜNDAR DURUŞMAYA GELMEDİ: CAN GÜVENLİĞİM YOK

Duruşmaya başlamadan önce Mahkeme Başkanı Hasan Hüseyin Özese, dünkü oturumda tanık olarak dinlenmelerine karar verilen ve bugün tanık olarak ifade vermesi beklenen Öcalan´ın avukatı İrfan Dündar´ın can güvenliğinin tehlikede olduğu gerekçesiyle açık kimliğiyle ifade vermek istemediğini açıkladı.

Özese, bugün dinlenmesi beklenen diğer tanık Binbaşı Zahit Engin´in Çanakkale´de bulunması nedeniyle kendisine ulaşılamadığını söyledi. Geçtiğimiz duruşmada tanık olarak dinlenen Balyoz davasından 18 yıl hapis cezasına çarptırılan emekli Orgeneral Ergin Saygun´un sekreteri emekli Albay Uğur Berksun´un da yurtdışında olduğu ve 13 Haziran 2013 tarihinde Türkiye´ye geleceğinin bildirildiği belirtildi.

Özese, Odatv sanığı Nedim Şener´in avukatları tarafından mahkemeye sunulan dilekçe ile Odatv davasının Ergenekon davası ile birleştirilmesi konusunda olumlu görüş bildirilmemesinin istendiğini açıkladı.

Özese, hakkında yakalama kararı bulunan ancak hastanede tedavisi süren Nusret Taşdeler´in, hastalığı nedeniyle duruşmaya ifade vermeye gelemediği bilgisinin mahkemeye ulaştığını söyledi.

SANIK ABDULVAHİT ÖZKAYA´NIN ÇAPRAZ SORGUSU

Duruşmada, davanın tutuksuz sanığı Abdulvahit Özkaya´nın çapraz sorgusu yapıldı. Mahkeme Başkanı Hasan Hüseyin Özese, Saffet Çerçi ile ilgili fişlemeler yaparak Hüseyin Görüm´e verdiğiniz iddia ediliyor. Bu belge de Murat Çağlar´ın otomobilinde bulunmuş. hatırlatmasını yaparak Özkaya´dan bu konuda savunma yapmasını istedi.

Abdülvahit Özkaya, İstanbul Cumhuriyet Savcısı Mehmet Ali Pekgüzel´in, Hakkınızda birleşen bir dosyada ´Ergenekon terör örgütüne yardım etmek´ ve ´fişleme yapmak´ suçlarından açılmış bir dava var. Saffet Çerçi hakkında fişleme yaparak bu bilgileri bu davanın sanığı Hüseyin Görüm´e verdiğiniz ve bu fişlemelerin de kullanıldığı iddiası var. Bu yazılar size mi ait? sorusuna karşılık, söz konusu yazıların kendisine ait olduğunu söyledi.

Savcı Pekgüzel´in, Bu yazıları kime verdiniz? diye sorduğu Özkaya, Bu tip yazıları, çocuklarıma hatıra olsun diye kaleme aldım. Kimseye de vermedim. Çocukluğumdan beri bu benim merakım. Evimde veya iş yerimde sürekli yazarım, not tutarım. Herkesin bir merakı var ve benim merakım da bu dedi.

Yazdıklarının Murat Çağlar´da ele geçirilmesi ile ilgili soruya da yanıt veren Özkaya, Murat Çağlar adlı bir kişiyi tanımadığını ve yazdıklarının o kişiye nasıl geçtiğini bilmediğini aktardı. Sanık Özkaya´ya daha sonra, duruşma salonuna kurulan büyük ekran yardımıyla, davanın sanıklarına ait fotoğraflar gösterilirken, bu kişileri tanıyıp tanımadığı, tanıyorsa nerede karşılaştığı ve bu kişilerle ne gibi buluşmalar yaptığı soruldu.

Savcı Mehmet Ali Pekgüzel, Özkaya´ya, dava sanıklarından Veli Küçük, Muzaffer Tekin, Mehmet Fikri Karadağ, Taner Ünal, Sevgi Erenerol ve Kemal Kerinçsiz´in de aralarında bulunduğu bazı fotoğrafları göstererek fotoğraftakileri tanıyıp tanımadığını sordu.

