Tam
EskidenYeniye
 

Halisdemir'i Şehit Edenlere müebbet

Ankara'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimi sırasında Özel Kuvvetler Komutanlığını (ÖKK) ele geçirmek isteyen cuntacı general Semih Terzi'yi vurarak girişimin seyrini değiştiren Astsubay Ömer Halisdemir'in şehit edilmesine ilişkin 18 sanıklı davada sona yaklaşıldı. Esas hakkındaki mütalaasını açıklayan savcı, Halisdemir'in, Terzi'yi karargaha ulaşmadan öldürmesiyle Türkiye'nin yangın yerine dönmesini önlediğini belirtti. Bütün sanıkların 'anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs' suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapse çarptırılmalarını talep eden savcı, sanıklar Fatih Şahin ve Mihrali Atmaca'nın, şehit Astsubay Ömer Halisdemir'e yönelik 'nitelikli kasten adam öldürme' suçundan ayrıca birer kez daha ağırlaştırılmış müebbet hapse mahkum edilmelerini istedi. Savcı, Halisdemir'e ateş ettiği belirlenen sanık Hasan Aksoy için de 'kasten adam öldürmeye teşebbüs' suçundan 13 yıldan 20 yıla kadar ek hapis talebinde bulundu.

Önceki haber title=Sonraki haber

24.03.2018 15:25 Ankara'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimi sırasında Özel Kuvvetler Komutanlığını (ÖKK) ele geçirmek isteyen cuntacı general Semih Terzi'yi vurarak girişimin seyrini değiştiren Astsubay Ömer Halisdemir'in şehit edilmesine ilişkin 18 sanıklı davaya devam edildi.

19 Mart'ta  Ankara 14. Ağır Ceza Mahkemesince, Sincan Ceza ve İnfaz Kurumları Kampüsü'nün yanındaki salonda görülen duruşmaya tutuklu sanıklar ve avukatlarının yanı sıra şehit Halisdemir'in kardeşleri müdahiller Soner ve Savaş Halisdemir, olayda yaralanan Başçavuş İsmail Oğuz ile TBMM, Başbakanlık ve Milli Savunma Bakanlığının da arasında bulunduğu müştekilerin avukatları katıldı.

Mahkeme Başkanı Bayram Kantık, hazır bulunanların tutanağa geçirilmesinin ardından bazı sanıklara ilişkin dijital inceleme raporlarının dosyaya gönderildiğini bildirdi.

Ardından duruşmada hazır bulunan şehit Astsubay Halisdemir'in kızkardeşi Emel Yeşildal söz alarak, sanıklardan şikayetçi olduğunu ve davaya katılmak istediğini belirtti.

- Sanık Solmaz ile cemaat evinde kalan tanığın beyanı

Duruşmada daha sonra başka bir ilde hazır bulunan ve Ağrı'da sanıklardan Ali Solmaz hakkında verdiği ifadesi dava dosyasına gönderilen Erdal Dağgül ile telekonferans sistemi üzerinden bağlantı kurularak tanık olarak ifadesi alındı.

Solmaz'a ilişkin bildikleri sorulan Dağgül, 'Askeri okuldan tanıyorum. Ev arkadaşımdı. Hiçbir şekilde örgütle bağlantısı olduğunu düşünmüyorum.' dedi.

Başkan Kantık'ın, 'Cemaat olan yapıyla ilgisi var mıydı? Kaldığınız evin ilgisi var mıydı?' soruları üzerine Dağgül, 'Solmaz'ın ilgisi var mı bilmiyorum. Kaldığımız evin ilgisi yoktu.' iddiasında bulundu.

Bunun ardından Başkan Kantık, Dağgül'ün dosyaya gönderilen beyanını okudu.

Buna göre Dağgül, Ağrı'da alınan ifadesinde, 2013'te Ankara'da Jandarma Astsubay Okuluna başladığını, daha önce tanıdığı Mesut adlı kişinin de aynı okulda eğitim aldığını belirtti. Mesut'un hafta sonları Antalya'dan arayan bir öğretmenle yapacağı görüşmeye kendisini çağırdığını anlatan Dağgül, çarşı izninde bu kişiyle buluştuklarını ifade etti.

Bu kişinin eve çıkmak isteyip istemediklerini sorduğunu söyleyen Dağgül, 'Masraf olacağı için eve çıkmayacağımızı söyledik. 'Okuldan zaten iki kişi eve çıkacak, isterseniz onlarla kalabilirsiniz.' dedi.' beyanında bulundu.

Sonrasında Mersinli Ali, Konyalı Abdurrahman, Mesut ve kendisinin eve çıktıklarını, bu şahsın eve geldiğini, okulun nasıl gittiğini ve ihtiyaçlarını sorduğunu bildiren Dağgül, bir defa da daveti üzerine evine gidip yemek yediklerini anlattı.

Aynı kişinin, başka bir zaman Mahmut adlı biriyle kendi evlerine geldiğini ifade eden Dağgül, 'Mahmut isimli şahıs Fetullah Gülen ile ilgili sohbet verdi. 'Cemaatten size kötülük dokunmaz.' gibi söylemlerde bulundu.' dedi.

