Tam
EskidenYeniye
 

Dosya gaspı ve Haberal cezası yargıda kaosa yol açar

Diğer bir mahkemenin elindeki dava dosyasına el koymaya kalkarak, hatta aslını bile beklemeden CD kopyası üzerinden ve diğer mahkemenin muvafakatını da almadan karar vererek Erzincan Başsavcısı Cihaner´i serbest bırakan Yargıtay 11. Ceza Dairesi, hukuk tanımazlığa yeni bir yol ekledi. Yargıtay, hukukçuların ´yetki gaspı´ olarak nitelediği kararıyla Türk hukuk sisteminde paralel yargılama sürecini başlattı. Artık baktığı davada istediği sonuca ulaşamayacağını anlayan sanık avukatları, dosyanın fotokopisiyle başka bir mahkemede eşzamanlı bir yargılama süreci başlatabilecek, yani fotokopiyi alan yargılamayı başlatır.

Önceki haber title=Sonraki haber

Dosya gaspı ve Haberal cezası yargıda kaosa yol açar

Diğer bir mahkemenin elindeki dava dosyasına el koymaya kalkarak, hatta aslını bile beklemeden CD kopyası üzerinden ve diğer mahkemenin muvafakatını da almadan karar vererek Erzincan Başsavcısı Cihaner´i serbest bırakan Yargıtay 11. Ceza Dairesi, hukuk tanımazlığa yeni bir yol ekledi. Yargıtay, hukukçuların ´yetki gaspı´ olarak nitelediği kararıyla Türk hukuk sisteminde paralel yargılama sürecini başlattı. Artık baktığı davada istediği sonuca ulaşamayacağını anlayan sanık avukatları, dosyanın fotokopisiyle başka bir mahkemede eşzamanlı bir yargılama süreci başlatabilecek, yani fotokopiyi alan yargılamayı başlatır.

Ergenekon tutuklusu Prof. Dr. Mehmet Haberal´ı tahliye etmedikleri için 9 hakime tazminat cezası veren Yargıtay´ın fotokopi dosya üzerinden Erzincan Başsavcısı İlhan Cihaner´le birlikte terör örgütü üyesi olmaktan tutuklu 10 sanığı salıvermesi, Türk hukuk tarihindeki skandallara bir yenisini ekledi. Yargıtay´ın ´millete ve siyasete komplo´ davasının bütün sanıklarını tahliye etmesiyle internete düşen ses kaydındaki Cihaner´i kurtarma operasyonu da doğrulanmış oldu. Yüksek Mahkeme´nin imza attığı skandal bununla da kalmadı. ´Dava dosyasının aslının duruşmada bulunması gerekir´ ilkesini yok sayarak sanık avukatlarının mahkemeye sunduğu fotokopi niteliğindeki CD´ler üzerinden karar veren Yargıtay, Cihaner dosyasını elinde bulunduran İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi´nin yetkisini gasp ettiği gibi hukukun çiğnenmesi adına yeni bir yol da açmış oldu. Artık baktığı davada istediği sonuca ulaşamayacağını anlayan sanık avukatları, dosyanın fotokopisiyle başka bir mahkemede eşzamanlı bir yargılama süreci başlatabilecek. Hukukçular, yargı düzenini alt üst edecek bu türden uygulamalara imkân tanıyan Yargıtay kararına sert tepki gösterdi.

Onbinlerce tutuklu için örnek teşkil edecek

Mazlum-Der İstanbul Şube Başkanı Avukat Cihat Gökdemir, Ergenekon tutuklusu Haberal´ı tahliye etmeyen hâkimlere verilen tazminat cezasını Yargıtay verdiği kararlarla hâkim ve savcıların hukuk güvenliğini ortadan kaldırdı şeklinde değerlendirdi. Gökdemir, 9 hakimi tazminat ödemeye mahkum etmenin cezaevlerinde bulunan binlerce tutuklu için örnek teşkil edeceğini vurguladı. Hakim ve savcıların artık kendi görüşlerine göre karar veremeyeceğini belirten Gökdemir, Yargıtay´ın hukuki görüşüne, hatta ağırlıklı siyasi görüşüne göre karar vermek zorunda kalacaklar bundan sonra dedi. Bu nedenle hem şahısların hem kurumların herhangi bir hukuki güvenliğinin kalmadığını ifade eden Gökdemir, Yargıtay´ın CD üzerinden karar vermesiyle ilgili şunları söyledi: Yargıtay hukuku ezdi. Bundan sonraki tüm hukuki tartışmalarda sanık avukatları, ayrı bir hukuki süreç başlatarak dosyalarının Yargıtay´a taşınmasını talep edebilir hale geldiler.