Fotoğraflara bakan Özkaya da, kendisine gösterilen sanıklardan Hüseyin Görüm ve Muzaffer Tekin ile tanıştığını, diğer sanıklar Fikri Karadağ, Doğu Perinçek ve Veli Küçük´ü ise basından tanıdığını ifade etti. Özkaya, fotoğraflardaki kişilerin çoğunu tanımadığını da beyan etti.

Davanın tutuksuz sanığı Hüseyin Görüm´ü, komşusu olan bir esnafa gelip gitmesinden dolayı tanıdığını belirten Özkaya, Hatay´lıyım ve yemek kültürüm çok zengindir. Mutafağa çok önem veririm. Sekreterime, dükkana kim gelirse gelsin yemek yedirmeden bırakmaması yönünde talimat verdim. Hüseyin Görüm de bu vesile ile sık sık gelip giderdi. Zamanla kendisi ile çok samimi olduk. dedi.

Kur´an-ı Kerim´i çok sevdiğini ve bildiğini, Arapçayı da çok iyi konuştuğunu belirten Özkaya, bu nedenle Görüm´ün zaman zaman yanına gelerek bazı sure ya da ayetler konusunda kendisinden açıklama ya da çeviri yapmasını istediğini anlattı. Özkaya, sözlerine, Benden öğrendiği bilgiler ile eline Kuran´ı da alan Hüseyin Görüm, sonra da Türkiye´ye İsa oldu, Musa oldu. Hüseyin Görüm, bana bir piyangodur. Kuvayi Milliye, güç birliği diye hayaller kuran bir arkadaştır. diye konuştu.

Sanık Özkaya, kendisine gösterilen fotoğraflardaki bazı kişileri basından tanıdığını, diğerlerini ise hiçbir şekilde tanımadığını söyledi.

Burada bulunmaktan hicap duyuyorum. Beykoz´da bir ofisim vardı. Yemeğe düşkün olduğum için misafirlerime çeşitli ikramlarda bulunurdum. Hüseyin Görüm de gelip giderdi. Piyangodan çıktı, arada bir gelip giderdi. Muzaffer Tekin´i de tanıyorum. Hüseyin Görüm´ün daveti üzerine Maltepe´de bir konteynerde kuru fasulye yemeye gittiklerini belirten Özkaya, Cevdet Baydar´a ait bir atölyede kuru fasulye yemiştik. Ona tespih hediye etmiştim. Orada Muzaffer Tekin ile tanıştım. Daha sonra da bir at yarışı organizasyonu vardı. Oraya da ailemle birlikte gitmiştim. Orada Fikri Karadağ (Ergenekon davasın tutuklu sanığı) ile karşılaştım. Ancak Fikri Karadağ´ı daha önce de Kuvayı Milliye Derneğinin Genel Başkanı olduğunda hayırlı olsun ziyaretine gittiğimde tanımıştım. dedi.

Davanın tutuksuz sanığı Hüseyin Görüm´ün Abdülvahit Özkaya, Beşşar Esed ile akrabadır. Suriye ve Irak´ta iş yapardı. iddiasını hatırlatan Savcı Pekgüzel, Esed ile akraba olup olmadığını sordu. Birkaç kez Beşşar Esed´le oturmuşluğum vardır. diyen Özkaya, Dedem Osmanlı döneminde bir şekilde Şam´a gönderilmiş. Annem de Şam´da doğmuş. Ben de Suriye´yle iş yapmıştım. Onun dışında Beşşar Esed ile bir akrabalığım yoktur. cevabını verdi. Pekgüzel de Suriye liderinin adı konusunda Başar mı? Beşar mı? Doğrusu ne? sorusunu yöneltti. Özkaya ise Arapça´da doğrusunun ´Başşar´ olduğunu belirtti.