Başkan Kantık, 'Bu ifadenden ne anlaşılıyor? Cemaate bağlı evde dört arkadaş kaldığınızı, tanımadığınız kişilerin sohbet verdiğini, onların evine gidip, sohbetlere katıldığını anlıyoruz. Ne diyorsun?' diye sordu.

Dağgül, 'Evde kalırken bu şahsın bizimle sohbet vereceğinden haberimiz yoktu. Zaten bir defa falan geldi. Biz evine gitmek istemedik. Kimse bilmiyordu. Bilmiş olsalar oradaki arkadaşlar o evde kalmazdı. Ben de aynı şekilde kalmazdım.' dedi.

Kantık, 'Tanımadığın bir insan çıkıp geliyor, ev tutuyor, siz de eve çıkıyorsunuz. Bu çelişkiyi soruyorum. Asker insanlarsınız. İnsan tanımadığı bir kişinin tuttuğu eve çıkar mı? Daha dikkatli olmanız gerekmiyor mu?' sorularını yöneltti.

Dağgül, 'Bu şahsın eve gelmesinden rahatsız olduk. Evin örgüt evi, şahsın örgüt elemanı olduğunu bilmiyorduk. Ben zaten 2015'te kendi isteğimle istifa ettim.' diye konuştu.

Başkan Kantık, bunun üzerine, 'Önceki ifadende böyle demiyorsun. 'Eve gittik, sohbet ettik.' diyorsun.' ifadelerini kullandı.

Daha sonra salondaki kameralarla sanıklar daha yakından görüntülendi ve Dağgül, bahsettiği Ali Solmaz'ı teşhis etti.

Sanık Solmaz ise 'Dağgül ile jandarma okulunda tanıştık. Cemaat bağlantımız yok. Dört kişi eve çıktık. Israrla cemaat evi dediniz ama biz o evi kendi irademizle internetten tuttuk. Eve gelen şahsı da hatırlamıyorum.' diye konuştu.

- Sanıklara beyanları soruldu

Duruşmada ardından tanıklardan talepleri ve müdahillik istemine karşı beyanları soruldu.

Sanık Ali Güreli, her şeyi daha önce samimiyetle anlattığını ifade ederek, 'Buradaki herkesin elini vicdanına koymasını talep ediyorum. Ben koyuyorum. FETÖ ile ne benim ne eşimin ne sülalemin ne eşimin sülalesinin ilgisi yoktur. Uygun göreceğiniz adli kontrolle tahliyemi talep ediyorum.' dedi.

Sanık Erhan Almaz, 'Darbe karşıtı olduklarını, anayasal düzeni koruduklarını' iddia ederek, 'Yanlışımız yok. Bütün Türkiye'nin buraya gelip davayı takip etmesini istiyorum. Yandaş medyayla, yalan yanlış haberlerle davayı takip etmelerini istemiyorum.' diye konuştu.

'Mehmetçik, Afrin'de destan yazıyor'

Sanığın bu sözleri üzerine bazı izleyiciler, oturdukları yerden ayağa kalkarak, 'Sana mı soracağız? Kahraman Mehmetçik, Afrin'de destan yazıyor. Siz hepiniz hainsiniz.' diye bağırdı.

Sanıklardan Fatih Şahin, salonda gösterilecek güvenlik kamerası görüntüleri üzerinden savunmasını yapmak istediğini bildirerek, 'Cumhurbaşkanlığı ve Başbakanlığın taraf olduğu mahkemede, idare tarafından tayin olan kişilerce hazırlanan raporun idarenin hoşuna gitmemesi beklenemez. Onların baskısı ve kontrolü söz konusudur.' iddiasında bulundu.

Mahkeme Başkanı Kantık, bunun üzerine 'Bilirkişi heyetini mahkeme belirler. Çarpıtmayın. İdarenin bilirkişi atadığı falan yok.' dedi.

Şahin'in kimi sözlerine bazı izleyiciler tepki gösterdi.

Sanıklardan Mihrali Atmaca da 'Darbeye karşı gösterdiğim mücadelenin ortada olduğunu düşünüyorum.' dedi ve tahliye talebinde bulundu.

Avukata 'tehdit' tepkisi

Sanıkların tahliye taleplerinin alınmasının ardından sanık avukatlarına söz verildi.

Avukat Emir Yakın, 'Beyanlarımı tekrar ediyorum. Kamera görüntülerinde bu timin darbeyle mücadele ettiği belli. Tahliye talep edemiyoruz. Kabul etseniz nasıl burdan çıkarsınız, bilemiyorum.' şeklinde konuştu.

Salondaki bazı 15 Temmuz gazileri ile şehit yakınları, avukatın bu sözlerine tepki göstererek, 'Mahkemeyi tehdit ediyorsun.' dedi.

MAHKEME BAŞKANI: SANIKLARIN YAPTIKLARI SAYGISIZLIK

Tepkilerin artması üzerine Başkan Kantık, yapılanların kendisine, heyetine, mahkemeye ve Türkiye Cumhuriyeti'ne saygısızlık olduğunu söyledi ve duruşmaya ara verdi.