Fotokopiyi alan yargılama yapar

Demokrat Yargı Derneği Başkanı Orhan Gazi Ertekin, Yargıtay 11. Ceza Dairesi´nin CD üzerinden verdiği kararın hukuk sistemi açısından ortaya çıkardığı tehlikeye dikkat çekti. 11. Ceza Dairesi´nin dosyanın bulunduğu İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi´nin görüşünü almadan karar verdiğini belirten Ertekin, Bugünden itibaren paralel yargılama süreci başlamıştır. Karşı tarafın dosyasını çalıp fotokopiyle yeni bir yargılama süreci dönemi başladı. O zaman herkes başkasının dosyasının fotokopisini alıp yargılamasını yapar. Bunu da Yargıtay 11. Ceza Dairesi başlatmıştır dedi. Ertekin, Yargıtay´ın son hamlesiyle hukuksuzluğun yolunu ardına kadar açtığını kaydederek Yargıtay´daki yargılama CD üzerinden, İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi´ndeki yargılama ise asıl dosya üzerinden. Tabii burada asıl kararı verecek olan İstanbul´dur şeklinde konuştu.

Yargıtay mahkemenin yetkisini gasp etti

Emekli Cumhuriyet Başsavcısı Reşat Petek ise Yargıtay, burada üst mahkeme olarak değil ilk derece mahkemesi olarak yargılama yapmaktadır diyerek yetki gaspına dikkat çekti. Yargıtay´ın bu durumda Erzurum 2. Ağır Ceza Mahkemesi´yle astlık üstlük ilişkisinin bulunmadığını belirten Petek, Yargıtay CD kayıtlarıyla Erzurum´da devam eden bir dava ile ilgili karar vererek, fonksiyon gaspı yapmıştır. Yargıtay 11. Ceza Dairesi, burada adil yargılamayı baltalayan keyfi bir karar vermiştir dedi. Yargıya müdahalenin sadece siyaset kanadından gelmediğini belirten Hukukçular Birliği Vakfı Başkanı Sinan Kılıçkaya Yargıtay, Cihaner´in yalnızca göreviyle ilgili yargılama yapacaktı. Ancak, Yargıtay burada sanki mahkemelerin amiri gibi davrandı. Oysa öyle değildir. Mahkemeler bağımsızdır. Burada ise bu şekilde bir işlem yapıldı. ´Ben sizin amirinizim, dosyayı alır kararımı veririm´ mesajı verdi şeklinde konuştu.

Ses kayıtlarının hayata geçirilmesi

Emekli Cumhuriyet Savcısı Gültekin Avcı da Yargıtay´ın kararını ´skandal´ olarak nitelendirenlerden. Hassas davalarda fotokopi üzerinden işlem yapılamayacağını ifade eden Avcı, şöyle konuştu: Bu durum ses kayıtlarının hayata geçirildiğinin göstergesidir. Hukuk, yüksek yargı için ayakbağı olmuş durumda. Bu olanları yüksek yargıdaki ideolojik kamp yapıyor. Son zamanlarda ordu vesayeti biraz hissedilmez oldu çünkü yüksek yargı üzerine düşen görevi yapıyor. Hukuka rağmen her şeyi delik deşik ederek, Ergenekon sanıklarını kurtarmaya çalışıyor. Ergenekon´un yüksek yargıda ve Yargıtay´da çok iyi organize olduğunu görüyoruz. Bu karar da Ergenekon´un yüksek yargıdaki son başarılarından bir tanesidir.

Çift başlılık ortaya çıktı

Boğaziçi Hukukçular Derneği Ceza Avukatı Kemal Bayrak, Yargıtay´ın CD üzerinden hukuka aykırı bir inceleme yaptığını söyledi. Bayrak, Yargıtay´ın mahkemeleri ve hukuku hiçe sayarak büyük usül aykırılığı yaptığını belirterek şöyle konuştu: İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi, tahliye kararları ve dosyayı değerlendirme yetkisi bende diyebilir. İstanbul yeniden Yargıtay´ın tahliye ettiği kişileri tutuklama kararı verebilir, bu hukuka uygundur. Yargıtay´ın yaptığı büyük hukuksuzluk, aynı dosyanın farklı iki mahkemede aynı anda görülmesine, çift başlılığa sebep olmuştur. ( Yenişafak)

(24 Haziran 2010, 10:41)