Daha sonra tutuklu sanık Mehmet Fikri Karadağ söz alarak Sizi Kuvayi Milliye Derneği´ne Hüseyin Görüm mü getirdi? diye sordu. Sanık Özkaya da Evet. Sizi de ilk kez orada gördüm. Bir daha da görmedim. Ancak benim derneğe maddi ve manevi desteğim olmamıştır. Bir kuruş bile yardım etmedim. Hatta bana, Hüseyin Görüm derneğin rozetini ve bir kaç kitap hediye etti. Dernekten çıkar çıkmaz rozetleri de kitabı da çöp tenekesine attım. Kuvayi Millliye Derneği üyesi değilim. diye cevap verdi.

-Mahkeme Başkanından sanık Alparslan Arslan´a uyarı-

Saldırgan tavırları ve güvenliği nedeniyle her duruşmada yakın jandarma koruması ile duruşma salonunda diğer tutuklu sanıklardan farklı bir yerde oturtulan Danıştay saldırısının tetikçisi Alparslan Arslan´ın, sık sık yüksek sesle gülmesi dikkat çekti. Bunun üzerine Mahkeme Başkanı Hasan Hüseyin Özese, Alparslan Bey çok yüksek sesle gülüyorsunuz. Duruşmanın düzeninin bozuyorsunuz. Sizi dışarı çıkarmak zorunda kalacağım. diyerek Arslan´ı uyardı.

Başkan Özese, daha sonra dosyada bulunan bazı tutuklu sanıkların fotoğraflarını sanık Özkaya´ya göstererek tanıyıp tanımadığını sordu. Özkaya ise sadece Alparslan Arslan´ı tanıdığını söyleyerek, Aslında iyi bir çocuktu sonradan başına böyle işler geldi. Nasip kısmet. karşılığını verdi.

SAVCI, ÖZKAYA´NIN TUTUKLANMASINI İSTEDİ

Savcı Mehmet Ali Pekgüzel, ifadesi alınan tutuksuz sanık Abdülvahit Özkaya´nın Kişisel verileri kaydetmek (fişleme) ve Terör örgütüne yardım ve yataklık yapmakla suçlandığını hatırlatarak suç vasfının Örgüt üyeliği şeklinde değişme ihtimali nedeniyle hakkında tutuklama kararı verilmesini talep etti.

Ara verilen duruşmanın yeniden başlamasıyla Mahkeme Başkanı Hasan Hüseyin Özese, sanık Abdülvahit Özkaya´nın avukatı Asilhan Özkaya´ya savcı Pekgüzel´in tutuklama talebini hatırlattı. Özese, suç vasfının değişme ihtimali nedeniyle sanık Özkaya´nın tutuklanmasına ilişkin savcılık talebiyle alakalı savunmasını yapmasını istedi. Avukat Asilhan Özkaya, Müvekkil burada yargılaması yapılan ve varlığı ispat edilmemiş bir teşekkülün varlığından bile bihaberdir. Tek şanssızlığı ise dava sanıklarından Hüseyin Görüm´ü tanımış olmasıdır. Bulunduğu ortamlar nedeniyle hakkında herhangi bir suçlama yapılamaz. Hayatının hiçbir döneminde hukuka aykırı bir oluşum içinde yer almamıştır. Zaten ekonomik olarak buna gücü de yetmez. Tebligata bile gerek kalmadan telefon ile çağrılmasına rağmen duruşmalara katılmış, son 4 duruşmada hazır bulunmuştur. Şartları oluşmayan tutuklama talebinin reddi yönünde karar verilmesini istiyoruz. diye konuştu.

Avukat Asilhan Özkaya´nın, konuşması sırasında Müvekkilim yerine Babam kelimesini kullanması üzerine sanık Abdülvahit Özkaya´nın oğlu olduğu anlaşıldı.

