Tam
EskidenYeniye
 

Ergenekon´da 259. duruşma

Ergenekon davasına 259. duruşma ile devam ediliyor. Duruşmada, Balyoz darbe planı davasında ağır hapis cezası alan emekli Org. Ergin Saygun tanık olarak dinleniyor. Saygun, Erzincan´daki Ergenekon yapılanması konusunda hakkında gizli tanıklarca dile getirilen iddiaları yalanladı.

Önceki haber title=Sonraki haber

12.11.2012 14:19 Eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ, CHP milletvekilleri Mustafa Balbay ve Mehmet Haberal ile emekli Tuğgeneral Veli Küçük´ün de aralarında bulunduğu 65´i tutuklu 274 sanıklı Ergenekon davasının 259. duruşması başladı. İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi´nde görülen duruşmada tanık olarak dinlenilen emekli Orgeneral Ergin Saygun, kendisinin Erzincan´a gittiği şeklindeki gizli tanık beyanlarının tamamen yalan olduğunu söyledi.

TANIK ERGİN SAYGUN´UN İFADESİ

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi´ndeki duruşmaya, rahatsızlığı nedeniyle bir süredir tedavi gördüğü Mehmet Akif Ersoy Eğitim ve Araştırma Hastanesi´nden ambulansla getirilen Saygun´un Mahkeme Heyeti Başkanı Hasan Hüseyin Özese tarafından kimlik tespiti yapıldı.

´Tutuklu musunuz, hükümlü mü?´ sorusuna Saygun, ´Balyoz Planı´ davasında 18 yıl hapisle cezalandırıldığını anımsatarak, Yargıtay aşamasının bulunduğunu söyledi.

Saygun´un, imzasız ihbar mektuplarının kanunlara göre delil niteliği bulunmadığınını söylemesi üzerine Başkan Özese araya girerek, ´Burada vakıf olduğunuz olayları, gözlemlerinizi anlatın´ diyerek, hukuki vasıflandırma yapmamasını istedi.

´Balyoz´ soruşturması sırasında emniyette 25-30 saat süren ifade verdiğini, kendisine ´İrtica ile Mücadele Eylem Planı´ belgesi kapsamında da sorular sorulduğunu dile getiren Saygun, ´Bana ´İlhan Cihaner´i tanıyor musun´ diye sordular. ´Tanıyorum´ dedim. İhbar mektubu olduğunu söylediler. Efe ve Munzur (gizli tanık) benim Erzincan´a gittiğimi iddia ettiler´ dedi.

Saygun´un gizli tanıkla ilgili bazı açıklamaları üzerine Başkan Özese, gizli tanığın kimliğini açıklamanın suç olduğunu belirtti.

Gizli tanıkların kendisini tanıdıklarını sanmadığını ifade eden Saygun, ´Gizli tanıklara, ´Ergin Saygun Erzincan´a geldi´ şeklinde bu telkinleri yapanlar, ifade vermeye zorlayanlar kimdir. Tamamen yalandır. Ne Erzincan´a gittik, ne de bir seminere katıldık. Bunlar dosyada olduğu için açıklık getirmek istedim´ diye konuştu.

Başkan Özese´nin bilgisayarların silindiği iddiasını hatırlatması üzerine Saygun, 2008´de Genelkurmay 2. Başkanlığı´ndan 1. Ordu Komutanlığı´na atanması nedeniyle, ayrılırken kendi bilgisayarlarını temizlediklerini söyledi.

Saygun, ´Sadece bilgisayarları değil, dolaplarda ne kadar dosyalar varsa onları da ilgili yerlere gönderdik, temizledik. Benim sağlık durumumla ilgili rapor internete düştü. Bu nedenle temizleyerek birşey bırakmadık´ şeklinde konuştu.

Saygun, ihbar mektubunda sözü edilen temizlemenin yapıldığı dönemde kendisinin ve sekreteri Uğur Berksun´un Genelkurmay Karargahı´nda olmadığını kaydetti.

´Ergenekon´ dosyasındaki bazı konuların sanki ´Balyoz´ dosyasında da yer aldığını ifade eden Saygun, ´Hilmi Özkök, Çetin Doğan´a ´1. Ordu´da bazı emekli orgeneraller ve sivillerin darbe hazırlığı yaptı´ diyor. O dönem ne emekli orgeneral ne de sivil var. O zaman bahsedilen davanın Balyoz değil, başka bir şey olduğunu düşünüyoruz´ dedi.