Duruşmaya verilen aranın ardından sanık avukatlarının tahliyeye ilişkin beyanlarının alınmasına devam edildi.

Halisdemir ailesinin avukatı Tuğba Sağlam Eker, sanıklardan Fatih Şahin'in şehit Ömer Halisdemir'e 11 el ateş ettiğini belirterek, 'Bilirkişi raporunda dakika dakika neler yaptığı sabit. Ömer Halisdemir, darbeyi önlemek için canını feda etmiştir ve o gecenin en büyük kahramanlarından biridir. Sanıklar buraya tesadüfen gelmiş değillerdir. Hain Semih Terzi ile beraber gelmişlerdir.' diye konuştu.

Müdahil Başbakanlığın avukatı Alaaddin Varol, 'Fatih Şahin'in, kontrollü darbe tarzı beyanlarını kabul etmiyoruz. Hukuk kurulları dahilinde belirlenen bilirkişilerin başkanlık tarafından baskı altına alındığını kabul etmiyoruz.' beyanında bulundu.

Müdahil TBMM'nin avukatı Sinan Kılıçkaya, 'Buradaki tim, Semih Terzi ile uçakla Ankara'ya gelerek suçun maddi unsurunu gerçekleştirmişlerdir.' dedi.

Daha sonra sanıklardan, geçmişte ÖKK'de görev yapan ve Sivas'ta alınan beyanları delil olarak dosyaya gönderilen Abdülsettar Çavdaroğlu'nun, şehir dışında hazır bulunduğu adliyeden telekonferans sistemiyle tanık olarak beyanı alındı.

Sanıklardan Mehmet Bilge'yi tanıdığını bildiren Çavdaroğlu, '2010'da Yasin kod adlı FETÖ'cü beni Bilge ile tanıştırdı. 3-4 sefer Mehmet Bilge ile evlere gidip geldik. Samimiyetim, dostluğum yoktu. Ara ara görüşüyorduk. En son Nisan 2015'te gördüm. Ondan sonra FETÖ ile irtibatımı kestiğim için bağlantısı olup olmadığını bilmiyorum. Ama 2010-2014 arasında örgütle görüştüğünü biliyorum.' diye konuştu.

Çavdaroğlu, Mahkeme Başkanı Bayram Kantık'ın sorusu üzerine, 'Kaldıkları evlerin FETÖ ile bağlantısı bulunduğunu' ifade ederek, hafta sonları 'Yasin' kod adlı öğretmenin evine sohbete çağırdığını, buraya giden 3-4 kişi arasında Bilge'nin de bulunduğunu anlattı.

Kendisinin kod isminin 'Selim', Bilge'in kod adının ise 'Hamit' olduğunu belirten Çavdaroğlu'ndan, Mehmet Bilge'yi teşhis etmesi istendi. Tanık, duruşma salonundaki kamerayla yakın çekim gösterilen sanıklar arasından Bilge'yi teşhis etti.

MÜTALAA: 18 MÜEBBET TALEBİ

Cumhuriyet Savcısı Mustafa Manga'nın esas hakkındaki savunmasını açıklamasının ardından duruşmaya bir süre ara verildi. Duruşmanın öğleden önce görülen kısmında esas hakkındaki mütalaasını açıklayan Cumhuriyet Savcısı Mustafa Manga, bütün sanıkların 'anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs' suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapse çarptırılmalarını talep etti.

Sanıklar Fatih Şahin ve Mihrali Atmaca'nın, şehit Astsubay Ömer Halisdemir'e yönelik 'nitelikli kasten adam öldürme' suçundan ayrıca birer kez daha ağırlaştırılmış müebbet hapse mahkum edilmelerini isteyen Manga, Halisdemir'e ateş ettiği belirlenen sanık Hasan Aksoy için de 'kasten adam öldürmeye teşebbüs' suçundan 13 yıldan 20 yıla kadar hapis talebinde bulundu.

Esas Hakkındaki Görüşte, FETÖ/PDY'nin, üyelerinin uğrunda zorluklara katlanabildiği, fedakarlıkta bulunduğu, amacına yönelik bir şeyler yapabildiği inanç ve ideoloji sistemi olduğu belirtildi.

Örgüt kadrolarının sızdığı devletin güvenlik kurumlarının silahlı olduğuna ve bu silahları kullanma yetkisi bulunduğuna işaret edilen görüşte, örgüt üyelerinin mutlak itaat ve cennete kavuşacakları saikiyle hareket ederek, devlet içinde suikast benzeri hareketlere başvurdukları bildirildi.

Örgüt mensuplarının, 15 Temmuz 2016'da darbe teşebbüsünde bulundukları anımsatılan görüşte, Genelkurmay Başkanlığını ele geçiren TSK'ye sızmış örgüt mensuplarının, sözde sıkıyönetim emri ve eklerindeki direktifleri Özel Kuvvetler Komutanlığına (ÖKK) ilettiği, sözde atama listesinde tuğgeneral Semih Terzi'nin 1. Özel Kuvvet Tugay Komutanlığından ÖKK'ye atandığı ifade edildi.