HABERLE BAĞLANTILI OLABİLECEK LİNKLER:

Cihaner´i Yargıtay´da kurtarma planı manşetlerimiz

İŞTE ADIM ADIM ERZİNCAN´DAKİ ISLAK KOMPLO

Ergenekon soruşturmasını/davasını akamete uğratma girişimleri

Kontrgerilla´nın yargıdaki örgütlenmesi

http://www.kontrgerilla.com/mansetgoster.asp?haber_no=1932    yazdır/print

ŞOK! TSK'daki Fetö'den darbe

15.07.2016 22:46 Türkiye, 15 Temmuz saat 22:00'den beri şok dakikalar yaşıyor.. İlk önce Jandarmadan bazı birliklerin İstanbul'un iki yakasını birbirine bağlayan köprüleri tanklarla ulaşıma kapattığı haberleri geldi. İlerleyen dakikala..
Tamamı 15.7.2016

İşte çılgınlıklarının nedeni

17.07.2016 14:13 TSK'daki Fetö'cülerin darbe girişimi "çılgınca" ve "gözü dönmüş" olarak değerlendiriliyor. Bir çok detay bu değerlendirmeye yol açıyor. Örneğin Meclis'in bombalanması.. Örneğin TRT'yi ele geçirirken canlı yayında darbe..
Tamamı 17.07.2016

İşte Paralel'in 81 il imamı

20.01.2015 21:02 Fetullah Gülen cemaatinin Marmara bölge imamı ile birlikte 8 il imamı olduğu iddia edildi. Bu isimlerin fotoğraflı özgeçmişleri yayınlandı. Bu imamların bir devlet memuru gibi terfi alarak kademe kademe yükseldiği iddia ediliyor..
Tamamı 20.01.2015

Paralel'e de Ergenekon'a da hayır

11.03.2014 14:52 Türkiye'de dün yargıda şiddetli bir deprem yaşandı. Daha önce benzeri yaşanmayan bu depremin merkez üssü, Ergenekon davasına bakan özel yetkili İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi oldu. Ergenekon davasına bakan İstanbul ..
Tamamı 11.3.2014

Büyükanıt: Huzurum kalmadı!

19.12.2015 23:00 Abdullah HARUN / kontrgerilla.com - 27 Nisan e-muhtırası soruşturmasında 'şüpheli' olarak sorgulanan dönemin Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt'ın ifadesi ortaya çıktı. Kontrgerilla.com'un ulaştığı iki sayfalık ifaded..
Tamamı 19.12.2015

Fehmi Koru sitemize taş attı

12.10.2015 19:46 Maişet derdi nedeniyle yaklaşık 1 yıldır günlük yerine haftalık haber girişine geçmek zorunda kaldık. Dikkat edenler bunu farketmiştir. Saatlerdir süren bu haftalık haber girişini de az önce tamamlamış ve internet..
Tamamı 12.10.2015

Şok!!! Savcı Öz yurtdışına kaçtı

18.08.2015 20:19 HSYK tarafından haklarında terör örgütü üyeliği suçlamasıyla soruşturma başlatılan, ardından mahkemece yakalama kararı çıkarılan savcılar Zekeriya Öz ve Celal Kara'nın yurtdışına kaçtıkları ortaya çıktı. Mahkeme eski s..
Tamamı 18.08.2015

Balyoz Planı gerçek: 7 beraate itiraz

09.10.2016 13:55 Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, Orgeneral Çetin Doğan'ın da aralarında bulunduğu 7 sanığın beraat kararının bozulması yönünde görüş bildirdi. 6 Ekim'de yaşanan gelişmeye göre, Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı adına B..
Tamamı 9.10.2016

Belgesel: Gezi'nin ardındakiler

24.06.2013 11:20 Taksim Gezi olaylarına katılanlar.. Haber, açıklama ve attıkları twitlerle destek verenler.. 'Çapulcu' olduklarını açıkça belirtenler.. 'Mesele Gezi değil sen hala anlamadın mı?' diyerek hükümeti bir ayaklanma ile devirmeye destek verenler..
Tamamı 24.06.2013

7 sanıklı Balyoz davası kapandı mı?