´Balyoz Planı´ dosyasında bazı listelerde isimleri olduğu gerekçesiyle bir kısım sanıkların 16 yıl hapisle cezalandırıldığını belirten Saygun, o listelerin bir kısmının ´İnternet andıcı´ dosyasında bulunduğunu söyledi.

Saygun, TBMM Darbe ve Muhtıraları Araştırma Komisyonu 28 Şubat Alt Komisyonu Başkanı Yaşar Karayel´in ´28 Şubatla ilgili elimize geçen bazı listeler var. Balyoz´dakilerle örtüşüyor´ dediğini ifade ederek, ´Şimdi 3 ayrı liste ortaya çıktı. Bu listelerden dolayı birçok pırıl pırıl insana 16 yıl hapis cezası verdiler´ diye konuştu.

Özese´nin ´irtica.org´ ve ´türkatak.com´ adlı internet siteleri hakkında bilgisi olup olmadığını sorduğu Saygun, bu sitelerin 1999´dan beri işletildiğini, 64 tane genelge ve yönetmeliğin Aralık 2010´da hükümet tarafından yürürlükten kaldırıldığını anlattı.

Bu konuda Genelkurmay Başkanlığı´ndan daha detaylı bilgi alınabileceğini belirten Saygun, ´Ben 2008 Ağustos´un da ayrıldım. Siteler kapatılacaktı. Kapatıldı zaten. Gizli saklı bir şey yok. Sitelerle ilgili bir şikayet de yok´ dedi.

Özese´nin ´Balyoz Planı´ soruşturması kapsamında emniyette alınan 110 sayfalık ifadesinin dosyaya getirildiğini belirtmesi üzerine Saygun, ´Ben o ifademi kabul etmedim. Reddettim. O kadar emek verdim ama ifadem usulüne uygun alınmamıştır´ diye konuştu. (AA)

Balyoz davasına ilişkin emniyette alınan 110 sayfalık ifadesini kabul etmeyen Saygun, kendisine hiçbir belgenin bu süreçte gösterilmediğini, ancak ısrarı üzerine Balyoz belgesinin dijital versiyonunun gösterildiğini ifade etti. Bunun üzerine Savcı Mehmet Ali Pekgüzel, dava konusu belgelerin dijital versiyonlarını göstererek belgelerdeki imzanın kendisine ait olup olmadığını sordu. Saygun, imzanın kendi imzasına benzediğini ancak kesin olarak bir şey söyleyemeyeceğini dile getirdi.

Savcı Pekgüzel, kendi döneminde Genelkurmay bünyesinde işletilen internet siteleriyle alakalı çalışma yapılıp yapılmadığını sordu. Saygun, Bu siteler 1999 yılından beri yayın yapıyordu, Genelkurmay, bu konu ile ilgili soruları zaten cevapladı. dedi. Savcı, sanık Dursun Çiçek´in, kendi komutanlarının sitelerin içeriğini değiştirme yetkisi olduğunu, aynı zamanda komutanlara sitelerin içeriği ile ilgili günlük bilgilendirme yapıldığını şeklinde ifade verdiğini hatırlattı. Pekgüzel´in, Size de günlük bilgilendirme yapılıyor muydu? şeklindeki sorusuna Saygun, Hatırlamıyorum, Genelkurmay´a sormak lazım. cevabını verdi.

Bilgi Destek Şubesi´nin gri ve kara propaganda yapılacağına dair çalışmaları var. Bununla alakalı bilginiz var mı? sorusuna Saygun, Benim bu konuda bir bilgim yok. şeklinde cevap verdi. Genelkurmay Başkanlığı´nın işlettiği internet sitelerinin gerçek kimliklerle alınmadığını belirten Savcı Pekgüzel, Saygun´a bu konuda bilgisini sordu. Saygun, bu konuda bir bilgisinin olmadığını, kendisinin bu işlerin ihalelerle yapıldığına dair bilgisinin olduğunu söyledi.

Başkan Özese´nin bilgisayarların silindiği iddiasını hatırlatması üzerine Saygun, 2008´de Genelkurmay 2. Başkanlığı´ndan 1. Ordu Komutanlığı´na atanması nedeniyle, ayrılırken kendi bilgisayarlarını temizlediklerini söyledi.