Başka davalarda yargılanan eski kurmay albay Ümit Bak, eski albay Murat Aydın ve eski kurmay yarbay Mehmet Ali Çelik'in kararlara uyulması konusunda mutabık kaldıkları bildirilen görüşte, bu kişilerin darbe teşebbüsü içinde yer almayan ÖKK personelini de eyleme katılmaya iknaya çalıştığı, bu sırada Harekat Merkezi vardiya amiri Turgay Usanmaz ile Nedim Şahin, Muzaffer Han ve Şenol Soylu'nun tam teçhizatlı ve silahlı olarak hazır bulundukları ve eyleme katılmayan diğer personele silah doğrulttukları anlatıldı.

Görüşte, karargaha telefonla ulaşan dönemin Özel Kuvvetler Komutanı Zekai Aksakallı'nın, Bak'ı, sıkıyönetim emirleri ve eklerinin geçersiz ve komutanın halen kendisi olduğu yönünde iknaya çalıştığı ancak Bak'ın, 'Elimde emir var. Yeni komutan Semih Terzi.' diyerek Aksakallı ile tartıştığı ve telefonu kapattığı kaydedildi.

'Vatansever bir asker refleksiyle...'

Darbecilerin karargahın kontrolünü ele geçirmeleri üzerine Aksakallı'nın, karargahtaki Astsubay Başçavuş Halisdemir'i arayarak, 'Terzi'nin darbeye teşebbüs eyleminin içinde yer alan vatan haini olduğunu, kesinlikle karargahın komutasını ona bırakmamasını emrettiğini ve bu işin sonunda şehadet olduğunu' söylediği aktarılan görüşte, Halisdemir'in de vatansever bir asker refleksiyle hiçbir şekilde sorgulamadan emre 'Emredersiniz komutanım.' diye cevap verdiğine işaret edildi.

Halisdemir'in, Semih Terzi ve beraberindeki darbeye teşebbüs eyleminde yer alan ekibin gelmesinin ardından, ÖKK'nin yönetimini darbecilere teslim etmemek adına Terzi'yi vurduğu hatırlatılan görüşte, Halisdemir'in, karargahın girişine göre sağda bulunan ağaçlık alana doğru kaçmaya başladığı, bu sırada sanık eski binbaşı Fatih Şahin'in Halisdemir'e kısa mesafeden 11-12 el ateş ettiği kaydedildi.

Görüşte, sanık Hasan Aksoy'un da Şahin'in beşinci ve on birinci atışlarının ardından birer kez olmak üzere iki el ateş ettiği, yaralanan Halisdemir'in ağaçların arasına düştüğü anlatıldı.

Bu sırada bazı askerler ile sanık Hüseyin Oğuz'un Terzi'ye müdahale etmeye çalıştıkları, bazı tim personelinin ise Halisdemir'i sürükleyerek, karargah binasının giriş kapısının sağ tarafındaki alana yatırdıkları, olay yerine ambulans geldiği, Halisdemir'in nabzının çok hafif attığı ve durumunun ağır olduğunun belirlendiği, bu sırada darbeye teşebbüs eyleminde yer alan sanık Mihrali Atmaca'nın da görevlileri yanından uzaklaştırıp, henüz hayatta olan Halisdemir'e iki el ateş ettiği vurgulandı.

'Tüm Türk halkı Halisdemir'e minnet borçludur'

'Yurtta Sulh Konseyi' adlı yasa dışı oluşumca darbede en aktif rolü oynayacak ÖKK'ye komutan olarak atanan Terzi'nin karargaha ulaşması, ardından tüm Türkiye'deki ÖKK'ye ait birliklere sözde darbe direktifi kapsamında emir vermesi halinde ÖKK personelinin topyekun olarak kendi askerine, polisine ve hatta insanına karşı savaşmasının, domino taşı etkisiyle iç savaşın çıkması ve sayıları 10 bini bulan şehidin verilmesi ihtimalinin doğacağına işaret edilen görüşte, şu değerlendirmelerde bulunuldu:

'Hatta bu kapsamda konvansiyonel olmayan harekat yani 'gayrinizami harp' adı altında ülkenin işgali vs. bahanesiyle tüm Türkiye'de nüve birlikleri olan milis güçleri komuta etmek ve kaos çıkarmak için kullanılabilecektir. Yani burada ifade edilmek istenen şudur: Şehit Ömer Halisdemir'in, sözde darbe emirleri kapsamında ataması yapılan Semih Terzi'yi karargaha ulaşmadan öldürmesiyle Türkiye'nin yangın yerine dönmesini, bir anlamda darbeye karşı verilen savaşta Çanakkale Savaşı kahramanı Seyit Onbaşı'nın düşman kuvvetlerinin birleşik filosunun en büyük gemisi olan Queen Elizabeth'i batırarak, savaşın seyrini değiştirmesi, dolayısıyla düşman donanmasının çöküş yaşaması gibi bir etki doğurmuştur.

Tüm Türk halkının şehit Ömer Halisdemir'e minnet borcu olduğu tartışmasız bir gerçektir.'