SANIK ÖZKAYA´YA EK SAVUNMA İÇİN 3 GÜN SÜRE VERİLDİ

Avukat Özkaya´nın konuşmasının ardından Başkan Özese, suç vasfının değişme ihtimali bulunması nedeniyle sanık Özkaya´ya ek savunma hakkı verilmesine karar verdiklerini açıkladı. Daha sonra da Özese, sanık Özkaya´ya ek savunmasını şimdi mi yapacağını yoksa savunması için ek süre verilmesini mi istediğini sordu. Özkaya ise ek süre verilmesini istedi. Bunun üzerine Başkan Özese, sanık Özkaya hakkında yurtdışına çıkış yasağı getirdiklerini belirterek ek savunmasını yapması için de kendisine 3 gün süre verilmesine karar verdiklerini söyledi.

-Ergenekon´da yarın gizli tanık ´9´ dinlenecek-

Ergenekon davasının yarın görülecek olan 261. duruşmasında, daha önce adından sık sık söz edilen gizli tanık 9´un dinlenmesine karar verildi. İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi´nde görülen Ergenekon davasında birleşen dosya sanığı Abdülvahit Özkaya, Savcı Mehmet Ali Pekgüzel´in sorularını cevapladı. Bugünkü duruşmanın ardından Mahkeme Başkanı Hasan Hüseyin Özese, yarınki oturumda gizli tanık 9´un dinleneceğini söyledi. (Cihan)

ÖCALAN´IN AVUKATIDÜNDAR ŞOK İTİRAFLARDA BULUNMUŞTU

Bugünkü duruşmaya katılmayan Abdullah Öcalan´ın eski avukatı İrfan Dündar´ın,KCK´ya yönelik yürütülen soruşturma kapsamında hazırlanan ve sanıklarının çoğu avukat olan ikinci iddianamede çarpıcı ifadeleri yer alıyordu. ?30 yıldır en fazla zararı Kürt halkı gördü? diyerek itiraflarda bulunan ve etkin pişmanlıktan faydalanmak isteyen Dündar´ın ifadeleri 16. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından görülen davaya konu iddianamede şu şekilde yer alıyordu:

Dündar´ın iddianamedeki PKK-Ergenekon arasındaki ilişkiye dair soru üzerine verdiği yanıt:

?2005´te Sabri Ok cezaevinden çıktıktan sonra Ağrı Eleşkirt´te askerlik yaparken, bir kere ziyaretine gitmiştim. Burada, Sabri Ok´un yakın arkadaşlarından bir şahıs bana, Ok´un askerlik görevini yaparken Jandarma istihbaratından Zeki ya da Zekeriya isimli bir binbaşı ile sürekli temas halinde bulunduklarını, fikir alışverişinde bulunduklarını, iki askerin Ok´u koruduğunu anlattı. Askerliği bittikten sonra örgüt içerisinde hızla yükselerek Avrupa sorumluluğuna geldiğini ve Öcalan tarafından da örgüt içerisinde korunduğunu ve bir keresinde bana ´Öcalan benim Türkiye temsilcim´ dediğini hatırlıyorum. Dolayısıyla Ok´un Ergenekon yapılanması ile bağlantılı olduğunu düşünüyorum.?

´Asker Öcalan ile görüştü´

İddianamedeki ifadelerinde 1999´da Öcalan´ın yakalanması sonrasında ´Soruşturma Komisyonu´ adı altında resmi bir komisyon kurulduğunu anlatan Dündar, Öcalan´ın bütün PKK militanlarını sınır dışına çıkarmak istediğini ancak askerin karşı çıkarak 500 militanın Türkiye´de konuşlanmasına zorladığını belirtti ve şöyle devam etti: ?Bu, Hüseyin Kıvrıkoğlu´nun görevlendirdiği bir komisyondur. Bu komisyon Öcalan ile 2001 Eylül ayına kadar görüştü. Bildiğim kadarı ile ağırlıklı olarak asker kökenli görevliler bulunuyordu. Komisyon ile Öcalan arasında yapılan görüşmelerde PKK´nın silahlı militanlarının büyük bölümünün Kuzey Irak´a çekilmesi, ancak 500 kadar militanın Türkiye sınırları içinde kalması konusunda anlaşmaya varıldı. Öcalan, görüşmemiz esnasında kendisine askeri yetkililer tarafından 500 PKK militanının Türkiye´de kalmasının teklif edildiğini, kendisinin de tamamının Türkiye sınırları dışında kalması gerektiğini söylediğini ancak bunun askeri yetkilerce kabul edilmediğini, gerekçe olarak da kendisine askeri yetkililerce ´Türkiye sınırlarının tamamını PKK´dan arındırırsak bu bölgelerin diğer terör örgütleri tarafından ele geçirilebileceğinin söylendiğini ifade etti.?