16.12.2018 11:00 İstanbul'da, Fetö yargısının etkin olduğu dönemde açılan ve 237 sanığın müebbet hapse mahkum edildiği, Fetö ile mücadelenin başlamasının ardından davanın kumpas olduğuna dair somut delillerin ortaya çıkması üzerine..
Tamamı 16.12.2018

Humeyni planı suya düştü

08.11.2014 13:58 Yıllardır ABD'de yaşayan Türk vatandaşı Fetullah Gülen'in Türkiye'ye dönmekten kesinlikle vazgeçtiği ileri sürülüyor. Gülen cemaatinin liderliğini yapan Fetullah Gülen, kendisine DGM tarafından dava açılmadan hemen önc..
Tamamı 8.11.2014

Gülen: 28 Şubat MGK'sı sevaptı

01.11.2014 17:35 Erdoğan'ın ilk kez 'Cumhurbaşkanı' sıfatıyla başkanlık ettiği Ekim ayı MGK toplantısı 10 saati aşarak en uzun MGK rekorunu kırdı. 28 Şubat süreci kararlarının alındığı MGK toplantısı ise 8 saat sürmüştü. MGK'da paralel..
Tamamı 1.11.2014

Ayrıntılarıyla 7 Şubat krizi

08.02.2014 15:18 Tarih: 7 Şubat 2012.. Ankara, Cumhuriyet tarihinde benzeri görülmemiş bir olayla sarsıldı. MİT Müsteşarı Hakan Fidan dahil 5 MİT yöneticisi hakkında savcılık tarafından yakalama kararı çıkartıldı.. Sabah gazetesinden A..
Tamamı 8.2.2014

Beddua etti, suç duyurusu yağdı

27.01.2014 13:03 Fetullah Gülen'in avukatı: Psikolojik harekâtta yeni aşamaya geçildi.. Fetullah Gülen Hocaefendi'nin avukatı Nurullah Albayrak, müvekkili hakkında ortaya atılan iftiraların suç duyurusu şeklinde yargıya taşınması suret..
Tamamı 27.1.2014

Paralel Yapı = P2 Locası

14.01.2014 15:48 Gülen cemaatinin lideri Fethullah Gülen'in paralel yapıyı uzaktan yönetmek için yaptığı telefon görüşmeleri bugün internette yayınlandı. (1) Görüşmelerde Gülen'in, bir dini cemaat liderinin ötesine geçerek siyaset..
Tamamı 14.1.2014

Özkök ve Yalman'dan şok inkar

03.11.2014 19:23 Balyoz davasında Anayasa Mahkemesi'nin verdiği 'hak ihlali' kararı üzerine yeniden yargılama başladı. Duruşma, Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nce Anadolu Adalet Sarayı'ndaki 450 kişilik Şehit Hakan Kılıç Konferans Salo..
Tamamı 3.11.2014

Yabancı vakıflara suç duyurusu

02.12.2013 16:57 Sivil Toplum Kuruluşu Adalet Platformu, Türkiye'de faaliyet gösteren yabancı vakıflar hakkında, yasak olmasına karşın Türkiye'deki siyasi olaylara müdahale ettikleri gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu. Suç duyurusund..
Tamamı 2.12.2013

Düşünen adam da olacak mı?

19.06.2013 17:17 Taksim Gezi olayları 19 günlük bir süreç sonra polisin Gezi parkını boşaltmasıyla sona erdi. Ancak artçı gelişmeler sürüyor. İki gündür 'duran adam' eylemi gündemde. Hükümeti protesto eden ve Gezi eylemcilerine destek ..
Tamamı 19.6.2013

İzmir 145 sanıklı Darbe davası

28.03.2020 12:27 İzmir'de, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimine ilişkin davadan dosyaları ayrılan 3'ü tutuklu 145 sanığın yargılanmasına devam edildi. 18 Mart'ta İzmir 20. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen duruşmaya, tutuk..
Tamamı 28.3.2020

Gülen'in sağ kolu Bekmezci davası

29.03.2020 11:25 İzmir'de, Fetullahçı Terör Örgütü'nde (FETÖ) sözde 'kadim abi, irşatçı' olarak nitelendirilen ve hakkında 'Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs' suçundan dava açılan Yusuf Bekmezci hakim karşısına çıktı. 9 Mart..
Tamamı 29.3.2020

Kayseri: Darbeci General davası

29.03.2020 20:35 Kayseri'de, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimi sırasında sözde Yurtta Sulh Konseyi'nce hazırlanan listede adı 'Kayseri sıkıyönetim komutanı' olarak geçen eski Kayseri Garnizon Komutan..
Tamamı 29.3.2020

Kozmik Oda Kumpası davası

28.03.2020 10:56 Ankara'da, 'Kozmik Oda' soruşturmasında, Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) personeline Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) tarafından kumpas kurulduğu gerekçesiyle 101 kişinin yargılandığı davaya ..
Tamamı 28.3.2020