Saygun, ´Sadece bilgisayarları değil, dolaplarda ne kadar dosyalar varsa onları da ilgili yerlere gönderdik, temizledik. Benim sağlık durumumla ilgili rapor internete düştü. Bu nedenle temizleyerek birşey bırakmadık´ şeklinde konuştu.

Saygun, ihbar mektubunda sözü edilen temizlemenin yapıldığı dönemde kendisinin ve sekreteri Uğur Berksun´un Genelkurmay Karargahı´nda olmadığını kaydetti.

TANIK MEHMET FARUK DEMİR´İN İFADESİ

Ergenekon davasında, Saygun´dan sonra eski Yüksek Strateji Merkezi Başkanı Mehmet Faruk Demir tanık sıfatıyla dinlendi. Demir, Demir, dönemin ABD Büyükelçiliği´nin siyasi müsteşarı John Kunstadter ile yakın ilişkisi olduğunu söyledi. Levent Ersöz´ün, Ayışığı, Yakamoz ve Sarıkız darbe planlarını Faruk Demir´den aldığı şeklinde ifade verdiğinin hatırlatılması üzerine Demir, bu planlardan haberi olmadığını belirtti.

Tanık Demir, Kunstadter ile genel dış politikaları tartıştıklarını belirterek Birgün sohbet sırasında ´Bıktık artık. Türkiye´nin iç politikasıyla ilgili absürt belgeler gönderiyorlar. Bu bizim işimiz değil. Bizim için hükümet ve asker aynı.´ dedi. Ben de nedir bunlar diye sordum. Bana Hilmi Özkök ile ilgili, işini iyi yapmadığı, istifaya zorlandığı gibi şeylerin yazıldığı bir word belgesi gösterdi. Mühim olabilir diye mektup ile dönemin Genelkurmay Başkanı Özkök´e yolladım. dedi.

Levent Ersöz´ün, Ayışığı, Yakamoz ve Sarıkız darbe planlarını Faruk Demir´den aldığı şeklinde ifade verdiğinin hatırlatılması üzerine tanık Demir, bu planlardan haberi olmadığını söyledi. Ersöz´e belge vermediğini, sözünü ettiği belgeyi Genelkurmay Başkanlığı´na gönderdiğini belirten Demir, Ersöz´e ise sadece bu belge konusunda bilgi verdiğini belirtti.

Demir, Kunstadter´in CIA bağlantısı var mı? şeklindeki bir soru üzerine, kendisinde bu şekilde bir düşünce oluşmadığını söyledi.

Gazeteci Nuray Başaran ile birlikte Levent Ersöz´ün daveti üzerine Başaran ile birlikte ziyaretine gittiklerini belirten Demir, Ersöz ile ABD´nin Irak işgali, Türk-ABD ilişkileri, yeni siyasi iktidarın getirdiği iklim gibi konularda sohbet ettikleri bilgisini verdi.

Savcı Mehmet Ali Pekgüzel de dosyada bulunan power point sunumu halindeki Ayışığı ve Yakamoz isimli planları göstererek, Ersöz´ün sizin gösterdiğinizi iddia ettiği belgeler bunlar mı? diye sordu. Demir de, bunları ilk defa gördüğünü belirterek, Ersöz´e Özkök ile ilgili belgeyi söylediğini, bir belge vermediğini vurguladı.

Demir, kendisi hakkında ABD veya başka ülkelerin casusu olduğu şeklindeki iddialarla ilgili olarak Böyle bir konuyla suçlanmak benim için en ağır suçlama ve hakarettir. Bu suçlamaları sahibine aynen iade ediyorum dedi.

-Ergenekon´da, Öcalan´ın eski avukatı ifade verecek-

Ergenekon davasının yarın görülecek olan duruşmasında, Abdullah Öcalan´ın eski avukatı İrfan Dündar´ın tanık olarak dinlenmesine karar verildi.Tanık Demir´in ifadesinin alınmasının tamamlanmasından sonra Mahkeme Başkanı Hasan Hüseyin Özese duruşmayı yarına ertelediklerini açıkladı. Özese, yarın yapılacak olan duruşmada teröristbaşı Abdullah Öcalan´ın eski avukatlarından İrfan Demir ile Zahit Engin´i tanık olarak dinleyeceklerini açıkladı. (Cihan)

TUTUKLU SANIK IĞSIZ´DAN TSK´YA TEPKİ

Ergenekon Davası´nda tutuklu yargılanan emekli Orgeneral Hasan Iğsız, yazılı bir açıklama yaparak, annesi Münevver Iğsız´ın 6 Kasım´da İstanbul´daki cenaze törenine hiçbir muvazzaf askerin katılmamasını kabullenemediğini söyledi. Iğsız Ben bunu reva görenlerin yerinde olsaydım, madem ki bu hareketimle kişiyi toplum önünde mahkum edip dışlıyorum, tutarlılık adına taziye mesajı da yollamazdım dedi. Iğsız açıklamasını, Bilinsin ki bazılarının çok uğraşmasına rağmen beceremediğini başardılar: Çok acıttılar! şeklindeki sitemli ifadelerle tamamladı.