'İnsan evine mermi sürülmüş silahla girmez'

Görüşte, sanıkların ÖKK'ye intikallerine ilişkin, 'Orası bizim evimizdi. Evimize gitmemiz kadar doğal bir şey yoktu.' şeklinde açıklamalarda bulunduklarına işaret edilerek, 'Ancak bir insan evine giderken elinde ağzına mermi sürülmüş silahla girmez. Sanıkların işgale giden bir birlik gibi ellerinde ağzında mermi bulunan silahlarla gitmelerinin mantıklı açıklaması, darbe teşebbüsü kapsamında karargahı işgale gitmeleri ve karşılarına engel çıkması halinde çatışmayı göze aldıklarıyla açıklanabilecektir.' ifadeleri kullanıldı.

Olay günü müdahil İsmail Oğuz'un yaralandığı alan ile sanıkların bulunduğu alan arasında kuş uçuşu bin 500 metre bulunduğu belirtilerek, sanıkların bulunduğu yer ile Oğuz'un yaralandığı alan arasında, tepeler nedeniyle görüş imkanı olmadığı kaydedildi.

Görüşte, bu bilgiler ışığında sanıkların Oğuz'u kasten öldürmeye kalkışma suçunu işlediklerine dair delil bulunmadığı bildirildi.

Savcının talep ettiği cezalar

Savcı Manga, bütün sanıkların 'anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs' suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapse çarptırılmalarını talep etti.

Sanıklar Fatih Şahin ve Mihrali Atmaca'nın, şehit Astsubay Ömer Halisdemir'e yönelik 'nitelikli kasten öldürme' suçundan ayrıca birer kez daha ağırlaştırılmış müebbet hapse mahkum edilmelerini isteyen Manga, Halisdemir'e ateş ettiği belirlenen sanık Hasan Aksoy'un ise 'kasten öldürmeye teşebbüs' suçundan 13 yıldan 20 yıla kadar hapsi talebinde bulundu.

Olay günü eski albay Ümit Bak'ı teslim almaya giden Mihrali Atmaca ve İsmail Çınar'ın, tam teçhizatlı ve silahlı halde kendilerine engel olan maktul Nedim Şahin'e karşı 'kasten öldürme' suçundan cezalandırılmalarının istendiğine dikkati çeken Manga, sanıkların eylemi meşru müdafaa sınırlarında kaldığından beraatlerini talep etti.

Manga, İsmail Oğuz'a yönelik 'kasten öldürmeye teşebbüs' suçundan cezalandırılmaları istenen sanıkların, bu suçtan mahkumiyetleri için yeterli delil bulunmadığından beraatlerini istedi.

DURUŞMA 9 NİSAN'A ERTELENDİ

Mahkeme Başkanı Kantık, sonrasında ara kararları açıkladı.

Buna göre, sanıklar ve avukatlarına esas hakkındaki savunmalarını yapmaları için süre verilerek duruşma 9-13 Nisan 2018'e ertelendi.

Mahkeme ayrıca, sanıkların tutukluluk halinin de devamına hükmetti.

Paralel yapı-15 Temmuz (2016)-03 Eylül (2016) 'Ankara 18 sanık ÖKK Darbe Yapılanması' davası
Paralel yapı-TSK'daki Fetö'cülerin 15 Temmuz askeri darbe girişimi ile bağlantısının delilleri

(24 Mart 2018, 15:25)

HABERLE İLGİLİ ŞİKAYET, DÜZELTME GİBİ TALEPLERİNİZİ İLETMEK İÇİN TIKLAYIN

HABERLE BAĞLANTILI OLABİLECEK LİNKLER:

PARALEL YAPI KONULU HABER GRUPLARINDAN KISA BİR BÖLÜM: (TÜMÜ ve LİNKLER İÇİN TIKLAYIN)  
Paralel Yapıya yönelik hemen hemen tüm operasyonlar ve açılan davalar
Paralel yapıya açılan ve sonuçlanan davalar
Paralel yapı ve diğer kurum kuruluşlarla bağlantıları
Başbakan Erdoğan'ın paralel yapıyla ilgili açıklamaları
Paralel yapı-Abdullah Gül
Paralel yapı-Taksim Gezi Parkı olayları bağlantısı
Paralel yapı-Çeşitli davalardaki kumpaslar
Paralel yapı-Ergenekon
Paralel yapı-Behçet Oktay intiharı
Paralel yapı-Hablemitoğlu cinayeti
Paralel yapı-Üzeyir Garih cinayeti
Paralel yapı-Cevzet Soysal cinayeti
Paralel yapı-Gaffar Okkan cinayeti
Paralel yapı-Paris cinayetleri
Paralel yapı-Haydar Meriç cinayeti
Paralel yapı-15 Temmuz (2016) 'TSK'daki Fetö'cülerin darbe girişimine açılan davalar'
Paralel yapı-Fenerbahçe/Şike soruşturması
Paralel yapı-Ses kayıtları
Paralel yapı-Hanefi Avcı'nın cemaat iddiaları
Paralel yapı-Sabri Uzun'un cemaat iddiaları
Paralel yapı-28 Şubat süreci
Paralel yapı-Kaset olaylarıyla bağlantısı
Paralel yapı-Rusya Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov suikasti
Paralel yapı-1990 Uğur Mumcu vd. Laiklik suikastleri soruşturmasında kumpas
Paralel yapı-TSK'daki Fetö'cülerin 15 Temmuz askeri darbe girişimi ile bağlantısının delilleri
Paralel yapı-15 Temmuz askeri darbe girişimindeki rollerini saptırma gayretleri
Paralel yapı-Yargılandıkları davalarda Fetö'nün terör örgütü olduğunu kabul etmeyen sanıklar
Paralel yapıya karşı devlet kurumlarının attığı adımlar
Paralel yapı-Deşifreyi ve soruşturmaları engelleme çabaları
Paralel yapı-Kamikaze tahliye girişimleri
Paralel yapı-Teslim olmayıp saklanan ya da yurtdışına firar eden şüpheliler
Paralel yapıya dair hukuki deliller
Paralel yapı mensuplarından gelen itiraflar
Paralel yapı-Suç duyuruları
Paralel yapı-Abdullah Harun
Paralel yapı-Dış ülke bağlantıları
Paralel yapı-Vatana ihanet
Paralel yapı-Misyonerlik/Dinlerarası Diyalog Bağlantıları
Paralel yapı-İslami açıdan sapkın görüşleri
Paralel yapı-Fetullah Gülen'in bedduaları
Paralel yapı-Örgüt mensuplarının intiharları
Paralel yapı konulu kitaplar
Paralel yapı konulu filmler
Paralel yapı bahanesiyle kontrgerilla yapılanmalarının gözden kaçırılma çabaları ... (TÜMÜ ve LİNKLER İÇİN TIKLAYIN)

http://www.kontrgerilla.com/mnsetgoster.asp?haber_no=12670    yazdır/print

ŞOK! TSK'daki Fetö'den darbe

15.07.2016 22:46 Türkiye, 15 Temmuz saat 22:00'den beri şok dakikalar yaşıyor.. İlk önce Jandarmadan bazı birliklerin İstanbul'un iki yakasını birbirine bağlayan köprüleri tanklarla ulaşıma kapattığı haberleri geldi. İlerleyen dakikala..
Tamamı 15.7.2016

İşte çılgınlıklarının nedeni

17.07.2016 14:13 TSK'daki Fetö'cülerin darbe girişimi "çılgınca" ve "gözü dönmüş" olarak değerlendiriliyor. Bir çok detay bu değerlendirmeye yol açıyor. Örneğin Meclis'in bombalanması.. Örneğin TRT'yi ele geçirirken canlı yayında darbe..
Tamamı 17.07.2016

İşte Paralel'in 81 il imamı

20.01.2015 21:02 Fetullah Gülen cemaatinin Marmara bölge imamı ile birlikte 8 il imamı olduğu iddia edildi. Bu isimlerin fotoğraflı özgeçmişleri yayınlandı. Bu imamların bir devlet memuru gibi terfi alarak kademe kademe yükseldiği iddia ediliyor..
Tamamı 20.01.2015

Paralel'e de Ergenekon'a da hayır

11.03.2014 14:52 Türkiye'de dün yargıda şiddetli bir deprem yaşandı. Daha önce benzeri yaşanmayan bu depremin merkez üssü, Ergenekon davasına bakan özel yetkili İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi oldu. Ergenekon davasına bakan İstanbul ..
Tamamı 11.3.2014

Büyükanıt: Huzurum kalmadı!

19.12.2015 23:00 Abdullah HARUN / kontrgerilla.com - 27 Nisan e-muhtırası soruşturmasında 'şüpheli' olarak sorgulanan dönemin Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt'ın ifadesi ortaya çıktı. Kontrgerilla.com'un ulaştığı iki sayfalık ifaded..
Tamamı 19.12.2015

Fehmi Koru sitemize taş attı

12.10.2015 19:46 Maişet derdi nedeniyle yaklaşık 1 yıldır günlük yerine haftalık haber girişine geçmek zorunda kaldık. Dikkat edenler bunu farketmiştir. Saatlerdir süren bu haftalık haber girişini de az önce tamamlamış ve internet..
Tamamı 12.10.2015

Şok!!! Savcı Öz yurtdışına kaçtı

18.08.2015 20:19 HSYK tarafından haklarında terör örgütü üyeliği suçlamasıyla soruşturma başlatılan, ardından mahkemece yakalama kararı çıkarılan savcılar Zekeriya Öz ve Celal Kara'nın yurtdışına kaçtıkları ortaya çıktı. Mahkeme eski s..
Tamamı 18.08.2015

Balyoz Planı gerçek: 7 beraate itiraz

09.10.2016 13:55 Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, Orgeneral Çetin Doğan'ın da aralarında bulunduğu 7 sanığın beraat kararının bozulması yönünde görüş bildirdi. 6 Ekim'de yaşanan gelişmeye göre, Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı adına B..
Tamamı 9.10.2016

Belgesel: Gezi'nin ardındakiler

24.06.2013 11:20 Taksim Gezi olaylarına katılanlar.. Haber, açıklama ve attıkları twitlerle destek verenler.. 'Çapulcu' olduklarını açıkça belirtenler.. 'Mesele Gezi değil sen hala anlamadın mı?' diyerek hükümeti bir ayaklanma ile devirmeye destek verenler..
Tamamı 24.06.2013

7 sanıklı Balyoz davası kapandı mı?