´Ecevit Öcalan ile temas kurdu´

Dündar, o sıralarda dönemin Başbakanı Bülent Ecevit´in talimatıyla bir sivil görevlinin Başbakan adına Öcalan´la görüştüğünü ve ´Kürt sorununun çözümü noktasında talepleriniz nedir´ diye bir liste verdiğini, bu listenin Öcalan tarafından kendilerine verildiğini ve kuryeler aracılığıyla kırsal alana gönderdiklerini de aktardı. Dündar, Öcalan´la görüşen kişinin dönemin MİT Müsteşar Yardımcısı Emre Taner olduğunu daha sonra öğrendiklerini; 2005´ten sonra ise Ahmet Türk ve Sırrı Sakık aracılığıyla, ´MİT´te görevli ´Afet´ isimli müsteşar yardımcısı konumundaki bayan şahısla´ görüşmeler başladığını söyledi.

´ Oslo´da ses kaydını Karasu yaptı´

Dündar, davaya konu iddianamede OSLO görüşmelerinden de şu şekilde söz etmişti:

?2008´de Öcalan´la, ´Heyet´ olarak tabir ettiği devlet görevlileri görüşmeye başladı. Bu süreçte yeniden ateşkesler başladı ve bu görüşmeler 2011´deki Silvan saldırısına kadar devam etti. Bu süreçte MİT başkanı Emre Taner ve MİT´de görevli PKK uzmanı olarak bilinen Afet Güneş ile üst düzey PKK´lar olan Sabri Ok, Adem Uzun, Mustafa Karasu, Zübeyir Aydar, Nuriye Kespir arasında toplam 12 değişik yer ve tarihte görüşmeler yapıldı. Sızdırılan kayıtların Mustafa Karasu tarafından yapılmış olabileceğini tahmin ediyorum.? (Radikal, Cihan)

(13 Kasım 2012, 12:45)

HABERLE İLGİLİ ŞİKAYET, DÜZELTME GİBİ TALEPLERİNİZİ İLETMEK İÇİN TIKLAYIN

HABERLE BAĞLANTILI OLABİLECEK LİNKLER:

Ergenekon-PKK bağlantısıyla ilgili manşetlerimiz

Ergenekon ve bağlantılı iddianamelerde arama yap

http://www.kontrgerilla.com/mnsetgoster.asp?haber_no=4937    yazdır/print

ŞOK! TSK'daki Fetö'den darbe

15.07.2016 22:46 Türkiye, 15 Temmuz saat 22:00'den beri şok dakikalar yaşıyor.. İlk önce Jandarmadan bazı birliklerin İstanbul'un iki yakasını birbirine bağlayan köprüleri tanklarla ulaşıma kapattığı haberleri geldi. İlerleyen dakikala..
Tamamı 15.7.2016

İşte çılgınlıklarının nedeni

17.07.2016 14:13 TSK'daki Fetö'cülerin darbe girişimi "çılgınca" ve "gözü dönmüş" olarak değerlendiriliyor. Bir çok detay bu değerlendirmeye yol açıyor. Örneğin Meclis'in bombalanması.. Örneğin TRT'yi ele geçirirken canlı yayında darbe..
Tamamı 17.07.2016

İşte Paralel'in 81 il imamı

20.01.2015 21:02 Fetullah Gülen cemaatinin Marmara bölge imamı ile birlikte 8 il imamı olduğu iddia edildi. Bu isimlerin fotoğraflı özgeçmişleri yayınlandı. Bu imamların bir devlet memuru gibi terfi alarak kademe kademe yükseldiği iddia ediliyor..
Tamamı 20.01.2015

Paralel'e de Ergenekon'a da hayır

11.03.2014 14:52 Türkiye'de dün yargıda şiddetli bir deprem yaşandı. Daha önce benzeri yaşanmayan bu depremin merkez üssü, Ergenekon davasına bakan özel yetkili İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi oldu. Ergenekon davasına bakan İstanbul ..
Tamamı 11.3.2014

Büyükanıt: Huzurum kalmadı!