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi´nde görülen Ergenekon Davası´nda tutuklu olarak yargılanan emekli Orgeneral Hasan Iğsız yazılı yaptığı açıklamasına Tutuklu bulunduğum bu dönemde kaybetmiş olduğum anneme son görevimi yapabilmem için İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi´nin verdiği izinle mümkün olmuştur. Müteşekkirim ifadeleriyle başladı.

Iğsız açıklamasında Akraba ve dostlarımın yanında emekli komutanlar, devre arkadaşlarım, diğer emekli asker arkadaşlarım ve çok sayıda tanıdık, böylesine acılı bir günde beni ve ailemi yalnız bırakmadılar. Ayrıca mazereti nedeniyle cenazeye katılamadığı haberi yollayan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, çelenginin yanında vekilinin kendisini temsilen cenazede bulunmasını sağlamış, tutuklu bulunmasına rağmen Sayın Doğu Perinçek gönderdiği çelenkle acıma ortak olmuştur. Cenazede hazır bulunarak ziyaret ederek veya uzakta bile olsalar çeşitli şekillerde ailemize ulaşarak acımızı paylaşan bütün dost ve tanıdıklara Silivri 5 No.lu cezaevi yönetimi ve personeline teşekkürlerimi sunuyorum dedi.

Iğsız açıklamasında Ancak cenazede görevi olarak gönderilen sivil kıyafetli bir kişi dışında hiçbir muvazzaf askerin bulunmaması, üzüntümü katlayan bir neden olmuştur. Ben askeri öğrencilik dönemim dahil üniformamı tam 50 yıl taşıdıktan sonra 2010 yılında son görev yerim olan 1. Ordu Komutanlığı´ndan şerefle ayrıldım. Yaklaşık iki yıl sonra, annemin cenazesi son görev yerim olan İstanbul´da kaldırılıyor ve hizmetteki hiçbir meslektaşım yanında göremiyorum. Bunu kabullenemiyorum şeklinde duygularını kaleme aldı.

Emekli Orgeneral Iğsız şöyle devam etti: TSK´nin geleneksel örf ve adetleri ile TSK´ye uzun yıllar hizmet etmiş büyüklere saygı, vefa duygusu gibi değerleri bir kenara atarak insani bir ilişkiyi bile çok gören dışlayıcı bir davranış içine girişin sebebi, içinde bulunduğumuz durum nedeniyle yanımızda görünme tedirginliği ise hala bilinmiyorsa söyleyeyim: TSK´ye yöneltilen komplo ürünü davaların sanığı olan ben ve arkadaşlarımın tutuklu bulunma nedeni işlenmiş bir suç değildir. Tersi olsaydı bile bu tamamen insani bir görevin yerine getirilmesine mani olarak görülmemeliydi. Ancak, ben bunu reva görenlerin yerinde olsaydım, madem ki bu hareketimle kişiyi toplum önünde mahkum edip dışlıyorum, tutarlılık adına taziye mesajı da yollamazdım.

Iğsız açıklamasını, Bilinsin ki bazılarının çok uğraşmasına rağmen beceremediğini başardılar: Çok acıttılar! şeklindeki sitemli ifadelerle tamamladı. (DHA)

(12 Kasım 2012, 14:19)

HABERLE İLGİLİ ŞİKAYET, DÜZELTME GİBİ TALEPLERİNİZİ İLETMEK İÇİN TIKLAYIN

HABERLE BAĞLANTILI OLABİLECEK LİNKLER:

Ergenekon ve bağlantılı iddianamelerde arama yap

http://www.kontrgerilla.com/mnsetgoster.asp?haber_no=4935    yazdır/print

ŞOK! TSK'daki Fetö'den darbe

15.07.2016 22:46 Türkiye, 15 Temmuz saat 22:00'den beri şok dakikalar yaşıyor.. İlk önce Jandarmadan bazı birliklerin İstanbul'un iki yakasını birbirine bağlayan köprüleri tanklarla ulaşıma kapattığı haberleri geldi. İlerleyen dakikala..
Tamamı 15.7.2016