16.12.2018 11:00 İstanbul'da, Fetö yargısının etkin olduğu dönemde açılan ve 237 sanığın müebbet hapse mahkum edildiği, Fetö ile mücadelenin başlamasının ardından davanın kumpas olduğuna dair somut delillerin ortaya çıkması üzerine..
Tamamı 16.12.2018

Humeyni planı suya düştü

08.11.2014 13:58 Yıllardır ABD'de yaşayan Türk vatandaşı Fetullah Gülen'in Türkiye'ye dönmekten kesinlikle vazgeçtiği ileri sürülüyor. Gülen cemaatinin liderliğini yapan Fetullah Gülen, kendisine DGM tarafından dava açılmadan hemen önc..
Tamamı 8.11.2014

Gülen: 28 Şubat MGK'sı sevaptı

01.11.2014 17:35 Erdoğan'ın ilk kez 'Cumhurbaşkanı' sıfatıyla başkanlık ettiği Ekim ayı MGK toplantısı 10 saati aşarak en uzun MGK rekorunu kırdı. 28 Şubat süreci kararlarının alındığı MGK toplantısı ise 8 saat sürmüştü. MGK'da paralel..
Tamamı 1.11.2014

Ayrıntılarıyla 7 Şubat krizi

08.02.2014 15:18 Tarih: 7 Şubat 2012.. Ankara, Cumhuriyet tarihinde benzeri görülmemiş bir olayla sarsıldı. MİT Müsteşarı Hakan Fidan dahil 5 MİT yöneticisi hakkında savcılık tarafından yakalama kararı çıkartıldı.. Sabah gazetesinden A..
Tamamı 8.2.2014

Beddua etti, suç duyurusu yağdı

27.01.2014 13:03 Fetullah Gülen'in avukatı: Psikolojik harekâtta yeni aşamaya geçildi.. Fetullah Gülen Hocaefendi'nin avukatı Nurullah Albayrak, müvekkili hakkında ortaya atılan iftiraların suç duyurusu şeklinde yargıya taşınması suret..
Tamamı 27.1.2014

Paralel Yapı = P2 Locası

14.01.2014 15:48 Gülen cemaatinin lideri Fethullah Gülen'in paralel yapıyı uzaktan yönetmek için yaptığı telefon görüşmeleri bugün internette yayınlandı. (1) Görüşmelerde Gülen'in, bir dini cemaat liderinin ötesine geçerek siyaset..
Tamamı 14.1.2014

Özkök ve Yalman'dan şok inkar

03.11.2014 19:23 Balyoz davasında Anayasa Mahkemesi'nin verdiği 'hak ihlali' kararı üzerine yeniden yargılama başladı. Duruşma, Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nce Anadolu Adalet Sarayı'ndaki 450 kişilik Şehit Hakan Kılıç Konferans Salo..
Tamamı 3.11.2014

Yabancı vakıflara suç duyurusu

02.12.2013 16:57 Sivil Toplum Kuruluşu Adalet Platformu, Türkiye'de faaliyet gösteren yabancı vakıflar hakkında, yasak olmasına karşın Türkiye'deki siyasi olaylara müdahale ettikleri gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu. Suç duyurusund..
Tamamı 2.12.2013

Düşünen adam da olacak mı?

19.06.2013 17:17 Taksim Gezi olayları 19 günlük bir süreç sonra polisin Gezi parkını boşaltmasıyla sona erdi. Ancak artçı gelişmeler sürüyor. İki gündür 'duran adam' eylemi gündemde. Hükümeti protesto eden ve Gezi eylemcilerine destek ..
Tamamı 19.6.2013

Fetö'nün Şok Mangasına dava

21.11.2022 14:22 Ankara'da, Cumhuriyet Başsavcılığı, FETÖ'cü olmayan askeri öğrencilerin "şok mangası" yöntemiyle fiziki ve psikolojik şiddet uygulayarak okulu bırakmalarına neden oldukları ileri sürülen 8 eski asker hakkında "işkence ..
Tamamı 21.11.2022

Kara Kuvvetleri: 80 Müebbet Onandı

29.11.2022 10:33 Ankara'da, FETÖ'nün darbe girişimi sırasında Kara Kuvvetleri Komutanlığı (KKK) karargahında yaşanan olaylara ilişkin aralarında 4 eski generalin de bulunduğu 132 sanıklı dava dosyasının istinaf incelemesi tamamlandı..
Tamamı 29.11.2022

Kars: 12 Müebbetin Gerekçesi

30.11.2022 13:13 Kars'ta, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimine katıldıkları ve örgütün kentteki sözde 'ana komuta kademesi'nde yer aldıkları iddia edilen, aralarında örgütün sözde 'sıkıyönetim komutanı' ve dönemin 14. Me..
Tamamı 30.11.2022