19.12.2015 23:00 Abdullah HARUN / kontrgerilla.com - 27 Nisan e-muhtırası soruşturmasında 'şüpheli' olarak sorgulanan dönemin Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt'ın ifadesi ortaya çıktı. Kontrgerilla.com'un ulaştığı iki sayfalık ifaded..
Tamamı 19.12.2015

Fehmi Koru sitemize taş attı

12.10.2015 19:46 Maişet derdi nedeniyle yaklaşık 1 yıldır günlük yerine haftalık haber girişine geçmek zorunda kaldık. Dikkat edenler bunu farketmiştir. Saatlerdir süren bu haftalık haber girişini de az önce tamamlamış ve internet..
Tamamı 12.10.2015

Şok!!! Savcı Öz yurtdışına kaçtı

18.08.2015 20:19 HSYK tarafından haklarında terör örgütü üyeliği suçlamasıyla soruşturma başlatılan, ardından mahkemece yakalama kararı çıkarılan savcılar Zekeriya Öz ve Celal Kara'nın yurtdışına kaçtıkları ortaya çıktı. Mahkeme eski s..
Tamamı 18.08.2015

Balyoz Planı gerçek: 7 beraate itiraz

09.10.2016 13:55 Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, Orgeneral Çetin Doğan'ın da aralarında bulunduğu 7 sanığın beraat kararının bozulması yönünde görüş bildirdi. 6 Ekim'de yaşanan gelişmeye göre, Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı adına B..
Tamamı 9.10.2016

Belgesel: Gezi'nin ardındakiler

24.06.2013 11:20 Taksim Gezi olaylarına katılanlar.. Haber, açıklama ve attıkları twitlerle destek verenler.. 'Çapulcu' olduklarını açıkça belirtenler.. 'Mesele Gezi değil sen hala anlamadın mı?' diyerek hükümeti bir ayaklanma ile devirmeye destek verenler..
Tamamı 24.06.2013

7 sanıklı Balyoz davası kapandı mı?

16.12.2018 11:00 İstanbul'da, Fetö yargısının etkin olduğu dönemde açılan ve 237 sanığın müebbet hapse mahkum edildiği, Fetö ile mücadelenin başlamasının ardından davanın kumpas olduğuna dair somut delillerin ortaya çıkması üzerine..
Tamamı 16.12.2018

Humeyni planı suya düştü

08.11.2014 13:58 Yıllardır ABD'de yaşayan Türk vatandaşı Fetullah Gülen'in Türkiye'ye dönmekten kesinlikle vazgeçtiği ileri sürülüyor. Gülen cemaatinin liderliğini yapan Fetullah Gülen, kendisine DGM tarafından dava açılmadan hemen önc..
Tamamı 8.11.2014

Gülen: 28 Şubat MGK'sı sevaptı

01.11.2014 17:35 Erdoğan'ın ilk kez 'Cumhurbaşkanı' sıfatıyla başkanlık ettiği Ekim ayı MGK toplantısı 10 saati aşarak en uzun MGK rekorunu kırdı. 28 Şubat süreci kararlarının alındığı MGK toplantısı ise 8 saat sürmüştü. MGK'da paralel..
Tamamı 1.11.2014

Ayrıntılarıyla 7 Şubat krizi

08.02.2014 15:18 Tarih: 7 Şubat 2012.. Ankara, Cumhuriyet tarihinde benzeri görülmemiş bir olayla sarsıldı. MİT Müsteşarı Hakan Fidan dahil 5 MİT yöneticisi hakkında savcılık tarafından yakalama kararı çıkartıldı.. Sabah gazetesinden A..
Tamamı 8.2.2014