İşte çılgınlıklarının nedeni

17.07.2016 14:13 TSK'daki Fetö'cülerin darbe girişimi "çılgınca" ve "gözü dönmüş" olarak değerlendiriliyor. Bir çok detay bu değerlendirmeye yol açıyor. Örneğin Meclis'in bombalanması.. Örneğin TRT'yi ele geçirirken canlı yayında darbe..
Tamamı 17.07.2016

İşte Paralel'in 81 il imamı

20.01.2015 21:02 Fetullah Gülen cemaatinin Marmara bölge imamı ile birlikte 8 il imamı olduğu iddia edildi. Bu isimlerin fotoğraflı özgeçmişleri yayınlandı. Bu imamların bir devlet memuru gibi terfi alarak kademe kademe yükseldiği iddia ediliyor..
Tamamı 20.01.2015

Paralel'e de Ergenekon'a da hayır

11.03.2014 14:52 Türkiye'de dün yargıda şiddetli bir deprem yaşandı. Daha önce benzeri yaşanmayan bu depremin merkez üssü, Ergenekon davasına bakan özel yetkili İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi oldu. Ergenekon davasına bakan İstanbul ..
Tamamı 11.3.2014

Büyükanıt: Huzurum kalmadı!

19.12.2015 23:00 Abdullah HARUN / kontrgerilla.com - 27 Nisan e-muhtırası soruşturmasında 'şüpheli' olarak sorgulanan dönemin Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt'ın ifadesi ortaya çıktı. Kontrgerilla.com'un ulaştığı iki sayfalık ifaded..
Tamamı 19.12.2015

Fehmi Koru sitemize taş attı

12.10.2015 19:46 Maişet derdi nedeniyle yaklaşık 1 yıldır günlük yerine haftalık haber girişine geçmek zorunda kaldık. Dikkat edenler bunu farketmiştir. Saatlerdir süren bu haftalık haber girişini de az önce tamamlamış ve internet..
Tamamı 12.10.2015

Şok!!! Savcı Öz yurtdışına kaçtı

18.08.2015 20:19 HSYK tarafından haklarında terör örgütü üyeliği suçlamasıyla soruşturma başlatılan, ardından mahkemece yakalama kararı çıkarılan savcılar Zekeriya Öz ve Celal Kara'nın yurtdışına kaçtıkları ortaya çıktı. Mahkeme eski s..
Tamamı 18.08.2015

Balyoz Planı gerçek: 7 beraate itiraz

09.10.2016 13:55 Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, Orgeneral Çetin Doğan'ın da aralarında bulunduğu 7 sanığın beraat kararının bozulması yönünde görüş bildirdi. 6 Ekim'de yaşanan gelişmeye göre, Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı adına B..
Tamamı 9.10.2016

Belgesel: Gezi'nin ardındakiler

24.06.2013 11:20 Taksim Gezi olaylarına katılanlar.. Haber, açıklama ve attıkları twitlerle destek verenler.. 'Çapulcu' olduklarını açıkça belirtenler.. 'Mesele Gezi değil sen hala anlamadın mı?' diyerek hükümeti bir ayaklanma ile devirmeye destek verenler..
Tamamı 24.06.2013

7 sanıklı Balyoz davası kapandı mı?

16.12.2018 11:00 İstanbul'da, Fetö yargısının etkin olduğu dönemde açılan ve 237 sanığın müebbet hapse mahkum edildiği, Fetö ile mücadelenin başlamasının ardından davanın kumpas olduğuna dair somut delillerin ortaya çıkması üzerine..
Tamamı 16.12.2018

Humeyni planı suya düştü

08.11.2014 13:58 Yıllardır ABD'de yaşayan Türk vatandaşı Fetullah Gülen'in Türkiye'ye dönmekten kesinlikle vazgeçtiği ileri sürülüyor. Gülen cemaatinin liderliğini yapan Fetullah Gülen, kendisine DGM tarafından dava açılmadan hemen önc..
Tamamı 8.11.2014