Fetö'nün Avrupa Casusları davası

28.03.2020 10:50 Ankara'da, Türk vatandaşlarına ait kişisel veriler ile terör örgütü bağlantılı bazı soruşturmalara yönelik bilgi ve belgeleri, Almanya başta olmak üzere bazı Avrupa ülkelerinin büyükelçiliklerine kanuna aykırı olarak v..
Tamamı 28.3.2020

Kayseri 26 sanıklı Fetö davası

28.03.2020 12:46 Kayseri'de, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'nı (FETÖ/PDY) yeniden canlandırmak amacıyla İç Anadolu Bölgesi'nde yeni bir yapılanma içine girdikleri iddiasıyla 9'u tutuklu 26 sanığın duruşması görüldü...
Tamamı 28.3.2020

Şike Davasına Corona Arası

28.03.2020 12:23 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ), 'futbolda şike' soruşturmasında kumpas kurduğu gerekçesiyle açılan davada 15. celse, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında ertelendi. 20 Mart'ta Fenerba..
Tamamı 28.3.2020

Diyarbakır: Korg. Yılmaz beraat etti

28.03.2020 11:47 Diyarbakır'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimine ilişkin davada yeniden yargılanan dönemin 7. Kolordu Komutanı Korgeneral İbrahim Yılmaz'ın, 4 ayrı suçtan beraatine karar verildi. 12 Mart'ta Darbecil..
Tamamı 28.3.2020

Karlov Suikastı'na 8 Müebbet

07.03.2020 09:53 Ankara'da, Rusya'nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov'a yönelik 19 Aralık 2016'da düzenlenen suikastla ilgili aralarında FETÖ/PDY elebaşı Fetullah Gülen'in de bulunduğu 28 sanığın yargılandığı davaya devam edildi...
Tamamı 7.3.2020

Şırnak: Darbeye 1 Müebbet

07.03.2020 11:24 Şırnak'ta, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'nın (FETÖ/PDY) darbe girişimi faaliyetleriyle ilgili Adana'da görülen davada 3'ü ağırlaştırılmış müebbet 1'i 9 yıl olmak üzere hapis cezalarına çarptırılan ..
Tamamı 7.3.2020

Hakim: Allah'ı kandırmaya kalktılar

08.03.2020 10:05 Ankara'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimi sonrasında görevlerinden ihraç edilen ve çıkarıldıkları mahkemelerce tutuklanan Anayasa Mahkemesi, Yargıtay, Danıştay, Hakimler Savcılar ..
Tamamı 8.3.2020

Yeniden Yapılanmaya Darbe

07.03.2020 11:04 Kayseri'de, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'nı (FETÖ/PDY) yeniden canlandırmak amacıyla İç Anadolu Bölgesi'nde yeni bir yapılanma içine girdikleri iddiasıyla haklarında dava açılan 11'i tutuklu 26 sa..
Tamamı 7.3.2020

Yazıcıoğlu'da Fetö şüphesi güçleniyor

08.03.2020 10:44 BBP eski lideri Muhsin Yazıcıoğlu ve beş arkadaşının 25 Mart 2009'da bir helikopter kazasında ölmelerinin Fetullah Gülen Terör Örgütü bağlantılı bir suikast olduğuna dair şüphe giderek güçleniyor. Hürriyet gazetesinden..
Tamamı 8.3.2020

Akıncı Üssü Darbe davası

07.03.2020 10:32 Ankara'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişiminde komuta merkezi olarak kullandığı Akıncı Üssü'ndeki eylemlere ilişkin 475 sanıklı davanın görülmesine devam edildi. 24.02.2020 GÜNKÜ DURUŞMADA YAŞANANL..
Tamamı 7.3.2020

Muhafız Alayı Darbe davası

07.03.2020 10:41 Ankara'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişiminde Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayındaki eylemlere ilişkin, aralarında eski alay komutanları Muhsin Kutsi Barış ve Muhammet Tanju Poshor'un da bulund..
Tamamı 7.3.2020

Darbede AK Parti'yi İşgal davası

07.03.2020 10:44 İstanbul'da, FETÖ'nün darbe girişimi sırasında AK Parti İstanbul İl Başkanlığının işgal girişimine ilişkin 15 sanıklı davanın, yerel mahkemenin hükmünün Yargıtay tarafından kısmen bozulmasının ardından yeniden görülmes..
Tamamı 7.3.2020

13.08.2001'den beri ziyaretçi sayısı:
42.107.768