Beddua etti, suç duyurusu yağdı

27.01.2014 13:03 Fetullah Gülen'in avukatı: Psikolojik harekâtta yeni aşamaya geçildi.. Fetullah Gülen Hocaefendi'nin avukatı Nurullah Albayrak, müvekkili hakkında ortaya atılan iftiraların suç duyurusu şeklinde yargıya taşınması suret..
Tamamı 27.1.2014

Paralel Yapı = P2 Locası

14.01.2014 15:48 Gülen cemaatinin lideri Fethullah Gülen'in paralel yapıyı uzaktan yönetmek için yaptığı telefon görüşmeleri bugün internette yayınlandı. (1) Görüşmelerde Gülen'in, bir dini cemaat liderinin ötesine geçerek siyaset..
Tamamı 14.1.2014

Özkök ve Yalman'dan şok inkar

03.11.2014 19:23 Balyoz davasında Anayasa Mahkemesi'nin verdiği 'hak ihlali' kararı üzerine yeniden yargılama başladı. Duruşma, Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nce Anadolu Adalet Sarayı'ndaki 450 kişilik Şehit Hakan Kılıç Konferans Salo..
Tamamı 3.11.2014

Yabancı vakıflara suç duyurusu

02.12.2013 16:57 Sivil Toplum Kuruluşu Adalet Platformu, Türkiye'de faaliyet gösteren yabancı vakıflar hakkında, yasak olmasına karşın Türkiye'deki siyasi olaylara müdahale ettikleri gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu. Suç duyurusund..
Tamamı 2.12.2013

Düşünen adam da olacak mı?

19.06.2013 17:17 Taksim Gezi olayları 19 günlük bir süreç sonra polisin Gezi parkını boşaltmasıyla sona erdi. Ancak artçı gelişmeler sürüyor. İki gündür 'duran adam' eylemi gündemde. Hükümeti protesto eden ve Gezi eylemcilerine destek ..
Tamamı 19.6.2013

Fetö'ye 'La Casa de Papel' Darbesi

17.11.2021 10:44 Ankara'da, FETÖ soruşturması kapsamında Dışişleri Bakanlığında üst düzey görevli 53 örgüt mensubu ile bir 'mahrem imam', Dışişleri Bakanlığında aktif görev yaptığı anlaşılan bir Bylock kullanıcısından yola çıkılarak de..
Tamamı 15.11.2021

Şike Kumpası Yargısına dava

15.11.2021 15:27 İstanbul'da, Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığınca, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 'futbolda şike' kumpasında yer aldıkları gerekçesiyle 38 eski savcı ve hakim hakkında iddianame hazırlandı. 5 Kasım'daki gelişmeye g..
Tamamı 15.11.2021

Gülen'in Casuslarına 56 Yıl Hapis

15.11.2021 12:12 Ankara'da, eski MİT görevlisi istihbaratçı Enver Altaylı ile birlikte 3 sanığın 'FETÖ/PDY yöneticiliği', 'örgüt üyeliği', 'siyasi ve askeri casusluk' suçlamasıyla yargılandıkları davanın görülmesi sona erdi. Altaylı'ya..
Tamamı 15.11.2021

ABD Görevlisinin Hapsi Onandı

17.11.2021 11:12 İstanbul'da, ABD'nin İstanbul Başkonsolosluğu görevlisi Nazmi Mete Cantürk'e 'FETÖ'ye yardım' suçundan verilen 5 yıl hapis cezası istinaf incelemesini tamamlayan İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 27. Ceza Dairesi tarafın..
Tamamı 17.11.2021

Balyoz kumpasında 'Taraf' davası

15.11.2021 13:46 İstanbul'da, yeniden görülen ve 7 sanık hariç beraat kararıyla sonuçlanan 'Balyoz Planı' davasında bazı sanıklara kumpas kurulduğu iddiasına ilişkin haklarında dava açılan Taraf gazetesi yazarları Mehmet Baransu, Yasem..
Tamamı 17.11.2021