Gülen: 28 Şubat MGK'sı sevaptı

01.11.2014 17:35 Erdoğan'ın ilk kez 'Cumhurbaşkanı' sıfatıyla başkanlık ettiği Ekim ayı MGK toplantısı 10 saati aşarak en uzun MGK rekorunu kırdı. 28 Şubat süreci kararlarının alındığı MGK toplantısı ise 8 saat sürmüştü. MGK'da paralel..
Tamamı 1.11.2014

Ayrıntılarıyla 7 Şubat krizi

08.02.2014 15:18 Tarih: 7 Şubat 2012.. Ankara, Cumhuriyet tarihinde benzeri görülmemiş bir olayla sarsıldı. MİT Müsteşarı Hakan Fidan dahil 5 MİT yöneticisi hakkında savcılık tarafından yakalama kararı çıkartıldı.. Sabah gazetesinden A..
Tamamı 8.2.2014

Beddua etti, suç duyurusu yağdı

27.01.2014 13:03 Fetullah Gülen'in avukatı: Psikolojik harekâtta yeni aşamaya geçildi.. Fetullah Gülen Hocaefendi'nin avukatı Nurullah Albayrak, müvekkili hakkında ortaya atılan iftiraların suç duyurusu şeklinde yargıya taşınması suret..
Tamamı 27.1.2014

Paralel Yapı = P2 Locası

14.01.2014 15:48 Gülen cemaatinin lideri Fethullah Gülen'in paralel yapıyı uzaktan yönetmek için yaptığı telefon görüşmeleri bugün internette yayınlandı. (1) Görüşmelerde Gülen'in, bir dini cemaat liderinin ötesine geçerek siyaset..
Tamamı 14.1.2014

Özkök ve Yalman'dan şok inkar

03.11.2014 19:23 Balyoz davasında Anayasa Mahkemesi'nin verdiği 'hak ihlali' kararı üzerine yeniden yargılama başladı. Duruşma, Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nce Anadolu Adalet Sarayı'ndaki 450 kişilik Şehit Hakan Kılıç Konferans Salo..
Tamamı 3.11.2014

Yabancı vakıflara suç duyurusu

02.12.2013 16:57 Sivil Toplum Kuruluşu Adalet Platformu, Türkiye'de faaliyet gösteren yabancı vakıflar hakkında, yasak olmasına karşın Türkiye'deki siyasi olaylara müdahale ettikleri gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu. Suç duyurusund..
Tamamı 2.12.2013

Düşünen adam da olacak mı?

19.06.2013 17:17 Taksim Gezi olayları 19 günlük bir süreç sonra polisin Gezi parkını boşaltmasıyla sona erdi. Ancak artçı gelişmeler sürüyor. İki gündür 'duran adam' eylemi gündemde. Hükümeti protesto eden ve Gezi eylemcilerine destek ..
Tamamı 19.6.2013

Fetö'ye 'La Casa de Papel' Darbesi

17.11.2021 10:44 Ankara'da, FETÖ soruşturması kapsamında Dışişleri Bakanlığında üst düzey görevli 53 örgüt mensubu ile bir 'mahrem imam', Dışişleri Bakanlığında aktif görev yaptığı anlaşılan bir Bylock kullanıcısından yola çıkılarak de..
Tamamı 15.11.2021

Şike Kumpası Yargısına dava

15.11.2021 15:27 İstanbul'da, Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığınca, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 'futbolda şike' kumpasında yer aldıkları gerekçesiyle 38 eski savcı ve hakim hakkında iddianame hazırlandı. 5 Kasım'daki gelişmeye g..
Tamamı 15.11.2021

Gülen'in Casuslarına 56 Yıl Hapis

15.11.2021 12:12 Ankara'da, eski MİT görevlisi istihbaratçı Enver Altaylı ile birlikte 3 sanığın 'FETÖ/PDY yöneticiliği', 'örgüt üyeliği', 'siyasi ve askeri casusluk' suçlamasıyla yargılandıkları davanın görülmesi sona erdi. Altaylı'ya..
Tamamı 15.11.2021

ABD Görevlisinin Hapsi Onandı

17.11.2021 11:12 İstanbul'da, ABD'nin İstanbul Başkonsolosluğu görevlisi Nazmi Mete Cantürk'e 'FETÖ'ye yardım' suçundan verilen 5 yıl hapis cezası istinaf incelemesini tamamlayan İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 27. Ceza Dairesi tarafın..
Tamamı 17.11.2021