Yakalanan İlk Darbeciye Müebbet

29.11.2022 11:03 Bursa'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz hain darbe girişimi sırasında Bursa'da sözde 'sıkıyönetim komutanı' olmayı beklerken 'yakalanan ilk darbeci' olan dönemin İl Jandarma Komutanı Yurdakul Akkuş'un da..
Tamamı 29.11.2022

Darbeci Yaver'in Müebbeti Onandı

29.11.2022 10:43 Ankara'da, FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişimi akşamı Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan'ın kaldığı oteli darbecilere bildirdiği belirlenen eski başyaver Ali Yazıcı'ya verilen ağırlaştırılmış müebbet ile eski Dalaman Deni..
Tamamı 29.11.2022

Çatı Davada Müebbetler Değişmedi

29.11.2022 10:22 Ankara'da, Yargıtay'ın 15 Temmuz darbe girişiminden önce açılan FETÖ çatı davasında, örgütün tepe yöneticileri eski Samanyolu Yayın Grubu Başkanı Hidayet Karaca, eski milletvekili İlhan İşbilen, keski Zaman Gazetesi İm..
Tamamı 29.11.2022

Askeri Hakimlere Müebbet Onandı

02.12.2022 09:55 Ankara'da, Yargıtay 3. Ceza Dairesi, Ankara 25. Ağır Ceza Mahkemesince FETÖ'nün darbe girişiminde yer alan dönemin Genelkurmay Başkanlığı adli müşavirleri Hayrettin Kaldırım ve Muharrem Köse'nin de aralarında bulundu..
Tamamı 2.12.2022

Poyrazköy Kumpası: 1. Dava Başladı

28.11.2022 13:39 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün "Poyrazköy'de ele geçirilen mühimmat, Kafes eylem planı, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD), Amirallere Suikast" gibi davalardaki usulsüzlüklere ilişkin polis mem..
Tamamı 28.11.2022

Poyrazköy Kumpası: 2. Dava Yargıya

28.11.2022 15:42 İstanbul'da, kamuoyunda 'Poyrazköy davası' olarak bilinen dava ve soruşturmalarda görev alan 48 eski hakim ve savcı hakkında 'gizliliği ihlal', 'iftira', 'suç delillerini yok etme', 'kişisel verileri hukuka aykırı olar..
Tamamı 28.11.2022

1985'teki Sınav Hırsızlığına Dava

02.12.2022 12:37 Ankara'da, FETÖ irtibatı nedeniyle hakkında dava açılan eski Albay Cengiz C.'nin, 1985'te yapılan askeri lisesi sınav sorularını, 'örgüt abisi' aracılığıyla önceden aldığını itiraf etmesi, verdiği bilgilerin doğru çı..
Tamamı 2.12.2022

Pinhan Restaurant'a 9 Hapis

30.11.2022 12:08 İstanbul'da, Fetullah Gülen liderliğindeki terör örgütü (Fetö) adına faaliyetlerde bulunulduğu gerekçesiyle kayyum atanan örgütün karargahı konumundaki Maltepe Pinhan Restoran yapılanmasına dair 45 sanıklı davaya devam..
Tamamı 30.11.2022

Zırhlı Tugay Darbe davası

30.11.2022 12:40 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimine ilişkin aralarında muvazzafların da bulunduğu 28'si tutuklu 138 askerin 'kamu malına zarar verme' suçundan altışar yıl ile 'Anayasal düzeni ort..
Tamamı 30.11.2022

Darbede Valilik İşgali davası

30.11.2022 12:29 İstanbul'da, FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişiminde İstanbul Valiliğinin işgalini konu alan 90 sanıklı davada ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası Yargıtay tarafından bozulan eski Yarbay Recep Karaçam'ın yeniden yargılan..
Tamamı 30.11.2022

Donanma Darbe davası

28.11.2022 13:24 Kocaeli'de, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimi sırasında Donanma Komutanlığındaki eylemlere ilişkin davada dosyaları ayrılan 6'sı tutuksuz, 13'ü firari 19 sanığın yargılanmasına devam edildi..
Tamamı 28.11.2022

Adana Yasadışı Dinleme davası

21.11.2022 12:10 Adana'da, Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) üyeliğinden hüküm giyen eski İl Emniyet Müdürü Ahmet Zeki Gürkan ile terörden sorumlu emniyet müdür yardımcısı İsmail Bilgin'in, Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) mensubunu yasa ..
Tamamı 21.11.2022

Tır Kumpası Organizatörleri davası

21.11.2022 11:57 Adana ve Hatay'da MİT tırlarının durdurulması ve aranmasını organize ettikleri gerekçesiyle haklarında 2'şer kez ağırlaştırılmış müebbet ve 50 yıl 5'er ay hapis cezası istemiyle dava açılan Fetullahçı Terör Örgütü'nün ..
Tamamı 21.11.2022

13.08.2001'den beri ziyaretçi sayısı:
62.655.260