Fetö Yüksek Yargısı Yargılanıyor

17.11.2021 10:56 Ankara'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimi sonrasında görevlerinden ihraç edilen ve çıkarıldıkları mahkemelerce tutuklanan Anayasa Mahkemesi, Yargıtay, Danıştay, Hakimler Savcılar ..
Tamamı 17.11.2021

Kuleli: Gülen ve Doktorları davası

15.11.2021 15:15 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) lideri Fetullah Gülen ile 11 askeri doktorun, Kuleli Askeri Lisesi'nde eğitim gören 33 öğrenci hakkında sahte sağlık kurulu raporları düzenleye..
Tamamı 15.11.2021

Zirve Katliamı: Fetö Kumpası davası

16.11.2021 12:18 Malatya'da, biri Alman 3 kişinin öldürüldüğü Zirve Yayınevi cinayetlerine ilişkin soruşturma sırasında Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) çıkarları doğrultusunda yalan ifadeyle bazı kişilerin mağdur olmasına sebebiyet ..
Tamamı 16.11.2021

Darbede TRT İşgali davası

15.11.2021 15:23 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ), 15 Temmuz 2016'daki darbe girişiminde, Vodafone Park ile Ümraniye'deki Casper Plaza'nın pistine helikopterle asker indirilip, TRT'nin Ulus'taki yerleşkesi ve Digiturk bi..
Tamamı 15.11.2021

Ergenekon Yargısı Yargılanıyor

15.11.2021 12:53 Ankara'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) kumpas davalarından 'Ergenekon' davasına bakan 8 eski hakim ve savcının, 'suç uydurmak ve görevi kötüye kullanmak' suçlarından Yargıtay'da yargılanmalarına devam edildi. 1..
Tamamı 15.11.2021

Donanma Darbe davası

16.11.2021 12:14 Kocaeli'de, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimi sırasında Donanma Komutanlığındaki eylemlere ilişkin davada dosyaları ayrılan 6'sı tutuksuz, 13'ü firari 19 sanığın yargılanmasına devam edildi. ..
Tamamı 16.11.2021

Balıkesir: 17 sanıklı Darbe davası

15.11.2021 13:22 Balıkesir'de, FETÖ'nün 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimiyle ilgili açılan dava kapsamında 10'u tutuklu 17 sanığın yargılanmasına devam edildi. 3 Kasım'da Balıkesir 3. Ağır Ceza Mahkemesince görülen duruşmaya, tutuklu..
Tamamı 15.11.2021

Balıkesir: 6 sanıklı Darbe davası

15.11.2021 13:16 Balıkesir'de, Edremit ilçesindeki 19. Motorlu Piyade Tugay Komutanlığında FETÖ'nün darbe girişimi gecesi yaşananlarla ilgili 3'ü tutuklu 6 sanığın yargılanmasına devam edildi. 11 Ekim'de Balıkesir 2. Ağır Ceza Mahkeme..
Tamamı 15.11.2021

İstanbul Üniversitesi Fetö davası

15.11.2021 14:08 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) İstanbul Üniversitesi'ndeki akademik yapılanmasına ilişkin aralarında eski CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun başdanışmanı Fatih Gürsul'un da bulunduğu 10 sanığın, ..
Tamamı 15.11.2021

FETÖ Medya Yapılanması davası

15.11.2021 14:01 İstanbul'da, daha önce karara bağlanan 25 sanıklı FETÖ medya yapılanması davasının, 8 sanık yönünden Yargıtayca bozulmasının ardından yeniden görülmesine devam edildi. 26 Ekim'de İstanbul 25. Ağır Ceza Mahkemesi'nde y..
Tamamı 15.11.2021

Fetö MASAK Yapılanmasına 3 Hapis

15.11.2021 12:41 Ankara'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) Mali Suçları Araştırma Kurulu (MASAK) yapılanması kapsamında 8 sanığın yargılandığı davada 7 sanık için karar çıktı. 4 Kasım'da Ankara 16'ncı Ağır Ceza Mahkemesi'nde görül..
Tamamı 15.11.2021

13.08.2001'den beri ziyaretçi sayısı:
53.055.039