Balyoz kumpasında 'Taraf' davası

15.11.2021 13:46 İstanbul'da, yeniden görülen ve 7 sanık hariç beraat kararıyla sonuçlanan 'Balyoz Planı' davasında bazı sanıklara kumpas kurulduğu iddiasına ilişkin haklarında dava açılan Taraf gazetesi yazarları Mehmet Baransu, Yasem..
Tamamı 17.11.2021

Fetö Yüksek Yargısı Yargılanıyor

17.11.2021 10:56 Ankara'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimi sonrasında görevlerinden ihraç edilen ve çıkarıldıkları mahkemelerce tutuklanan Anayasa Mahkemesi, Yargıtay, Danıştay, Hakimler Savcılar ..
Tamamı 17.11.2021

Kuleli: Gülen ve Doktorları davası

15.11.2021 15:15 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) lideri Fetullah Gülen ile 11 askeri doktorun, Kuleli Askeri Lisesi'nde eğitim gören 33 öğrenci hakkında sahte sağlık kurulu raporları düzenleye..
Tamamı 15.11.2021

Zirve Katliamı: Fetö Kumpası davası

16.11.2021 12:18 Malatya'da, biri Alman 3 kişinin öldürüldüğü Zirve Yayınevi cinayetlerine ilişkin soruşturma sırasında Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) çıkarları doğrultusunda yalan ifadeyle bazı kişilerin mağdur olmasına sebebiyet ..
Tamamı 16.11.2021

Darbede TRT İşgali davası

15.11.2021 15:23 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ), 15 Temmuz 2016'daki darbe girişiminde, Vodafone Park ile Ümraniye'deki Casper Plaza'nın pistine helikopterle asker indirilip, TRT'nin Ulus'taki yerleşkesi ve Digiturk bi..
Tamamı 15.11.2021

Ergenekon Yargısı Yargılanıyor

15.11.2021 12:53 Ankara'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) kumpas davalarından 'Ergenekon' davasına bakan 8 eski hakim ve savcının, 'suç uydurmak ve görevi kötüye kullanmak' suçlarından Yargıtay'da yargılanmalarına devam edildi. 1..
Tamamı 15.11.2021

Donanma Darbe davası

16.11.2021 12:14 Kocaeli'de, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimi sırasında Donanma Komutanlığındaki eylemlere ilişkin davada dosyaları ayrılan 6'sı tutuksuz, 13'ü firari 19 sanığın yargılanmasına devam edildi. ..
Tamamı 16.11.2021

Balıkesir: 17 sanıklı Darbe davası

15.11.2021 13:22 Balıkesir'de, FETÖ'nün 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimiyle ilgili açılan dava kapsamında 10'u tutuklu 17 sanığın yargılanmasına devam edildi. 3 Kasım'da Balıkesir 3. Ağır Ceza Mahkemesince görülen duruşmaya, tutuklu..
Tamamı 15.11.2021

Balıkesir: 6 sanıklı Darbe davası

15.11.2021 13:16 Balıkesir'de, Edremit ilçesindeki 19. Motorlu Piyade Tugay Komutanlığında FETÖ'nün darbe girişimi gecesi yaşananlarla ilgili 3'ü tutuklu 6 sanığın yargılanmasına devam edildi. 11 Ekim'de Balıkesir 2. Ağır Ceza Mahkeme..
Tamamı 15.11.2021

İstanbul Üniversitesi Fetö davası

15.11.2021 14:08 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) İstanbul Üniversitesi'ndeki akademik yapılanmasına ilişkin aralarında eski CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun başdanışmanı Fatih Gürsul'un da bulunduğu 10 sanığın, ..
Tamamı 15.11.2021

FETÖ Medya Yapılanması davası

15.11.2021 14:01 İstanbul'da, daha önce karara bağlanan 25 sanıklı FETÖ medya yapılanması davasının, 8 sanık yönünden Yargıtayca bozulmasının ardından yeniden görülmesine devam edildi. 26 Ekim'de İstanbul 25. Ağır Ceza Mahkemesi'nde y..
Tamamı 15.11.2021

Fetö MASAK Yapılanmasına 3 Hapis

15.11.2021 12:41 Ankara'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) Mali Suçları Araştırma Kurulu (MASAK) yapılanması kapsamında 8 sanığın yargılandığı davada 7 sanık için karar çıktı. 4 Kasım'da Ankara 16'ncı Ağır Ceza Mahkemesi'nde görül..
Tamamı 15.11.2021

13.08.2001'den beri ziyaretçi sayısı:
53.055.475